Gugash Magani (lindur më 14 mars 1965) ishte nje futbollist shqiptar i cili ka luajtur pjesën më të madhe të karrierës së tij 22 vjeçare duke luajtur me Shkumbini Peqin, ku gjithashtu ka luajtur edhe me Besa Kavajë dhe me Partizanin. Ai momentalisht është trajner i KF TiranësKategorinë Superiore [1][2][3]. Djemt e tij Artur Magani dhe Endrien Magani janë futbollist profesionist. Arturi luan aktualisht me Shkumbinin kurse Endrieni është momentalisht pa skuadër.

Gugash Magani
Të dhënat personale
Emri i plotëGugash Magani
Data e lindjes (1965-03-14) 14 Mars 1965 (54 vjeç)
Vendi i lindjesPeqin, Shqipëria
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualKF Tirana (trajner)
Karriera në rini
-1992Shkumbini Peqin
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1984–1992Shkumbini Peqin?(?)
1992–1994Besa Kavajë?(?)
1994–1998Shkumbini Peqin60+(8+)
1998–1999Partizani Tirana?(?)
1999–2006Shkumbini Peqin121+(2+)
Ekipet e menaxhuara
2008–2009KS Shkumbini
2009–2011KS Flamurtari
2011–2012Besa Kavajë
2012KS Shkumbini
2013KS Teuta
2013–KF Tirana
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

KarrieraRedakto

Karriera si trajnerRedakto

Më 1 dhjetor 2013, pas shkarkimit të hershëm të Sokol Bulkut, Magani u emërua si trajner i ri i KF Tiranës [4]. Ai firmosi një kontratë gjashtë mujore me klubin deri në fund të sezonit [5]. Trajneri erdhi te klubi pas rezultateve të dobta të skuadrës që deri në dhjetor ishte në vendin e fundit me vetëm 10 pikë pas 13 ndeshjeve, 7 më shumë se vendi i tetë që mbahej nga Flamurtari. Megjithatë, pavarësisht vështirësive që hasën, Tirana arriti rekord në vitin 2014 duke fituar 35 pikë në 15 ndeshje. Nga këto 15 ndeshje, Tirana fitoi plot 10 ndeshje, barazoi 4 dhe humbi vetëm 1 [6]. Tirana siguroi qëndrimin në Kategorinë Superiore pas barazimit 2–2 kundër Flamurtarit më 4 maj 2013 [7].

StatistikatRedakto

Skuadra Nga Te Rekordi
Nd F B H % Fitoreve Ref.
Besa Kavajë korrik 2011 qershor 2012 &0000000000000039.00000039 &0000000000000021.00000021 &0000000000000004.0000004 &0000000000000014.00000014 &0000000000000053.85000053,85 [8]
Shkumbini Peqin korrik 2012 nëntor 2012 &0000000000000014.00000014 &0000000000000003.0000003 &0000000000000004.0000004 &0000000000000007.0000007 &0000000000000021.43000021,43 [9]
Teuta Durrës January 2013 November 2013 &0000000000000031.00000031 &0000000000000015.00000015 &0000000000000008.0000008 &0000000000000008.0000008 &0000000000000048.39000048,39 [10]
KF Tirana 1 dhjetor 2013 Vazhdon &0000000000000044.00000044 &0000000000000025.00000025 &0000000000000014.00000014 &0000000000000005.0000005 &0000000000000056.82000056,82 [11]

ReferimeRedakto

 1. ^ "Gugash Magani". Soccerway. Marrë më 21 janar 2011.
 2. ^ "Footballdatabase". Footballdatabase. Marrë më 9 mars 2011.
 3. ^ "Transfermarkt". Transfermarkt. Marrë më 21 janar 2011.
 4. ^ "Gugash Magani emërohet trajner i Tiranës: Të vrasim frikën". Balkanweb.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 shkurt 2014. Marrë më 9 mars 2014.
 5. ^ "Magani zyrtarizohet në drejtimin e stolit bardheblu: Mbijetojmë, s'i trembem fundit". grid.al. Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 mars 2014. Marrë më 9 mars 2014.
 6. ^ "Nga fundi të 6-ët, si erdhi ringritja e Tiranës". Panorama Sport. 5 maj 2014. Marrë më 6 maj 2014.
 7. ^ Sika, Ermal (4 maj 2014). "Barazim në Vlorë, mbijeton Tirana. Magani: Tani që ia dolëm, jam i gatshëm që të rinovoj". Panorama Sport. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 maj 2014. Marrë më 6 maj 2014.
 8. ^ Besa Kavajë - List of matches | Soccerway
 9. ^ Shkumbini Peqin - List of matches | Soccerway
 10. ^ Teuta Durrës - List of matches | Soccerway
 11. ^ KF Tirana - List of matches | Soccerway

Lidhje të jashtmeRedakto