Kupës së Republikës në sezonin 1998-99 ishte edicioni i 47të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 1998 me Turin e Parë dhe përfundoi në 22 maj, 1999 me ndeshjen Finale. KF Apolonia ishte fituese në fuqi, me Kupën e saj te 1rë edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KF Tirana. Ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në turin e 1rë të edicionit 1999-00 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 1997-98. Sezoni i rradhës: 1999-00.

Turi i 1rë Redakto

Ndeshjet u luajtën në gusht & shtator, 1998*

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Porto Shëngjin 0-1 'Dinamo
Shkodra - - - Vllaznia
Albanët - - - Tirana
Erzeni - - - Partizani
Besëlidhja - - - Teuta
Sopoti - - - Elbasani
Iliria - - - Apolonia
Burreli - - - Laci
Plugu - - - Lushnja
Naftëtari - - - Tomori
Gramozi - - - Skënderbeu
Memaliaj - - - Bylis
Kastrioti - - - Besa
Albpetrol - - - Flamurtari
Butrinti - - - Shqiponja/Luftëtari
Egnatia - - - Shkumbini
  • Rezultatet nuk dihen.

Turi i 2të Redakto

Ndeshjet u luajtën në janar, 1999.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Partizani 2 - 1 1 - 2 3 - 3(p) Besa
Burreli 1 - 3 0 - 2(a) 1 - 5 Apolonia
Bylis 2 - 2 0 - 0 2 - 2 Lushnja
Dinamo 0 - 0 1 - 5 1 - 5 Teuta
Flamurtari 3 - 0 1 - 3 4 - 3 Shkumbini
Luftëtari 2 - 2 2 - 1 4 - 3 Elbasani
Skënderbeu 0 - 0 1 - 2 1 - 2 Tirana
Tomori 1 - 1 1 - 5 2 - 6 Vllaznia

Cerek Finalet Redakto

Ndeshjet u luajtën në 1999. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Teuta 2 - 1 0 - 1 2 - 2 FK Flamurtari
KS Vllaznia 2 - 0 3 - 0(a) 5 - 0 KS Luftëtari
KF Tirana 2 - 1 1 - 1 3 - 2 KS Lushnja
KF Apolonia 2 - 0 1 - 2 3 - 2 KF Partizani

Gjysmë Finalet Redakto

Ndeshjet u luajtën në 1999. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Tirana 2 - 0 2 - 1 4 - 1 FK Flamurtari
KS Vllaznia 5 - 1 2 - 4 7 - 5 KF Apolonia

Finale Redakto

Ndeshja u luajt në 22 maj, 1999. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Shikues Ekipi 1 Totali Ekipi 2
22 maj 1999, 17:00 Qemal Stafa 3500 KF Tirana 0 - 0 (p. 3-0) KS Vllaznia

Referime Redakto

Lidhje të jashtme Redakto