KS Kamza

Klubi Sportiv Kamza, KS Kamza, është klub futbolli nga Kamza, Shqipëri. KS Kamza njihej ndryshe si KS Dajti. KS Kamza ka arritur të fitojë dy herë Kategorinë e Dytë.

FC Kamza
Emri i plotëFootball Club Kamza
Pseudonimi(et)Kamzalinjt,
Blutë
Themeluar10 shtator 1936; 87 vite më parë (1936-09-10)
StadiumiStadiumi Kamza
Kapaciteti5,500
PresidentiNaim Qarri
TrajneriJulian Ahmataj
2018-1910 Kategoria Superiore
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Në sezonin 2006/07 KS Kamza luajti në Kategorinë e Dytë - Grupi A dhe u rendit në vend të parë duke u ngjitur në Kategorinë e Parë pasi mblodhi 45 pikë me një golavarazh 37-14.[1]

Në sezonin 2012/13 KS Kamza ngjitet për here të parë në Kategorinë Superiore, por në fund të sezonit rrëzohet përsëri në Kategorinë e Parë.

Në sezonin 2016/17 KS Kamza ngjitet përsëri në Kategorinë Superiore, si kampione e Kategorisë së Parë duke mundur KF Lushnjen. KS Kamza ka ndërtuar një skuadër krejt ndryshe nga sezoni i kaluar, që pretendon për 6 vendet e para në kampionat.

Skuadra momentale [2]

Redakto
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Shqipëria Pt Fabio Gjonikaj
2 Gjermania Sm Mërgim Neziri]]
3 Shqipëria Mf Taulant Kuqi
4 Shqipëria Mb Armando Rami
6 Brazil Mf Bruno Arrabal
7 Shqipëria Mf Ersil Ymeraj
8 Shqipëria Mf Denis Peposhi
9 Shqipëria Sm Sebino Plaku (Zëvendës kapiten)
11 Shqipëria Sm Ermir Rezi
12 Shqipëria Pt Argjent Halili (Kapiten)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
14 Kosova Mf Argjend Mustafa
15 Shqipëria Mf Anxhelo Mumajesi
17 Serbia Sm Stevan Račić
19 Shqipëria Mb Erlis Frashëri
20 Shqipëria Mf Besnik Syziu
21 Shqipëria Mf Alfred Zefi
22 Shqipëria Mf Xhuljo Mehmeti
24 Mali i Zi Mb Igor Ćuković
31 Shqipëria Mf Vangjel Zguro
93 Brazil Mb Léo Lelis
99 Japonia Sm Masato Fukui

Burimi i të dhënave

Redakto
  1. ^ AlbSoccer në rrjetë Arkivuar 4 qershor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ FC Kamza squad