Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1987-88.

Ky ishte edicioni i 36të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 1987 me Turin e Parë dhe përfundoi në maj, 1988 me ndeshjen Finale.

KS Vllaznia ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 5të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga FK Flamurtari. Ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në turin e 1rë të edicionit 1988-89 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 1986-87. Sezoni i rradhës: 1988-89.

Turi i 1rë Redakto

Ndeshjet u luajtën në gusht & shtator, 1987*

  • Rezultatet nuk dihen.

Turi i 2të Redakto

Ndeshjet u luajtën në janar, 1988.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Studenti 1 - 1 2 - 3 3 - 4 Besa
Tomori 1 - 1 0 - 2 1 - 3 Apolonia
Skënderbeu 0 - 3 1 - 4 1 - 7 Flamurtari
Besëlidhja 4 - 2 0 - 1 4 - 3 Lokomotiva/Teuta
Luftëtari 4 - 1 0 - 0 4 - 1 Labinoti/Elbasani
31 korriku/Burreli 2 - 0 0 - 1 2 - 1 17 nëntori/Tirana
Dinamo 2 - 1 0 - 2 2 - 3 Vllaznia
Bistrica/Delvina 0 - 1 1 - 4 1 - 5 Partizani

Cerek Finalet Redakto

Ndeshjet u luajtën në 1988. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Burreli 2 - 1 1 - 4 3 - 5 KF Partizani
KS Besëlidhja 2 - 1 1 - 2 3 - 3(p. 2-4) KF Apolonia
KS Besa 1 - 1 0 - 0 1 - 1 FK Flamurtari
KS Luftëtari 2 - 1 0 - 4 2 - 5 KS Vllaznia

Gjysmë Finalet Redakto

Ndeshjet u luajtën në 1988. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Apolonia 1 - 1 0 - 2 1 - 3 KF Partizani
FK Flamurtari 0 - 1 5 - 2 5 - 3 KS Vllaznia

Finale Redakto

Ndeshja u luajt në maj, 1988. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Shikues Ekipi 1 Totali Ekipi 2
maj 1988. 17:00 Loro Borici 5000 FK Flamurtari 1 - 0 KF Partizani

Referime Redakto

Lidhje të jashtme Redakto