KS Shkumbini është klub i futbollit shqiptar u themelua më 1924, më 1951 merrë emrin Puna Peqin, ndërsa në vitin 1958 i rikthehet emri i vjetër me të cilin është prezent edhe sot. Më 1994 për herë të parë hyri në ligën e parë të futbollit shqiptarë dhe qe ateherë kanë qëndruar në këtë kategori.

KS Shkumbini Peqin
Shkumbini.gif
Themelimi 1924; 97 vite më parë (1924)[1]
Stadiumi Fusha Sportive Peqin
(Kapaciteti: 5,000)
Pronari Bashkia Peqin
Trajneri Sokol Branica
Liga Kategoria e Parë
2016–17 Kategoria e Parë B, Vendi i 4-t
Uebfaqja Faqja zyrtare e klubit
Fanella e parë
Fanella e dytë

Tani klubi udhëhiqet nga presidenti i klubit Bashkia Peqin dhe lojtarët udhëhiqen nga trajneri i klubit Kristaq Mile.

SuksesetRedakto

Shkumbini ka qënë disa herë pretendent për të fituar Kupën e Shqipërisë, por pa mundur të ja dalë. Duke u eleminuar në gjysëm-finale.

Shiko dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto


  1. ^ http://www.worldfootball.org/club.php/club/1000000353