Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1999-00.

Ky ishte edicioni i 48të i Kupës në Shqipëri. Nisi në 21 gusht, 1999 me Turin e Parë dhe përfundoi në 6 maj, 2000 me ndeshjen Finale.

KF Tirana ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 10të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KS Teuta[1].

Ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në turin e 1rë të edicionit 2000-01 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 1998-99. Sezoni i rradhës: 2000-01.

Turi i 1rë

Redakto

Ndeshjet u luajtën në 21 & 28 gusht, 1999.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Albanët 1 - 1 0 - 3 1 - 4 Partizani
Albpetrol 3 - 6 0 - 8 3 - 14 Lushnja
Besëlidhja 2 - 0 0 - 4 2 - 4 Besa
Delvina 0 - 4 1 - 1 1 - 5 Bylis
Plugu 2 - 4 1 - 4 3 - 8 Teuta
Ilir Viking 1 - 1 0 - 3 1 - 4 Shkumbini
Kastrioti 0 - 3 0 - 2 0 - 5 Tirana
Përparimi 3 - 0 2 - 2 5 - 2 Laçi
Naftëtari 0 - 3 0 - 6 0 - 9 Tomori
Memaliaj 0 - 4 2 - 5 2 - 9 Shqiponja/Luftëtari
Porto 0 - 2(a) 0 - 2(a) 0 - 4 Dinamo
Pogradeci 0 - 0 1 - 2 1 - 2 Elbasani
Egnatia 2 - 6 0 - 6 2 - 12 Flamurtari
Sopoti 1 - 5 0 - 5 1 - 10 Skënderbeu
Tepelena 1 - 3 0 - 3 1 - 6 Apolonia
Shkodra 0 - 2(a) 0 - 3 0 - 5 Vllaznia

Turi i 2të

Redakto

Ndeshjet u luajtën në 22 & 29 janar, 2000.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Skënderbeu 1 - 0 0 - 3 1 - 3 Bylis
Partizani 0 - 2(a) 1 - 2 1 - 4 Shkumbini
Besa 1 - 2 1 - 1 2 - 3 Lushnja
Flamurtari 1 - 1 0 - 3 1 - 4 Teuta
Shqiponja 1 - 0 0 - 1 1 - 1(p. 2-4) Tomori
Apolonia 1 - 0 0 - 3 1 - 3 Vllaznia
Elbasani 1 - 2 0 - 3 1 - 5 Dinamo
Përparimi 1 - 1 1 - 7 2 - 8 Tirana

Çerek Finalet

Redakto

Ndeshjet u luajtën në 3 & 13 shkurt, 2000. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Lushnja 0 - 0 1 - 1 1 - 1 KF Bylis
KS Dinamo 2 - 0 0 - 1 2 - 1 KS Tomori
KS Shkumbini 1 - 1 1 - 1 2 - 2(p. 4-3) KS Vllaznia
KS Teuta 0 - 0 0 - 0 0 - 0(p. 4-3) KF Tirana

Gjysmë Finalet

Redakto

Ndeshjet u luajtën në 12 & 19 prill, 2000. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Teuta 0 - 1 2 - 1 2 - 2 KS Dinamo
KS Shkumbini 3 - 0 0 - 3 3 - 3(p. 1-3) KS Lushnja

Finale

Redakto

Ndeshja u luajt në 6 maj, 2000. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Shikues Ekipi 1 Totali Ekipi 2
6 maj 2000, 18:00 Qemal Stafa 3000 KS Teuta 0 - 0(p. 5-4) KS Lushnja

Referime

Redakto
  1. ^ "RSSSF". Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2012. Marrë më 1 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Redakto