K.F  MALIQI është klubi sportiv që përfaqeson qytetin e Maliqit. Klubi aktualisht merr pjesë në kampionatin kombëtar të kategorisë së dytë grupi B. Ekipi I Maliqit I zhvillon ndeshjet në stadiumin Jovan Asko që ndodhet në Maliq .

Klubi ka gjithashtu në perberje të tij edhe ekipet zinxhir të moshave, përkatësisht : U17 ,U15 ,U13 dhe U11 të cilët marrin pjesë në kampionatet rajonale të FSHF-se të organizuara nga Zyra Rajonale Korcë.

StadiumiRedakto

Me një kapacitet prej 1500 vendesh përbëhet nga një fushë me përmasa 105m x 60m , 3 dhoma zhveshje , 2 dushe,2 tualete , 2 tribuna anësore( A dhe B) për tifozët, mungon tribuna qendrore e cila është në planet e Bashkisë Maliq për tu ndërtuar. Stadiumi permbush kriteret e vendosura nga FSHF per zhvillimin e ndeshjeve të kategorisë së dytë.

KampionatiRedakto

Ekipi rikthehet në kampionat pas shtatë sezonesh mungesë me mbështetjen financiare të Bashkisë Maliq. Aktualitsht ekipi ndodhet në vendin e tretë në renditje pas javës së 20-të kampionatit. Objektivat e këtij viti janë që ekipi ta perfundojë kampionatin në katër vendet e para. Ndërsa në sezonin 2017-2018 klubi do të synojë të jetë përsëri në vendet e para duke synuar ngjitjen në kategorinë e parë.


Skuadra aktualeRedakto

Nr. Pozicioni Lojtari
  Pt Miljano Mara
  Mb Evaldo Zyfi
  Mb Anxhelin Petriti
  Mb Ardian Çela
  Mb Pandi Koçi
  Mf Alban Çaçi
  Mf Aleksander Dudo
  Mf Altin Sejdarasi
  Mf Ardian Fejzollari
  Mf Bledar Xhepa
  Mf Dhimitër Todo
  Mf Elsner Gega
  Mf Florian Ganellari
Nr. Pozicioni Lojtari
  Mf Mateo Shkëmbi
  Sm Alatin Ametlli
  Sm Elis Nakoleci
  Sm Klajdi Kodrasi
  Sm Zenel Kodra
  Arbën Bazelli
  Erand Çaushi
  Fransi Çaushllari
  Maradon Bushati
  Miliano Mara
  Xhensil Lipo
  Zenel Dokolli

Lidhje të jashtmeRedakto