Flamurtari Football Club Vlorë është një klub shqiptar futbolli profesionist me seli në qytetin jugor të Vlorës. Stadiumi i skuadrës është Stadiumi "Flamurtari" ku ata luajnë ndeshjet e tyre si vendas dhe konkurrojnë momentalisht në Kategorinë Superiore, elita e futbollit shqiptar.

Flamurtari F.C
Flamurtari.gif
Pseudonimi(et)Flota Kuqezi
Kuqezinjtë
Themeluar23 mars 1923
StadiumiStadiumi "Flamurtari"[1]
Nxënësia8,500 vende
PronariFlamuri Sinan Idrizi
TrajneriFlamuri Shpetim Duro
LigaKategoria Superiore
2018-195
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Themeluar në vitin 1923, Flamurtari është një nga klubet më të vjetra shqiptare, dhe gjithashtu është një nga klubet më të suksesshme shqiptare, duke fituar titullin e Kategorisë Superiore një herë në vitin 1991, gjithashtu katër herë Kupën e Shqipërisë dhe dy herë Superkupën e Shqipërisë. Flamurtari është i njohur gjithashtu për fushatat e tij evropiane në vitet ’80, ku ata shkruan historinë e futbollit shqiptar, duke arritur në gjashtëmbëdhjetë më të mirët e 1987–88 UEFA Cup, ku ata mposhtën gjigantët spanjollë të Barcelonës, por u eliminuan nga rezultati i përgjithshëm.

HistoriaRedakto

Fillimet e ndeshjeve me të huajt vlonjatët, thuhet dhe dokumentohet, t’i kenë luajtur rreth vitit 1918, me marinarë të huaj që zbrisnin nga porti i Skelës drejt qendrës së qytetit. Kurse pas organizimit në shoqatë sportive, futbolli vlonjat, nga viti 1925 deri në vitin 1937, ka zhvilluar rreth 10 takime. Kryesisht në gadishullin e Ballkanit, por edhe me futbollistë të Italisë.

Ndeshjen e parë ndërkombëtare zyrtare e ka zhvilluar në Athinë, me ekipin e AEK-ut, për Kupën Ballkanike, në vitin 1980.

Pra, majat më të larta të cilësisë, mbresat e shkëlqyera të futbollit vlonjat janë në vitet 1980-1990, kur “Flamurtari” hodhi hapin e parë jashtë vendit, për t’u ballafaquar me futbollin ballkanik dhe atë evropian.

Veçanërisht në vitin 1987, kur vlonjatët takohen për herë të dytë me “demat” spanjollë të “Barcelonës” dhe largohen nga kupa UEFA në tur të tretë, gjë që s’e kishte arrirë me parë ndonjë ekip shqiptar.

Futbollistë të njohurRedakto

Emrat që e ngritën lart këtë qytet në futbollin e atyre viteve do të ishin: Arapi, Birçe, Petro Ruci, Çipi, Taho, Lushaj, Iliadhi,G.Murataj, Gjondeda, Ferkaj, Zijai, Daullja, Gjyli, Rexhepi, Vasil Ruci, F.Ferko, Kushta, Memushi, Canaj, Bubeqi, etj, me trajnerë L.Çurin dhe S.Elmazin.

Një nga emrat më të spikatur dhe me pritshmëri për të ardhmen e Flamurtarin, është Mariglen Musta.

SuksesetRedakto

Arritjet më të mëdha FK Flamurtari i ka në vitin 1991 kur fitoi titullin kampion, vitet kur është bërë 4 herë fitues i Kupës së Shqipërisë: 1985, 1988 dhe 2009, si dhe vitet kur është bërë 4 herë fitues i Superkupës së Shqipërisë: 1990, 1991,2009,2013

Ekipi kampionRedakto

Lojtarët që varën medaljen e parë të kampionit do të ishin: Arapi, Bubeqi, Ciruna, Vito, Zijai, Behari, Shaqiri, Memushi, Lameborshi, Mëhilli, Lutaj, Dema, Biraçi, Çipi, Gjondeda, Iliadhi,G.Murataj, Taho, Kushta, T.Arapi, Ziu, Daullja, V.Daullja me trajner E.Liçaj dhe Sh.Zile.

TrofetëRedakto

1985: Fitues i Kupës së Republikës.
1988: Fitues i Kupës së Republikës.
2009: Fitues i Kupës së Shqipërisë.
1990-1991: Kampion Kombëtar i Kampionatit të 52-të të Futbollit.
1990: Fitues i Superkupës së Shqipërisë.
1991: Fitues i Superkupës së Shqipërisë.
2014: Fitues i Kupës së Shqipërisë.

LojtarëtRedakto

Skuadra e tanishmeRedakto

Redaktuar më 24 dhjetor 2014[2]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Ilion Lika
3   Mb Valdo Zeqaj
4   Mb Hektor Idrizi
6   Mb Shkodran Metaj
8   Mb Julian Gjinaj
9   Mf Lorik Maxhuni
10   Mf Nijaz Lena
11   Mb Franc Veliu  
12   Sm Bedi Buval
13   Mb Polizoi Arbëri
14   Mf Erjon Vucaj
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
15   Mf Ardi Qejvani
17   Mf Bruno Telushi
19   Mf Albin Hodža
20   Mf Taulant Kuqi
21   Sm Arbër Abilaliaj
21   Mf Dejvi Bregu
23   Sm Ardit Shehaj
24   Mf Denis Duda
66   Mf Aldo Llambi
77   Mf Arsid Kruja
89   Pt Klodian Xhelilaj

{{Fs player|no=99|pos=FW|nat=Brasil|name=Danilo Alves}} |} |}

AkademiaRedakto

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Pt Gentian Kellciu
  Pt Bruno Xhekaj
  Pt Migen Leka
  Mb Gëzim Hatemaj
  Mb Lorenc Metaj
  Mb Amarildo Shehu
  Mb Andi Hasani
  Mb Vaskend Bleta
  Mb Rinel Dumani
  Mb Renato Llanaj
  Mb Endri Arapi
  Mb Xhon Dervishi
  Mf Mateo Livanaj
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mf Dejvi Bregu
  Mf Elio Qarri
  Mf Enea Alikaj
  Mf Jetmir Aliaj
  Mf Redon Mino
  Mf Sildi Gjika
  Mf Redion Fegaj
  Mf Kevi Deliaj
  Sm Romario Shenaj
  Sm Ardit Hoxha
  Sm Ledion Mone
  Sm Xhuljano Lutaj
  Sm Adelajd Resulaj

Stafi drejtuesRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ World Stadiums (Stadiumet Botërore)
  2. ^ Squad of KF Flamurtari Soccerway, 24 dhjetor 2014

Lidhje të jashtmeRedakto