KF Feronikeli është një klub profesionist i futbollit me bazë në qytetin Drenas, Kosovë. Ky klub luan në Raiffeisen Superligën e Kosovës, e cila është liga më e lartë në futbollin e Kosovës.[1][2]

Feronikeli
300 px
Emri i plotë Klubi Futbollistik Feronikeli
Pseudonimi Tigrat e Zi
Themelimi 8 Prill 1974 (1974-04-08) (46 vite më parë)
Stadiumi Stadiumi Rexhep Rexhepi
(Kapaciteti: 6,000)
Presidenti Naser Ramaj
Menaxheri Zekirija Ramadani
Liga Superliga e Kosovës
2018–19 1
Fanella e parë
Fanella e dytë

Derbin e qytetit KF Feronikeli e zhvillon kunder KF Drenasit. Klubi historikisht ka qenë i lidhur ngushtë me Ndërmarrjen e Re Xehetaro - Metalurgjike "Ferronikeli", pasi impianti në fjalë është ndërtuar në vitin 1984.[3][4]

StadiumiRedakto

Klubi luanë lojërat si nikoqir në Stadiumin Rexhep Rexhepi në Drenas, i cili ka një kapacitet prej 6000 spektatorësh. Stadiumi është emërtuar me emrin e ish-lojtarit dhe kapitenit të klubit Rexhep Rexhepi, i cili ra dëshmor duke luftuar për lirinë e Kosovës, si pjestar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dhe u vra më 12 shkurt të vitit 1999 nga forcat Serbe.[5] Në dhjetor të vitit 2012, filloi puna në terren, në mënyrë që tër renovohej stadiumi i vetëm në Drenas, me fonde të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sporteve. Në janar të vitit 2014 udhëheqja komunale, filloi të kërkojë investime nga qeveria qendrore dhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve për të përfunduar renovimin e plotë të stadiumit. Kjo u arrit më 23 maj të vitit 2014, kur Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve së bashku me udhëheqjen komunale të Drenasit nënshkruan marrëveshjen për të investuar €100,000 në tre faza të procesit të rinovimit të stadiumit.[6] E gjithë kostoja totale e projektit ishte €200,000, dhe etapa e dytë u përfundua gjatë sezonit 2014-15, ndërsa faza e tretë ka përfunduar pas përfundimit të sezonit në verën e vitit 2015.[7]

SuksesetRedakto

League

Kosova Superleague

 • Fituesi (3): 2014-15, 2015-16, 2018-19

Liga e Parë në Kosovë

 • Fituesit(1): 2011-12
Kupa

Kupa Kosovare 

 • Fituesi (2): 2013-14, 2014-15

Superkupa e Kosovës

 • Fituesi (1): 2014-15

Kupa e Pavarësisë

 • Fituesi (1): 2014

Skuadra aktualeRedakto

Nr. Pozicioni Lojtari
*   Florjan Smakiqi
99   Yll Hoxha
*   Perparim Islami
4   Albert Dabiqaj
5   Lapidar Lladrovci (Captain)
6   Astrit Thaçi
7   Mendurim Hoti
8 Argjend Malaj
9   Mevlan Zeka
11 Jean Da Silva
* Van Dave Harmon
*   Ilir Berisha
* Keith Groeneveld
* Prince Balde
* Besmir Bojku
* Nicolas Andrwes
*   Met Millaku

Zyrtarët e klubitRedakto

Zyrtarët
Emri Roli
  Naser Ramaj President
  Ragip Veseli General Manager
  Malsor Gjonbalaj Sporting director
  Leutrim Krasniqi TMNGR
  Isak Smajli Secretary
  Erlind Krasniqi Spokesperson
  Adem Bucolli Security
  Arton Hajdari School coordinator
  Bahri Baliu Paymaster
  Avni Zogu Accountant
  Shkelzen Limani FIFA Connect
  Elmi Limani Groundsman

Stafi stërvitor
Emri Roli
  Afrim Tovërlani Headcoach
  Faruk Elashani Ass. Coach
  * Goalkeeper coach
  Arton Haziraj Club doctor
  Arton Lestrani Physiotherapist

Anëtarët e bordit
Emri
  -
  -
  -
  -
  -
  -

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

 1. ^ Ferronikeli shkruan historine ne Kosovë!
 2. ^ "Ferronikeli kampion, Drenasi në festë". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 4 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Ndërmarrja e re Ferronikeli nderohet më medalje dhe mirënjohje nga KF Ferronikeli". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 4 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Cunico Burimeve fituar NewCo Ferronikeli complex në Drenas në prill të vitit 2006, pas përfundimit të suksesshëm të procesit të privatizimit". Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 prill 2011. Marrë më 4 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Ferronikeli përkujtoi Rexhepin
 6. ^ MKRS - ja ndanë 100 mijë euro për stadiumin në Drenas dhe 50 mijë për Pallatin e Kulturës në Gjakovë
 7. ^ "Feronikelit më stadiumit nga stinori pranveror". Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 tetor 2015. Marrë më 4 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)