KF Bylis

FK Bylis Ballsh është themeluar në shtator 1972.

KF Bylis Ballsh
Emri i plotëKlubi i Futbollit Bylis Ballsh
Themeluarshtator 1972; 51 vite më parë (1972-09) si Ballshi i Ri
StadiumiStadiumi Adush Muça
Kapaciteti5,200
PresidentiAgron Kapllanaj
LigaKategoria Superiore
2022–23Vendi i ?-t
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Vendndodhja: Rruga "Mehmet Shehu", 313 Ballsh, Fier, Albania

Historia

Redakto

Ka marrë pjesë zyrtarisht në kampionatin e Kategorisë së Tretë në vitin 1973 - 1976. Nga viti 1976 deri në vitin 1981 nuk ka marrë pjesë në kampionat, mbasi nuk lejoheshin dy ekipe të një rrethi në një kategori.

Për tu theksuar protagonistët K.Kalemi, A.Muca, K.Nikolla, V.Gjikuria, F.Yzeiri, 

F.Spahiu, M.Saliaj, L.Bistika, E.Yzeiri, A.Murati, L.Papuciu, L.Lico, F.Mejdini,M.Skenderaj, etj.

Rifillon në vitin 1981 në Kategorisë së Tretë. Në vitin 1986 shpallet kampion i kësaj kategorie dhe futet në Kategorinë e Dytë. Nga viti 1986 deri në vitin 1996 ka luajtur në këtë kategori.

Në vitin 1996 shpallen nënkampion të kategorisë së parë (dytë) dhe futet në Superligë. Në kampionatin e vitit 1995-1996 ekipi vendos rekord absolut të golave të shënuar 124 pësuar 21, rekord i njohur dhe regjistruar nga revista prestigjoze France Football.

Sezoni

Redakto
Kronologji
1996-1997 Superligë,
1997-1998 Superligë,
1998-1999 Superligë (Në këtë sezon ekipi merr pjesë në Kupën UEFA ku ndeshen me Inter Bratislava 1-3, 0-2),
1999-2000 Superligë,
2000-2001 Superligë (Në këtë sezon ekipi merr pjesë në Kupën Intertoto ku ndeshen me Universitatea Craiova 3-3, 0-1),
2001-2002 Superligë,
2002-2003 Superligë,
2003-2004 Kategoria e Parë,
2004-2005 Kategoria e Parë,
2005-2006 Kategoria e Dytë,
2006-2007 Kategoria e Dytë, Ekipi shpallet kampion,
2007-2008 Kategoria e Parë, Ekipi shpallet Kampion,
2008-2009 Superligë,
2009-2010 Kategoria e Parë, Ekipi shpallet kampion,
2010-2011 Superligë, vendi 6,
2011-2012 Superligë, vendi 6,
2012-2013 Superlige, vendi 10.

Lojtarët

Redakto

Përditësuar më 2023-03-20.[1]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Aldo Teqja (fra Partizani)
2   Mb Aleksandër Trumçi
3   Sm Krenar Skënderaj
4   Mb Aleksandar Damchevski
5   Mb Stivian Janku (k.)
6   Mb Kristi Kote
7   Mf Eridon Qardaku
8   Mf Xhoeli Maçolli
9   Sm Luis Kaçorri
10   Mf Esquerdinha
11   Sm Beji Anthony
12   Pt Renato Beqaj
13   Sm Jô Santos
14   Mf Xhonatan Lajthia
16   Mb Xhejson Ndreu
17   Sm Aboubacar Camara
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
18   Mf Flamur Ruçi
19   Mb Ariel Muçollari
20   Sm Felipe Souza
21   Mf Lorran
22   Pt Oltjan Haremi
23   Mb Vangjel Zguro
24   Sm Babacar Fall
28   Mf Mikel Brahilika
29   Sm Eldinjo Alimerkaj
30   Mf Aldo Qoshku
77   Mf Marin Abazaj
78   Sm Ergi Hodo
88   Mb Vasilios Zogos
90   Sm Tomoyuki Doi
94   Mb Mevlan Adili
99   Sm Charles Atshimene

Referime

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto