Agim Hysen Murati (8 mars 1953 – 15 shtator 2005) ishte një sulmues ndërkombëtar i futbollit shqiptar. Gjatë karrierës së tij, Murati u njoh për "aftësinë e tij për të dhënë topin me kokë në zonën e penalltisë". [1]

Biografia

Redakto

Vitet e hershme

Redakto

Agim Hysen Murati lindi më 8 mars 1953 në Shijak, djali i Hysen dhe Myhrie Muratit. [1] Ai u rrit në Shijak dhe ndoqi shkollën e mesme. [1] Ai zhvilloi një pasion për sportin që në moshë të vogël, duke iu bashkuar akademisë së Erzenit në vitin 1967. [1]

Murati e filloi karrierën e tij futbollistike me klubin e tij të lindjes , Erzenin, duke bërë rrugën e tij nëpër rangje përpara se të bashkohej me Partizanin e Tiranës në vitin 1970 si 17-vjeçar. [1] Ky transferim ndodhi pasi Murati i bëri përshtypje menaxherit Loro Boriçi në një ndeshje miqësore kundër Shkëndijës së Tiranës, ku shënoi me kokë. [1]

Ai njihet si golashënuesi më i mirë i Superligës Shqiptare gjatë sezoneve 1976–77, 1977–78 dhe 1978–79 me respektivisht 12, 14 dhe 14 gola. [2]

Murati është i vetmi lojtar i Partizanit të Tiranës që ka shënuar hat-trick në derbin e kryeqytetit kundër Tiranës ; hat-triku erdhi më 28 dhjetor 1980 në një fitore 3–2. [3] Të gjithë golat janë shënuar me kokë brenda 27 minutave. [1]

Ai është gjithashtu i njohur për golin e shënuar kundër CelticSkocisëKupën Evropiane 1979–80 . Goli i tij i shënuar në ndeshjen e parë më 19 shtator i dha Partizanit 1–0, por ata humbën 4–1 në ndeshjen e dytë dhe u eliminuan përfundimisht 4–2 në total. [4]

Ndërkombëtare

Redakto

Murati ishte anëtar i Kombëtares Shqiptare të futbollit . [5] Ai fitoi ndeshjen e tij të parë ndërkombëtare më 10 tetor 1973 duke luajtur pjesën e dytë të një fitoreje 1–0 në shtëpi kundër Finlandës . [6]

Stili i lojës

Redakto

 

Ai [Murati] është mbret i ajrit

—Trajneri Loro Boriçi pasi pa lojën e Muratit.[1]

Aftësia më e njohur e Muratit ishte aftësia e tij në drejtim; ai dihet se ka shënuar më shumë se 75% të golave me kokë. [1]

Karriera menaxheriale

Redakto

Pas përfundimit të karrierës, Murati vazhdoi karrierën e tij futbollistike tashmë si menaxher; ka drejtuar për pak kohë ekipin e seniorëve të Erzenit dhe më parë ka trajnuar edhe të rinjtë në Tiranë dhe Shijak. [1]

Jeta personale

Redakto

Murati u martua me Diana Muratin në vitin 1978; ajo lindi fëmijët e parë të çiftit Donald më 13 tetor 1979. Më 15 shtator 1983, bashkëshortja e Muratit lindi fëmijën e dytë të çiftit, një vajzë e quajtur Anjeza. [1]

Ai vdiq më 15 shtator 2005 për shkak të një sëmundjeje të rëndë. [1] Vëllai i tij, Shkëlqim Murati, është ish-lojtar dhe menaxher. [7]

Trashëgimia

Redakto

Më 27 dhjetor 2009, më shumë se katër vjet pas vdekjes së tij, Murati u nderua me çmimin "Legjenda e Futbollit Shqiptar". [1] Gjithashtu është marrë me Urdhrin e Argjendtë të Naim Frashërit, titullin Mjeshtër i Merituar i Sportit. [1]

Statistikat ndërkombëtare

Redakto

Burimi:

Paraqitjet dhe golat sipas kombëtares dhe vitit
skuadra kombëtare viti Aplikacionet Golat
Shqipëria 1973 2 0
1976 1 0
Total 3 0

Nderimet

Redakto

Partizani Tirana

Individuale

Redakto

Shih edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto
  • "Agim Murati - Stats and titles won". footballdatabase.eu (në anglisht). Marrë më 2024-06-16.

Referime

Redakto
  1. ^ a b c d e f g h i j k l m n "Asllan Kasa: Goleadori "fluturues" dhe "Mbret i ajrit", i sfidoi portierët, jo "jetën"" [Asllan Kasa: The flying goalscorer and king of the air, he challenged the goalkeepers but not the life]. Telegraf.al. 21 shkurt 2017. Marrë më 17 shtator 2018.
  2. ^ a b "Albania - I capocannonieri del campionato" [Albania - The goalscorer of championship] (në italisht). Calcio Mondiale Web. Marrë më 20 shtator 2018.
  3. ^ "Speciale/ Gjithë golashënuesit e derbit të kryqytetit" [Special/ All the goalscorer of the capital derby]. Sport Ekspres. 18 shkurt 2017. Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2018. Marrë më 17 shtator 2018.
  4. ^ "Histori, 37 vjet më parë Partizani trembte Sëlltikun" [History, 37 years ago Partizani scared Celtic]. Shekulli.com.al. 19 shtator 2016. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2018. Marrë më 17 shtator 2018.
  5. ^ "Agim Murati - national football team player". EU-Football.info. Marrë më 17 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Football MATCH: 10.10.1973 Albania v Finland". EU-Football.info. Marrë më 17 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Murati, trajneri i ri i Erzenit" [Murati, the new coach of Erzeni]. Panorama Sport. 1 shkurt 2014. Marrë më 17 shtator 2018.
  8. ^ Albania - Championship Winning Teams - RSSSF