Kupa e Shqipërisë 2014-15

Statistika të Kupës së Shqipërisë në sezonin 2014-15.

Ky ishte edicioni i 63të i Kupës në Shqipëri. Nisi në 29 gusht 2014 me turin e parë dhe përfundon në maj 2015 me ndeshjen finale.

FK Flamurtari janë fituesit në fuqi, pasi fituan kupën e tyre të pestë edicionin e fundit.

Turi i parë eliminator u luajt me një takim, ndërsa turi i 1rë u luajt me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve është i barabartë, fituesi vendoset me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në Turin e 1rë Eliminator të edicionit 2015-16 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 2013-14. Sezoni i rradhës: 2015-16.

Turi i 1rë Paraeliminator

Redakto

Këto ndeshje u luajtën më 29 gusht 2014.

Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2
Himara 3-1 Bilisht Sport
Albpetrol 0–1 Vora

Turi i 1rë

Redakto

28 ekipe të Superiores, 2 të Kategorisë së Parë dhe 2 të Turit të 1rë Eliminator morën pjesë. Ndeshjet u luajtën më 1 dhe 22 tetor 2014.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Vora 1 - 4 1 - 6 2 - 10 Kukësi
Veleciku 0 - 0 2 - 2 2 - 2 Besa
Shkumbini 2 - 2 0 - 1 2 - 3 Elbasani
Kamza 0 - 0 0 - 5 0 - 5 Flamurtari
Iliria 0 - 3 1 - 2 1 - 5 Partizani
Himara 1 - 10 0 - 10 1 - 20 Skënderbeu
Naftëtari 0 - 2 1 - 3 1 - 5 Laci
Dinamo 0 - 4 0 - 4 0 - 8 Apolonia
Ada 1 - 1 1 - 2 2 - 3 Kastrioti
Mamurrasi 0 - 2 2 - 1 2 - 3 Vllaznia
Besëlidhja 0 - 2 2 - 3 2 - 5 Teuta
Sopoti 0 - 3 1 - 1 1 - 4 Tirana
Pogradeci 2 - 0 0 - 0 2 - 0 Butrinti
Ada 1 - 1 1 - 3 2 - 4 Partizani
Tomori 1 - 2 1 - 1 2 - 3 Tërbuni
Lufttari 2 - 1 1 - 3 2 - 4 Bylis

Turi i 2të

Redakto

16 ekipet e kualifikuara nga turi i 1rë luajtën në këtë tur. Ndeshjet u luajtën më 5 dhe 19 nëntor 2014.

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
KF Veleçiku 1 – 9 FK Flamurtari 1–6 0–3
KF Tërbuni 1 – 6 Skënderbeu 0-0 1-6
KF Elbasani 2 – 5 KF Laçi 2-3 0-2
KF Bylis 0 – 7 KF Tirana 0-1 0-6
KS Lushnja 1 – 5 FK Partizani 0–1 1–4
KF Kastrioti 0 – 4 KF Vllaznia 0–0 0–4
KF Apolonia 2 – 1 KF Teuta 2–1 0–0
KS Pogradeci 2 – 6 FK Kukësi 0–1 2-5

Cerek Finale

Redakto

8 ekipet e kualifikuara nga turi i 2të luajtën në këtë tur. Këto ndeshje u luajtën më 4 dhe 18 shkurt 2015.

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
KF Vllaznia 0 – 2 FK Kukësi 0-2 0-0
FK Flamurtari 2 – 4 Skënderbeu 1-1 1-3
Laçi 3 – 2 FK Partizani 0–2 3-0(shte)
KF Tirana 5 – 2 KF Apolonia 2-2 3-0

Gjysmë Finale

Redakto

Katër fituesit e cerek finaleve luajnë në këtë tur. Ndeshjet luhen më 8 & 22 prill 2015.

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
KF Tirana 0-1 KF Laçi 0-0 0-1
FK Kukësi 2–1 Skënderbeu 1-1 1-0

Finale

Redakto

Dy fituesit e gjysmë finaleve luajnë ndeshjen finale. Kjo ndeshje luhet më maj 2015.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
FK Kukësi 1 - 2 KF Laçi

Lidhje të jashtme

Redakto

Referime

Redakto