Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1978-79.

Kategoria Superiore 1978-79
Sezoni 1978-79
Fituesi Partizani
Zbritjet Besëlidhja
Traktori
Golshënuesi
më i mirë
Petrit Dibra (17 nëntori)
Agim Murati (Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1977-78 Kategoria e Parë
1979-80
 ››

Ky ishte Kampionati i 43-të i Shqipërisë. Nisi më shtator, 1978 dhe përfundoi më 27 maj, 1979[1].

Klasifikimi dhe rezultatet Redakto

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Partizani 26 14 8 4 38 20 36
2 17 Nëntori 26 13 9 4 41 27 35
3 Besa 26 11 9 6 36 25 31
4 Flamurtari 26 11 8 7 25 20 30
5 Dinamo 26 8 13 5 35 24 29
6 Labinoti 26 10 8 8 25 22 28
7 Lokomotiva 26 6 13 7 30 29 25
8 Tomori 26 7 11 8 21 21 25
9 Vllaznia 26 8 7 11 37 33 23
10 Naftëtari 26 6 11 9 21 36 23
11 Shkëndija Tiranë 26 5 11 10 20 29 21
12 Luftëtari 26 8 5 13 21 32 21
13 Besëlidhja 26 10 0 16 19 38 20
14 Traktori 26 3 11 12 19 32 17

Përbërja e skuadrës fituese Redakto

1. Partizani Tirana
 

Safet Berisha, Perlat Musta, Artur Lekbello, Kastriot Hysi, Valter Mece, Alqi Gjini, Ferid Rragami, Agim Janku, Aleko Londo, Ilir Lame, Hasan Lika, Arian Ahmetaj, Agim Murati, Feim Breca, Sulejman Starova, Bujar Hado, Sokol Prifti, Muharrem Karriqi, Musa Fagu, Ilir Bushati. Trajner: Bejkush Birce.

Literatura Redakto

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime Redakto

  1. ^ Giovanni Armillotta