Klubi shqiptar futbolli i themeluar më 1913 si rrjedhë e bashkimit të dy skuadrave nga Elbasani: "Përparimi" dhe "Afërdita". Skuadra elbanase hyri në ligën e parë të FSHF-së ë 1930 ndërsa më 1932 ndryshon emrin në "KS Skampa" të cilin e barti deri në vitin 1939. Nga ky vit është i njohur si "KS Bashkimi". Më 1949 pas Luftës së Dytë Botërore skuadra është e njohur me emrin "Elbasani" deri në vitin 1950 ku nga sistemi i atëhershëm i vë emrin "Puna Elbasan", pastaj më 1958 "KS Labinoti Elbasan". Më 1991 i rikthehet emri i vjetër "KS Elbasani", ndërsa nga viti 1997 klubi i futbollit pavarësohet nga klubi i sportit dhe thirret KF Elbasani.

KF Elbasani
Elbasani.jpg
Pseudonimi(et)Tigrat verdh e blu
Themeluar1913
StadiumiElbasan Arena
Nxënësia12,500 vende
PronariFlamuri Arben Laze
LigaKategoria e Parë
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

"KF Elbasani" është dy herë kampion i ligës superiore Shqiptare dhe deri më tani ka fituar dy trofe të kupës kombëtare dhe një herë Superkupën e Shqipërisë. Në arenën e futbollit Evropian ka marrë pjesë në Ligën e Kampionëve, në Kupën UEFA si dhe në kupën Ballkanike.

KupatRedakto

KOMPETICIONI TOTALI
Superliga 2
Kategoria e parë 1
Kupa e Shqipërisë 2

StatistikaRedakto

Fitorja më e thellë ndërkombëtare:Redakto

  • 11/07/2006, Elbasan 1-0 Ekranas, Elbasan

Humbjet më të thella ndërkombëtare:Redakto

  • 18/07/2006, Ekranas 3-0 Elbasan, Panevezys
  • 03/10/1984, Lyngby 3-0 Elbasan, Lyngby
  • 19/09/1984, Elbasan 0-3 Lyngby, Elbasan

Skuadra aktualeRedakto

Redaktuar më 14 Shkurt 2016
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
3   Mb Eugen Bualli
4   Mf Jurgen Dosti
5   Mb Jurgen Lleshi
8   Mf Mateos Toçi
9   Sm Shamet Luta
10   Sm Ornald Tafani
11   Mf Emiljano Shehaj
11   Sm Andi Mahilaj
12   Pt Joseph Leke Asong
12   Pt Eduart Myftarago
13   Mb Amarildo Beqiri
13   Sm Ertigen Hoti
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
14   Sm Kristal Abazaj
15   Mf Endri Duka
16   Mf Fjoldi Vllahi
16   Mf Jurgen Peqini
17   Mf Ganiol Kaçuli (Captain)
18   Mf Arsen Kasa
19   Mb Holker Suvarija
30   Mb Amarildo Mema
32   Sm Roxhers Topuzi
27   Mb Dejvi Bilali
44   Mf Leodor Bërdufi
77   Pt Daniel Kalemani

Lojtarët me më shumë ndeshje ndërkombëtare:Redakto

  • Safet Osja (ALB)
  • Klevis Dalipi (ALB)
  • Elvis Kotorri (ALB)
  • Arlind Norra (ALB)


Shiko dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto