Yll Hoxha

futbollist shqiptar

Yll Hoxha (Serbo-kroacisht: Il Hodža) (lindur më 26 dhjetor 1987) është një futbollistë kosovaro-shqiptar i cili luan me klubin shqiptar KF FeronikeliKategorinë Superiore si mesfushor

Yll Hoxha
Të dhënat personale
Data e lindjes26 dhjetor 1987
Vendi i lindjesPrishtinë, Kosovë
Gjatësia1,83 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualFeronikeli
Numri21
Karriera në rini
2006KF Prishtina
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2006–2009KF Prishtina60(11)
2009–2010TPS10(0)
2010–2012KF Hysi44(10)
2012–2015FK Kukësi79(5)
2015–2016KS Flamurtari33(2)
2016KF Vllaznia7(0)
2016–KF Feronikeli0(0)
Ekipi kombëtar
2010–Kosova2(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

KarrieraRedakto

Në vitin 2009, ai luajti për Turun Palloseura (TPS) në ligën finlandeze Veikkausliiga, duke bërë debutimin e tij në ligë kundër FC Lahti më 31 Maj 2009.[1]

Në verën e vitit 2009 ai nënshkroi për KF Hysi.[2]

Më 9 korrik 2015, ai u bashkua me klubin e KS Flamurtari.[3][4]

Më 1 gusht 2016, Ylli nënshkroi kontratë dy vjeçare me KF Vllaznia.[5] Ai bëri debutimin e tij në ndeshjen kundër FK Kukësi, ku përfundoi pa gola.[6] Një ditë u përballë me trajnerin Armando Cungu duke i thënë: "Çka ke kundër meje, unë nuk e di pse vepron kështu?"[7] Cungu i'u përgjigj i nervozuar: "Përderisa jam trajner, ti nuk do të luash", që çoi palët në një grindje.[7] Ata u ndanë nga asistenti i menaxherit Aleksandër Maxhar dhe pastaj Hoxha u largua nga fusha e trajnimit.[7] Hoxha ka thënë se arsyeja për largimin e tij nga skuadra ishte për shkak "padrjetësisë së Cungut".[8]

Më 23 dhjetor 2016, Ylli u kthye në Raiffeisen Superliga duke nënshkruar kontratë një vjeçar me KF Feronikeli.[9]

Karriera ndërkombëtareRedakto

Ai luajti për herë të parë për Kosovën në ndeshjen kundër Turqisë, ku humbi ndeshjen 1-6.[10]

Jeta personaleRedakto

Ai u martua në qershor 2015 ku ceremonia u mbajt në Prishtinë.[11]

ReferimetRedakto

 1. ^ "Lahti vs. TPS 2 – 4". Soccerway. 31 maj 2009. Marrë më 6 nëntor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ kontakt me futbollistë afrikanë e amerikanë|Sporti Total[lidhje e thyer]
 3. ^ Rinald Bregasi (9 korrik 2015). "Ylli Hoxha firmos me Flamurtarin". Super Sport Albania. Marrë më 18 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Eduard Ilnica (9 korrik 2015). "Flamurtari nënshkruan me kosovarin Yll Hoxha". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 18 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Vjen firma, Yll Hoxha është një futbollist i Vllaznisë". Panorama Sport. 1 gusht 2016. Marrë më 1 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Vllaznia Shkodër vs. Kukësi 0 – 0". Soccerway. 8 shtator 2016. Marrë më 23 dhjetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b c Olsi Tujani (3 dhjetor 2016). "Plas te Vllaznia, trajneri Cungu sherr me Ylli Hoxhën në stërvitje" (në Albanian). Panorama Sport. Marrë më 23 dhjetor 2016.Mirëmbajtje CS1: gjuhë e panjohur (link)
 8. ^ "Yll Hoxha reagon pas largimit nga Vllaznia: Padrejtësi e Cungut". Panorama Sport. 17 dhjetor 2016. Marrë më 23 dhjetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Olsi Tujani (23 dhjetor 2016). "U largua mes polemikash nga Vllaznia, por Yll Hoxha gjen shpejt ekip të ri". Panorama Sport. Marrë më 23 dhjetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Turqia shumë e fortë, mposht Kosovën në miqësore 6:1". Time.ikub.al. 21 korrik 2014. Marrë më 18 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
 11. ^ Alfred Lleshi (11 qershor 2015). "Kukësi në dasëm, martohet Ylli Hoxha". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 dhjetor 2016. Marrë më 23 dhjetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)