KlubiSportiv Besëlidhja, KS Besëlidhja është klub futbollistik shqiptar nga Lezha. Klubi u themelua më 17 nëntor të vitit 1930. Në vitin 1937 Besëlidhja ka debutuar për herë të parë në Superligë. Stadiumi i Besëlidhjes "Brian Filipi" ka një kapacitet prej 7.000 vëndesh.

Klubi Sportiv "Besëlidhja"
Beselidhja-Lezhe.png
Pseudonimi(et)Legjenda verdhë dhe kuqe, Besëlidhja, Dragojte e Veriut, Beslidhja
Themeluar1930
StadiumiStadiumi "Besëlidhja"
Kapaciteti7.000 vende
LigaKategoria e Parë
2015-20162-të
UebfaqjaUebfaqja e klubit
Home colours
Away colours

HistoriaRedakto

1930 - Themelohet si Bardhyli Lezhë

1937 - Merr pjesë për herë të parë në Superligë

1949 - Emërohet SK Lezhë

1951 - Emërohet Puna Lezhë

1958 - Emërohet Fitorja Lezhë

1970 - Emërohet KS Besëlidhja

SuksesetRedakto

Që nga themelimi KS Besëlidhja ka arritur të fitojë 7 herë Kategorinë e Parë por asnjeherë Superligën ose Kupën e Shqipërisë. Vëndi më i mirë që ka arritur të zëjë është vendi pestë në Superligë.

LojtarëtRedakto

Redaktuar më 04 mars 2016
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Elson Demi
2   Mb Dritan Smajli (kapiten)
3   Mb Arsen Sykaj
4   Mb Klodian Semina
5   Mb Sajmir Kastrati
6   Mb Klejdi Dibra
8   Mf Samet Hepaj
9   Sm Spartak Ajazi
10   Mb Vahedin Pepaj
11   Sm Bledar Marashi
12   Pt Fabiol Rexhepi
14   Mb Senad Lekaj
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
15   Sm Ertan Hasan
16   Mf Sajmir Gjokeja
17   Mb Arbër Shytani
19   Mb Rudolf Turkaj
22   Mf Sekou Camara (huazim prej KF Luzi 2008)
23   Sm Omar Tourad Camara
24   Mb Lancinet Sidibe (huazim prej KF Luzi 2008)
  Mb Oliver Dore

Lidhje të jashtëmeRedakto