Kategoria Superiore 2012-2013 ishte sezoni i 74të Zyrtar, ose i 77të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës[1]) Sezoni filloi më 25 gusht, 2012 dhe mbaroi në maj, 2013. Kategoria Superiore këtë sezon kishte 14 skuadra pjesëmarrëse, të cilat nuk luajtën më në tre, por në dy faza.

Kategoria Superiore 2012-2013
Kategoria Superiore 2012–13
Kategoria Superiore 2012–13
Sezoni 2012-2013
Skuadrat 14 skuadra
Fitorje si mysafir ??
Fitorja më e thellë ??
Golshënuesi
më i mirë
Migen Memelli (19 Gola)
Ndeshjet 182
Golat 433
Golat/Ndeshjet (2,38 Gola)
‹‹ 2011–12 2013–14 ››

KS Skënderbeu ishin kampionët në fuqi, kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të dytë rresht dhe të tretën në historinë e klubit. KS Skënderbeu u shpallën kampion për të tretën herë rresht dhe të katërtën gjithsej në historinë e klubit.

Ndryshimet Redakto

Ndryshe nga sezonet e fundit, me 12 skuadra dhe tri faza (në total 33 ndeshje), sezoni 2012-2013 i Kategorisë Superiore ishte me 14 skuadra, ndërsa u luajt në dy faza, me sistem vajtje-ardhje (26 ndeshje në total).

Katër skuadrat që në përfundim të sezonit u renditën në vendet 11, 12, 13 dhe 14 zbritën direkt nga Kategoria Superiore. Nuk pati ndeshje play-off.

Ndryshimet menaxheriale Redakto

Skuadrat Redakto

Dhjetë skuadra nga sezoni i kaluar i Superligës dhe tre të adhura nga Kategoria e Parë: Luftëtari, Besa dhe Kukësi; luftuan për tri trofetë e mundshëm: kampionatin, Kupën dhe Superkupën e Shqipërisë, si dhe për katër vendet që të çojnë në kompeticionet evropiane, ekipi kampion në Ligën e Kampioneve dhe tre në Ligën e Evropës (vendet 2-3 dhe fituesi i Kupës së Shqipërisë).

Në këtë edicion morën pjesë pesë ekipe, që të paktën e kanë fituar një herë titullin kampion: Tirana (24), Vllaznia (9), Skënderbeu (3), Flamurtari (1), Teuta (1).

Stadiumet dhe vendet Redakto

Kategoria Superiore 2012–13 (Earth)
  Skuadra Qyteti Stadiumi Kapaciteti [2]
01. Apolonia Fier Fieri Stadiumi "Loni Papuçiu" 12,000
02. Bylis Ballsh Ballshi Stadiumi "Agush Maca" 6,500
03. KS Besa Kavajë Stadiumi "Besa" 9,600
04. Flamurtari Vlorë Vlora Stadiumi "Flamurtari" 8,500
05. KS Luftëtari Gjirokastër Stadiumi "Subi Bakiri" 6,500
06. Kastrioti Krujë Kruja Stadiumi "Kastrioti" 8,500
07. Laçi Laçi Stadiumi "Laçi" 5,000
08. FK Kukësi Kukës Stadiumi "Zeqir Ymeri" 5,000
09. Skënderbeu Korçë Korça Stadiumi "Skënderbeu" 12,000
10. Shkumbini Peqin Peqini Fusha Sportive Peqin 5,000
11. Teuta Durrës Durrës Stadiumi "Niko Dovana" 12,000
12. Tirana Tirana Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
13. Tomori Berat Berati Stadiumi "Tomori" 14,500
14. Vllaznia Shkodër Shkodra Stadiumi "Loro Boriçi" 16,000

Stafi dhe sponsorizimi Redakto

Ndeshjet Redakto

Në Kategorinë Superiore 2012-2013 u luajt në dy faza, me sistem vajtje-ardhje (26 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parë Redakto

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2012-2013#Rezultatet.

Faza e dytë Redakto

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2012-2013#Rezultatet.

Rezultatet Redakto

Tabela e ligës Redakto

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim ose rënie
1 Skënderbeu (C) 26 18 4 4 43 14 +29 58 Kualifikimi në Liga e Kampionëve raundi i dytë kualifikues
2 Kukësi 26 15 7 4 49 25 +24 52 Kualifikimi në Liga e Evropës raundi i parë kualifikues
3 Teuta 26 14 6 6 32 24 +8 48
4 Flamurtari 26 13 7 6 49 33 +16 46
5 Tirana 26 12 7 7 30 23 +7 43
6 Vllaznia 26 11 5 10 30 26 +4 38
7 Laçi 26 11 5 10 32 31 +1 38 Kualifikimi në Liga e Evropës raundi i parë kualifikues[a]
8 Kastrioti 26 10 4 12 25 35 −10 34
9 Bylis 26 9 6 11 32 29 +3 33
10 Besa 26 8 8 10 23 26 −3 32
11 Shkumbini (R) 26 7 8 11 18 33 −15 29 Zbritje në Kategorinë e Parë
12 Tomori (R) 26 4 7 15 30 50 −20 19
13 Luftëtari (R) 26 5 4 17 24 44 −20 19
14 Apolonia (R) 26 1 10 15 16 40 −24 13
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më complete. Burimi: Federata Shqiptare e Futbollit, Soccerway
Rregullat për klasifikimin: 1) Pikë; 2) Pikat kokë më kokë; 3) Diferenca e golit kokë më kokë; 4) Golat e shënuar kokë më kokë; 5) Diferenca e golit; 6) Golat e shënuar; 7) Vizatoni.
(C) ?; (R) ?
Notes:

Statistikat e Sezonit Redakto

Golashenuesit Redakto

Rank Lojtari Klubi Golat
1   Migen Memelli Flamurtari Vlorë 19
2   Lazar Popović Kukësi 16
3   Gjergji Muzaka Flamurtari Vlorë 12
  Pero Pejić Skënderbeu Korçë 12
5   Solomonson Izuchukwuka Bylis Ballsh 11
6   Sebino Plaku Skënderbeu Korçë 10
  Daniel Xhafa Teuta Durrës 10
8   Igli Allmuça Kukësi 9
  Gilman Lika Tirana 9
10   Andi Ribaj Apolonia Fier 8
  Erjon Vucaj Laçi 8

Lidhje të jashtme Redakto

Referimet Redakto

  1. ^ [1]
  2. ^ Stadiumet në Shqipëri Arkivuar 24 shtator 2019 tek Wayback Machine - E hapur me 11 shtator 2011

Shih edhe Redakto