Statistika të Kategorisë Superiore në sezonin 2009-10.

Kategoria Superiore 2009-10
Sezoni 2009-10
Fituesi KS Dinamo
Zbritjet KF Apolonia
KF Gramozi
Golshënuesi
më i mirë
Daniel Xhafa (KS Besa)
‹‹ Kategoria Superiore 2008-09 Kategoria Superiore
2010-2011
 ››

Ky ishte Kampionati i 74të i Shqipërisë. Nisi më 23 gusht, 2009 dhe përfundoi më 19 maj, 2010[1].

Klasifikimi dhe rezultatet Redakto

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 KS Dinamo 33 19 4 10 56 42 61
2 KS Besa 33 15 8 10 42 33 53
3 KF Tirana 33 15 7 11 38 32 52
4 KF Laçi 33 14 9 10 35 28 51
5 FK Flamurtari 33 13 8 12 42 39 47
6 KS Vllaznia 33 13 7 13 34 39 46
7 KS Shkumbini 33 13 6 14 33 33 45
8 KS Teuta 33 13 6 14 33 40 45
9 KS Kastrioti 33 13 6 14 33 35 42
10 KS Skënderbeu 33 11 9 13 41 41 42
11 KF Apolonia 33 10 8 15 36 43 38
12 KF Gramozi 33 6 8 19 25 43 26

Përbërja e skuadrës fituese Redakto

1. KS Dinamo

Nuk është plotësuar ende.

Literatura Redakto

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime Redakto

  1. ^ Giovanni Armillotta