2008–09 Kategoria Superiore

Statistika të Kategorisë Superiore në sezonin 2008-09.

Kategoria Superiore 2008-09
Sezoni 2008-09
Fituesi KF Tirana
Zbritjet KF Bylis
KF Partizani
KS Lushnja
KS Elbasani
Golshënuesi
më i mirë
Migen Memelli (KF Tirana)
‹‹ Kategoria Superiore 2007-08 Kategoria Superiore
2009-10
 ››

Ky ishte Kampionati i 73të i Shqipërisë. Nisi më 24 gusht, 2008 dhe përfundoi më 23 maj, 2009[1].

Klasifikimi dhe rezultatetRedakto

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 KF Tirana 33 19 11 3 58 27 68
2 KS Vllaznia 33 19 7 7 49 29 64
3 KS Dinamo 33 14 10 9 48 34 52
4 KS Teuta 33 12 8 13 32 34 44
5 KS Shkumbini 33 12 8 13 32 38 44
6 FK Flamurtari 33 10 12 11 33 33 42
7 KS Besa 33 10 10 13 31 41 40
8 KF Apolonia 33 11 5 17 36 43 38
9 KF Bylis 33 9 10 14 28 38 37
10 KF Partizani 33 9 9 15 27 36 36
11 KS Lushnja 33 8 12 13 25 35 36
12 KS Elbasani 33 7 14 12 28 39 35

Përbërja e skuadrës fitueseRedakto

1. KF Tirana
 

Blendi Nallbani, Abraham Alechenwu, Bledar Devolli, Rezart Dabulla, Tefik Osmani, Entonio Pashaj, Laurent Mohellebi, Jetmir Sefa, Arbër Abilaliaj, Blerti Hajdari, Sabien Lilaj, Andi Lila, Pece Korunovski, Migen Metani, Sabien Lilaj, Gerard Tusha, Nertil Ferraj, Devi Muka. Trajner: Alban Tafaj

LiteraturaRedakto

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

ReferimeRedakto

  1. ^ Giovanni Armillotta