2011–12 Kategoria Superiore

Kategoria Superiore 2011-2012 ishte sezoni i 73të Zyrtar, ose i 76të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës[1]). Sezoni filloi më 24 gusht, 2011 dhe mbaroi në 12 maj, 2012. Kategoria Superiore këtë sezon kishte 14 skuadra pjesëmarrëse, të cilat nuk luajtën më në tre, por në dy faza.

Kategoria Superiore 2011-2012
2011–12 Kategoria Superiore
Sezoni 2011-2012
Fituesi KF Skënderbeu
Skuadrat 14 skuadra
Zbritjet KS Dinamo, KS Pogradeci, TBD
Champions League KF Skënderbeu
Europa League KF Tirana, FK Flamurtari, KS Teuta
Fitorje si mysafir KF Apolonia 1 : 5 KF Skënderbeu
Fitorja më e thellë FK Flamurtari 5 : 0 KS Dinamo
Golshënuesi
më i mirë
Roland Dervishi (21)
Ndeshjet ??
Golat ??
Golat/Ndeshjet ??
‹‹ 2010-2011 2012-2013 ››

KS Skënderbeu ishin kampionët në fuqi, kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të dytë rresht dhe të tretën në historinë e klubit.

NdryshimetRedakto

Ndryshe nga pesë sezonet e fundit, me 12 skuadra dhe tri faza (në total 33 ndeshje), sezoni 2011-2012 i Kategorisë Superiore është me 14 skuadra, ndërsa do të luhet në dy faza, me sistem vajtje-ardhje (26 ndeshje në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 13 dhe 14 do të zbresin direkt nga Kategoria Superiore, ndërsa tre të tjera, që pozicionohen në vendet 11 dhe 12, do të zhvillojnë ndeshje shtesë me ato klube që do e mbyllin renditjen në vendet 3, dhe 4 të Kategorisë së Parë.[2]

Ndryshimet menaxherialeRedakto

SkuadratRedakto

Dhjetë skuadra nga sezoni i kaluar i Superligës dhe katër të adhura nga Kategoria e Parë: Pogradeci, Tomori, Kamza dhe Apolonia; do të luftojnë për tri trofetë e mundshëm: kampionatin, Kupën dhe Superkupën e Shqipërisë, si dhe për katër vendet që të çojnë në kompeticionet evropiane, ekipi kampion në Ligën e Kampioneve dhe tre në Ligën e Evropës (vendet 2-3 dhe fituesi i Kupës së Shqipërisë).

Në këtë edicion marrin pjesë gjashtë ekipe, që të paktën e kanë fituar një herë titullin kampion: Tirana (24), Dinamo (18), Vllaznia (9), Skënderbeu (2), Flamurtari (1), Teuta (1).[2]

Stadiumet dhe vendetRedakto

Vendndodhjet e stadiumeve të skuadrave në Superligën 2011-2012
  Skuadra Qyteti Stadiumi Kapaciteti [3]
01. Apolonia Fier Fieri Stadiumi "Loni Papuçiu" 12,000
02. Bylis Ballsh Ballshi Stadiumi "Agush Maca" 6,500
03. Dinamo Tirana Tirana Stadiumi "Qemal Stafa" 19,600
04. Flamurtari Vlorë Vlora Stadiumi "Flamurtari" 8,500
05. Kamza Kamza Fusha Sportive Kamëz 0,500
06. Kastrioti Krujë Kruja Stadiumi "Kastrioti" 8,500
07. Laçi Laçi Stadiumi "Laçi" 5,000
08. Pogradeci Pogradeci Stadiumi "Gjorgji Kyçyku" 6,000
09. Skënderbeu Korçë Korça Stadiumi "Skënderbeu" 12,000
10. Shkumbini Peqin Peqini Fusha Sportive Peqin 5,000
11. Teuta Durrës Durrës Stadiumi "Niko Dovana" 12,000
12. Tirana Tirana Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
13. Tomori Berat Berati Stadiumi "Tomori" 14,500
14. Vllaznia Shkodër Shkodra Stadiumi "Loro Boriçi" 16,000

Stafi dhe sponsorizimiRedakto

Ekipi Shefi stërvitjes / Trajneri Kapiteni Sponsor veshje Sponsor bluze
Flamurtari   Shkëlqim Muça   Artan Sakaj legea brunes
KF Laçi   Stavri Nica   Sajmir Kastrati Sportika IP-BET
Pogradeci
Skënderbeu Korçë   Stanislav Levi   Bledi Shkëmbi legea Ama
KF Tirana   Julián Rubio[4]   Elvis Sina adidas BPP Group
Vllaznia Shkodër   Rudi Vata   Vioresin Sinani Legea Hotel Colosseo-Shkodër

NdeshjetRedakto

Në Kategorinë Superiore 2011-2012 do të luhet në dy faza, me sistem vajtje-ardhje (26 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parëRedakto

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2011-2012#Rezultatet.

Faza e dytëRedakto

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2011-2012#Rezultatet.

Ndeshjet Play-OffRedakto

Ekipi i 10-të e tabelës së Superligës kundër Ekipin e 5-të e tabelës së Kategorisë së Parë
Ekipi i 11-të e tabelës së Superligës kundër Ekipin e 4-të e tabelës së Kategorisë së Parë
Ekipi i 12-të e tabelës së Superligës kundër Ekipin e 3-të e tabelës së Kategorisë së Parë

RezultatetRedakto

Vendasit / Mysafir APO
Apolonia Fier 2 : 1 2 : 0 1 : 3 0 : 0 1 : 0 1 : 1 2 : 3 1 : 5 1 : 1 0 : 1 1 : 2 6 : 5 1 : 4
Bylis Ballsh 2 : 1 3 : 1 1 : 3 2 : 1 0 : 1 3 : 0 1 : 0 0 : 0 5 : 2 0 : 0 1 : 0 4 : 2 1 : 0
Dinamo Tirana 3 : 3 1 : 1 1 : 1 0 : 2 0 : 1 2 : 2 1 : 0 0 : 0 0 : 0 0 : 1 3 : 2 4 : 1 0 : 3
Flamurtari Vlorë 1 : 1 2 : 0 5 : 0 2 : 1 3 : 1 0 : 0 2 : 0 1 : 0 5 : 0 1 : 1 0 : 1 1 : 1 1 : 0
Kamza 0 : 1 1 : 0 1 : 1 0 : 1 1 : 1 3 : 1 3 : 1 0 : 1 1 : 0 1 : 2 0 : 0 2 : 1 1 : 0
Kastrioti Krujë 2 : 0 4 : 2 1 : 0 1 : 1 3 : 2 0 : 1 4 : 0 1 : 2 0 : 1 1 : 2 2 : 3 3 : 1 2 : 1
Laçi 1 : 0 2 : 2 1 : 0 0 : 0 1 : 0 1 : 1 2 : 0 2 : 1 3 : 2 1 : 0 0 : 1 2 : 0 1 : 0
Pogradeci 1 : 1 1 : 1 1 : 0 0 : 2 2 : 1 1 : 1 3 : 1 1 : 3 0 : 0 1 : 2 1 : 2 1 : 0 2 : 1
Skënderbeu Korçë 2 : 0 3 : 2 2 : 0 2 : 1 0 : 0 1 : 0 3 : 0 3 : 0 3 : 1 0 : 1 2 : 0 0 : 0 2 : 1
Shkumbini Peqin 2 : 0 1 : 1 1 : 0 1 : 0 3 : 1 0 : 1 1 : 1 2 : 1 2 : 4 1 : 2 3 : 2 6 : 2 2 : 1
Teuta Durrës 2 : 1 1 : 0 2 : 0 1 : 0 0 : 0 1 : 1 1 : 0 5 : 3 0 : 0 2 : 1 1 : 2 1 : 0 0 : 1
Tirana 1 : 0 3 : 2 1 : 0 2 : 0 1 : 0 1 : 0 1 : 0 3 : 1 0 : 0 1 : 1 0 : 1 1 : 0 0 : 0
Tomori 2 : 0 2 : 2 3 : 1 3 : 2 4 : 1 2 : 1 0 : 1 4 : 1 2 : 4 1 : 0 0 : 2 0 : 1 1 : 0
Vllaznia Shkodër 1 : 0 3 : 3 2 : 1 2 : 1 4 : 0 2 : 4 3 : 1 1 : 0 0 : 2 4 : 4 3 : 1 2 : 2 0 : 0

Ekipi vendas është listuar në anën e majtë të kolonave, ndërsa ekipi mysafir nëreshtin e sipërm.
Ngjyrat: E kaltër = ekipi vendas fiton; E verdhë = barazim ose fitore në fushë e huaj për të dy skuadrat; E kuqe = ekipi mysafir fiton.

Tabela e ligësRedakto

P
Skuadra
Nd
F
B
H
Gsh
Gp
D Pikë
Kualifikim ose rënie
1. Skënderbeu Korçë 26 17 6 3 45 16 +29 57 Turi i 2-të kualifikues për UEFA Champions League 2012-2013
2. Teuta Durrës 26 17 5 4 33 18 +15 56 Turi i 1-rë kualifikues për UEFA Europa League 2012-2013
3. Tirana 26 16 5 5 33 21 +12 53
4. Flamurtari Vlorë 26 13 7 6 42 20 +22 46
5. Kastrioti Krujë 26 11 5 10 37 30 +7 38
6. Bylis Ballsh 26 9 8 9 39 36 +3 35
7. Vllaznia Shkodër 26 10 5 11 39 33 +6 35
8. Laçi* 26 11 7 8 26 28 −2 34
9. Shkumbini Peqin 26 8 7 11 37 45 −8 31
10. Tomori 26 8 4 14 37 46 −9 28
11. Kamza 26 7 6 13 22 32 −10 27 Ndeshjet Play-Off
12. Apolonia Fier 26 5 6 15 27 46 −19 21
13. Pogradeci* 26 6 4 16 25 47 −22 19 Zbritje në Kategorinë e Parë
14. Dinamo Tirana* 26 3 7 16 19 41 −22 13

Golshënuesit më të mirëRedakto

21 Gola
20 Gola
14 Gola
13 Gola
9 Gola
8 Gola
6 Gola
5 Gola
4 Gola

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ [1]
  2. ^ a b "Fytyra e re e Kategorisë Superiore" - E hapur me 13 shtator 2011
  3. ^ Stadiumet në Shqipëri - E hapur me 11 shtator 2011
  4. ^ "Ish-lojtari i Barcelonës zgjidhet trajner i Tiranës" Archived 31 korrik 2012 at Archive.is - E hapur me 12 shtator 2011

Shih edheRedakto