Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1994-95.

Kategoria Superiore 1994-95
Sezoni 1994-95
Fituesi KF Tirana
Zbritjet KF Iliria
Golshënuesi
më i mirë
Arben Shehu (Shqiponja)
‹‹ Kategoria e Parë 1993-94 Kategoria e Parë
1995-96
 ››

Ky ishte Kampionati i 59-të i Shqipërisë. Nisi më 27 gusht, 1994 dhe përfundoi më 27 maj, 1995[1].

Klasifikimi dhe rezultatet Redakto

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 KF Tirana 30 19 6 5 57 27 44
2 KS Teuta 30 13 6 11 37 27 32
3 KF Partizani 30 12 8 10 36 30 32
4 FK Flamurtari 30 11 10 9 34 29 32
5 Shqiponja 30 11 9 10 38 33 31
6 KF Albpetrol 30 13 5 12 37 43 31
7 KS Shkumbini 30 11 8 11 32 20 30
8 KS Dinamo 30 10 10 10 37 27 30
9 KF Tomori 30 12 6 12 21 25 30
10 KF Apolonia 30 12 6 12 33 38 30
11 KS Vllaznia 30 12 5 13 31 28 29
12 KS Elbasani 30 10 9 11 22 20 29
13 KS Besëlidhja 30 11 7 12 29 34 29
14 KF Laçi 30 13 3 14 30 40 29
15 KS Besa 30 12 2 16 29 40 26
16 KF Iliria 30 7 2 21 22 64 16

Përbërja e skuadrës fituese Redakto

1. KF Tirana
 

Auron Miloti, Indrit Fortuzi, Erion Kasmi, Thoma Kokuri, Saimir Malko, Alpin Gallo, Nevil Dede, Afrim Tole, Anesti Stoja, Ardian Mema, Dritan Baholli, Artan Kukli, Edmond Sula, Sokol Prenga, Amarildo Zela, Klorend Fejzolli, Arben Minga, Agustin Kola, Endi Hyka, Frenkli Dhales, Blendi Nallbani, Eldorado Merkoci, Lulian Mulleti. Trajner: Shkelqim Muca.

Literatura Redakto

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime Redakto

  1. ^ Giovanni Armillotta