Kategoria Superiore 2013-2014 ishte sezoni i 75të Zyrtar, ose i 78të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni filloi më 31 gusht, 2013 dhe mbaroi në 10 Maj, 2014. Kategoria Superiore këtë sezon kishte 12 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajtën në dy faza.

Kategoria Superiore 2013–14
Kategoria Superiore 2013–14
Kategoria Superiore 2013–14
Sezoni 2013–14
Fituesi Skënderbeu (titulli i 5të)
Skuadrat 12 skuadra
Zbritjet Bylis
Lushnja
Kastrioti
Besa
Liga e Kampioneve Skënderbeu
Liga e Evropës Kukësi
Laçi
Flamurtari
Fitorje si mysafir ??
Fitorja më e thellë ??
Golshënuesi
më i mirë
Pero Pejić (20 gola)
Ndeshjet 198
Golat 453
‹‹ 2012–13 2014–15 ››

KS Skënderbeu ishin kampionët në fuqi, kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të tretë rresht dhe të katërtën në historinë e klubit.

KS Skënderbeu u shpallën kampion për të katërtën herë rresht dhe të pestën gjithsej në historinë e klubit.

Ndryshimet Redakto

Ndryshe nga sezonet e fundit, sezoni 2013-2014 i Kategorisë Superiore ishte me 12 skuadra ndërsa u luajt në tri faza, me sistem vajtje-ardhje plus faza e tretë me ndeshjet në varësi të renditjes (33 ndeshje në total).

Katër skuadrat që në përfundim të sezonit u renditën në vendet 9, 10, 11 dhe 12 zbritën direkt nga Kategoria Superiore. Nuk pati ndeshje play-off.

Ndryshimet menaxheriale Redakto

Skuadrat Redakto

Dhjetë skuadra nga sezoni i kaluar i Superligës dhe dy të adhura nga Kategoria e Parë: Lushnja dhe Partizani; luftuan për tri trofetë e mundshëm: kampionatin, Kupën dhe Superkupën e Shqipërisë, si dhe për katër vendet që të çojnë në kompeticionet evropiane, ekipi kampion në Ligën e Kampioneve dhe tre në Ligën e Evropës (vendet 2-3 dhe fituesi i Kupës së Shqipërisë).

Në këtë edicion morën pjesë gjashtë ekipe, që të paktën e kanë fituar një herë titullin kampion: Tirana (24), Partizani (15), Vllaznia (9), Skënderbeu (4), Flamurtari (1), Teuta (1).

Stadiumet dhe vendet Redakto

Kategoria Superiore 2013–14 (Earth)
  Skuadra Qyteti Stadiumi Kapaciteti [2]
01. Bylis Ballsh Ballshi Stadiumi "Agush Maca" 6,500
02. KS Besa Kavajë Stadiumi "Besa" 9,600
03. Flamurtari Vlorë Vlora Stadiumi "Flamurtari" 8,500
04. Kastrioti Krujë Kruja Stadiumi "Kastrioti" 8,500
05. Laçi Laçi Stadiumi "Laçi" 5,000
06. FK Kukësi Kukës Stadiumi "Zeqir Ymeri" 5,000
07. Skënderbeu Korçë Korça Stadiumi "Skënderbeu" 12,000
8. KF Partizani Tiranë Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
9. Teuta Durrës Durrës Stadiumi "Niko Dovana" 12,000
10. Tirana Tirana Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
11. Vllaznia Shkodër Shkodra Stadiumi "Loro Boriçi" 16,000
12. KS Lushnja Lushnjë Stadiumi "Roza Haxhiu" 8,000

Stafi dhe sponsorizimi Redakto

Ndeshjet Redakto

Në Kategorinë Superiore 2013-2014 u luajt në tri faza, me sistem vajtje-ardhje (33 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parë Redakto

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2013-2014#Rezultatet.

Faza e dytë Redakto

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2013-2014#Rezultatet.

Rezultatet Redakto

Tabela e ligës Redakto

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim ose rënie
1 Skënderbeu (C) 33 18 7 8 52 32 +20 61 Kualifikimi në Liga e Kampionëve raundi i dytë kualifikues
2 Kukësi 33 16 9 8 46 34 +12 57 Kualifikimi në Liga e Evropës raundi i parë kualifikues
3 Laçi 33 16 6 11 41 28 +13 54
4 Teuta 33 14 12 7 46 35 +11 54
5 Partizani 33 15 8 10 33 26 +7 53
6 Tirana 33 14 8 11 36 31 +5 50
7 Flamurtari[a] 33 14 9 10 45 40 +5 48 Kualifikimi në Liga e Evropës raundi i parë kualifikues[b]
8 Vllaznia 33 12 9 12 42 36 +6 45
9 Besa[c] (R) 33 11 9 13 34 32 +2 39 Zbritje në Kategorinë e Parë
10 Kastrioti (R) 33 8 5 20 26 46 −20 29
11 Lushnja (R) 33 7 5 21 32 59 −27 26
12 Bylis[d] (R) 33 5 9 19 20 54 −34 24
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më complete. Burimi: Federata Shqiptare e Futbollit, Soccerway
Rregullat për klasifikimin: 1) Pikë; 2) Pikat kokë më kokë; 3) Diferenca e golit kokë më kokë; 4) Golat e shënuar kokë më kokë; 5) Diferenca e golit; 6) Golat e shënuar; 7) Vizatoni.
(C) ?; (R) ?
Notes:
  1. ^ Flamurtarit i janë zbritur 3 pikë nga renditja me vendim të FSHF.
  2. ^ Flamurtari u kualifikua në Rundi i parë kualifikues i Liga e Evropës duke fituar Kupën e Shqipërisë 2013–14.
  3. ^ Besës i janë zbritur 3 pikë nga renditja me vendim të FSHF.
  4. ^ Bylis u përjashtua nga liga dhe ra në Kategorinë e Parë për sezonin e ardhshëm, pas një incidenti të dhunshëm gjatë një ndeshjeje kundër Laçit në kuadër të xhiros së 24-të.

Statistikat e Sezonit Redakto

Golashenuesit Redakto

Rank Lojtari Klubi Golat
1   Pero Pejić Skënderbeu Korçë 19
2   Sokol Cikalleshi Kukësi 17
3   Tomislav Busić Vllaznia 14
  Daniel Xhafaj Teuta 11
5   Fation Sefa Besa 11

Lidhje të jashtme Redakto

Referimet Redakto

  1. ^ [1]
  2. ^ Stadiumet në Shqipëri Arkivuar 24 shtator 2019 tek Wayback Machine - E hapur me 11 shtator 2011

Shih edhe Redakto