2012–13 UEFA Liga e Europës

2012-13 UEFA Europa League është sezoni i 42-të i turneut te 2 Europian te klubeve të futbollit të organizuar nga UEFA, dhe sezonin e 4 pasi ajo u ndryshua emri nga Kupa UEFA në Europa League UEFA.

Finalja do te behet ne Amsterdam Arena me 15 maj 2013. Atlético Madrid ishte fituesja e vitit te kaluar dhe ishte mbrojtesja e titullit por u eleminua nga FC Rubin Kazan.

Ne kete turnament marrin pjese ekipe nga 53 Federata te ndryshme ne Europe. Turnamenti fillon ne daten 3 korrik me fazat e Play-Off dhe mbaron ne daten 15 maj me finalen e madhe te Amsterdam. Ne total marrin pjese 193 ekipe Europiane.

Ne finale do te ndeshen S.L. Benfika dhe Chelsea F.C.

StatistikatRedakto

Statistikat nuk përfshijnë Golat në raundet "Play–Off". Note: Players and teams in bold are still active in the competition.

GolashënuesitRedakto

Rank Name Team Goals Minutes played
1   Libor Kozák   Lazio 8 613'
2   Edinson Cavani   Napoli 7 462'
3   Rodrigo Palacio   Internazionale 6 436'
  Óscar Cardozo   Benfica 6 495'
5   Raúl Bobadilla   Young Boys 5 535'
  Fernando Torres   Chelsea 5 720'
  Salomón Rondón   Rubin Kazan 5 976'
8   Marko Livaja   Internazionale 4 416'
  Victor Moses   Chelsea 4 426'
  Jonjo Shelvey   Liverpool 4 481'
  Cheick Diabaté   Bordeaux 4 509'
  Nikola Đurđić   Helsingborg 4 540'
  Sergio Floccari   Lazio 4 562'
  Jermain Defoe   Tottenham Hotspur 4 614'
  Cleiton Xavier   Metalist Kharkiv 4 630'
  Raul Rusescu   Steaua București 4 661'
  Papiss Cissé   Newcastle United 4 676'
  Samuel Eto'o   Anzhi Makhachkala 4 900'
  Marco Streller   Basel 4 949'
  Gökdeniz Karadeniz   Rubin Kazan 4 1066'
  Dirk Kuyt   Fenerbahçe 4 1105'
  Fabian Schär   Basel 4 1147'

Burimi:[1]

AssistueitRedakto

Nr. Emri Skuadra Assis Minuta
1   José Barkero   Levante 6 477'
2   Frank Lampard   Chelsea 4 529'
  Fredy Guarín   Internazionale 4 568'
  Mohamed Salah   Basel 4 948'
5   Clément Grenier   Lyon 3 331'
  Jan Kovařík   Viktoria Plzeň 3 360'
  Lars Stindl   Hannover 96 3 398'
  Juan Mata   Chelsea 3 401'
  Lacina Traoré   Anzhi Makhachkala 3 411'
  Yevhen Seleznyov   Dnipro Dnipropetrovsk 3 443'
  Emre Belözoğlu   Atlético Madrid 3 467'
  Julien Gorius   Genk 3 556'
  Antonio Cassano   Internazionale 3 574'
  Szabolcs Huszti   Hannover 96 3 683'
  Mbark Boussoufa   Anzhi Makhachkala 3 696'
  Stewart Downing   Liverpool 3 701'
  Antonio Candreva   Lazio 3 705'
  Gareth Bale   Tottenham Hotspur 3 716'
  Roman Eremenko   Rubin Kazan 3 768'
  Ștefan Radu   Lazio 3 776'
  Gōtoku Sakai   Stuttgart 3 784'
  Radim Řezník   Viktoria Plzeň 3 900'
  Hernanes   Lazio 3 908'
  Bibras Natkho   Rubin Kazan 3 1018'
  Cristian   Fenerbahçe 3 1074'

Burimi:[2]

ReferimeRedakto

  1. ^ "Player statistics – Goalscorers" (në anglisht). UEFA. Marrë më 20 shtator 2012.
  2. ^ "Player statistics – Assists" (në anglisht). UEFA. Marrë më 20 shtator 2012.