Statistika të Kupës së Shqipërisë në sezonin 2013-14.

Ky ishte edicioni i 62të i Kupës në Shqipëri. Nisi në 25 shtator 2013 me turin e parë dhe përfundoi në 18 maj 2014 me ndeshjen finale.

KF Laçi ishte fituesi në fuqi, pasi fituan kupën e tyre të parë edicionin e fundit. Trofeu u fitua nga FK Flamurtari[1].

Turi i parë eliminator u luajt me një takim, ndërsa turi i 1rë u luajt me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve është i barabartë, fituesi vendoset me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në Turin e 1rë Eliminator të edicionit 2014-15 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 2012-13. Sezoni i rradhës: 2014-15.

Turi i 1rë Paraeliminator Redakto

Këto ndeshje u luajtën më 25 shtator 2013.

Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2
Besëlidhja 1-0 Olimpik Tirana
Iliria 1–1(p. 5:4) KF Sukthi
Gramshi 0–0(p. 5:3) Bilisht Sporti
Naftëtari 3-0 Delvina

Turi i 1rë Redakto

28 ekipe të Superiores dhe 4 të Kategorisë së Parë morën pjesë. Ndeshjet e vajtjes u luajtën më 23 tetor 2013 dhe të kthimit më 6 nëntor 2013.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Iliria 1 -3 0 - 8 1 - 11 Skënderbeu
Besëlidhja 1 - 2 0 - 2 1 - 4 Teuta
Albpetrol 1 - 0 1 - 3 2 - 3 Tirana
Elbasani 1 - 2 0 - 2 1 - 4 Laci
Kamza 0 - 2 4 - 4 2 - 6 Besa
Himara 3 - 2 0 - 3 3 - 5 Lushnja
Burreli 2 - 1 1 - 3 3 - 4 Shkumbini
Mamurrasi 2 - 1 2 - 3 4 - 4 Luftëtari
Naftëtari 0 - 1 0 - 5 0 - 6 Kukësi
Gramshi 0 - 3 0 - 2 0 - 5 Flamurtari
Veleciku 0 - 3 0 - 2 0 - 5 Vllaznia
Butrinti 1 - 1 1 - 3 2 - 4 Kastrioti
Dinamo 0 - 2 0 - 2 0 - 4 Bylis
Ada 1 - 1 1 - 3 2 - 4 Partizani
Tërbuni 0 - 3 2 - 1 2 - 4 Apolonia
Pogradeci 0 - 0 2 - 3 2 - 3 Tomori

Turi i 2të Redakto

16 ekipet e kualifikuara nga turi i 1rë luajtën në këtë tur. Ndeshjet e vajtjes u luajtën më 4 dhjetor 2013 dhe të kthimit më 18 dhjetor 2013.

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
KS Shkumbini 0 – 2 KS Teuta 0–0 0–2
KS Besa 2 – 6 Laçi 0-2 2-4
KF Mamurrasi 1 – 6 Skënderbeu 1-4 0-2
KS Lushnja 2 – 1 Tirana 1–0 1-1(shte)
KF Tomori 2 – 6 FK Flamurtari 0–2 2–4
KF Bylis 4 – 3 Kastrioti 1–1 3–2
KF Apolonia 0 – 4 FK Kukësi 0–0 0–4
FK Partizani 0 – 1 KF Vllaznia 0–0 0-1(shte)

Cerek Finale Redakto

8 ekipet e kualifikuara nga turi i 2të luajtën në këtë tur. Këto ndeshje u luajtën më 12 dhe 26 shkurt 2014.

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
KS Lushnja 4 – 7 KS Teuta 2–4 2–3
Laçi 0 – 3 Skënderbeu 0-1 0-2
KF Bylis 2 – 4 FK Kukësi 1–2 1–2
KF Vllaznia 0 – 1 FK Flamurtari 0–0 0-1

Gjysmë Finale Redakto

Katër fituesit e cerek finaleve luajtën në këtë tur. Ndeshjet u luajtën më 26 Mars dhe 9 prill 2014.

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Kukësi 4–2 KF Teuta 3-2 1–0
FK Flamurtari 2-0 Skënderbeu Korçë 0-0 2-0

Finale Redakto

Dy fituesit e gjysmë finaleve luajtën ndeshjen finale. Kjo ndeshje u luajt më 18 maj 2014.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
FK Kukësi 0 - 1 FK Flamurtari

Lidhje të jashtme Redakto

Referimet Redakto

  1. ^ "FSHF". Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2010. Marrë më 5 janar 2015. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)