Statistika të Kupës së Shqipërisë në sezonin 2011-12.

Ky është edicioni i 60të i Kupës në Shqipëri. Nisi në 6 shtator, 2011 me Turin e Parë Eliminator dhe përfundoi në 17 maj, 2012 me ndeshjen Finale.

KF Tirana ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 14të edicionin e fundit. KF Tirana u shpallën fitues, pasi morën Kupën e tyre te 15të duke ndarë rekordin e kupave me Partizanin.

Dy turet e para eliminatore u luajtën me një takim, ndërsa turi i 1rë u luajt me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve është i barabartë, fituesi vendoset me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Turin e 2të skuadrat ndahen në 4 grupe, të përbëra nga 4 ekipe secili, ku 2 ekipet e para të cdo grupi kalojnë në Cerek Finale. Këto konsistojnë në 2 grupe me nga 4 ekipe secili, ku 2 ekipet e para të cdo grupi kalojnë në Gjysmë Finale nga ku rikthehet sistemi me dy takime eliminatore. Fituesit e Kupës kualifikohen për në Turin e 1rë Eliminator të edicionit 2012-13 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 2010-11. Sezoni i rradhës: 2012-13.

Turi i 1rë Eliminator

Redakto

Ndeshjet u luajtën në 6 shtator, 2011.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
Partizani 0 - 3 Sukthi
Tërbuni 0 - 0(p. 3-0) Luzi 2008
Bilisht Sport 3 - 0 Përmeti
Domosdova 3 - 0 Tepelena

Turi i 2të Eliminator

Redakto

Ndeshjet u luajtën në 13 shtator, 2011.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
Tërbuni 2 - 0 Sukthi
Bilisht Sport 2 - 1 Domosdova

Turi i 1rë

Redakto

Ndeshjet u luajtën në 21 & 27 shtator, 2011.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Adriatiku 1 - 0 1 - 3 2 - 3 Elbasani
Gramozi 1 - 5 1 - 3 2 - 8 Apolonia
Luftëtari 1 - 0 0 - 0 1 - 0 Tomori
Vlora 0 - 3 0 - 3 0 - 6 Dinamo
Përparimi/Kukësi 1 - 1 1 - 3 2 - 4 Teuta
Iliria 1 - 6 1 - 1 2 - 7 Bylis
Skrapari 0 - 3 2 - 8 2 - 11 Laci
Bilisht Sport 1 - 4 0 - 11 1 - 15 Flamurtari
Besëlidhja 0 - 2 0 - 2 0 - 4 Besa
Lushnja 2 - 1 0 - 1 2 - 2 Kamza
Ada 1 - 2 0 - 2 1 - 4 Pogradeci
Burreli 2 - 1 0 - 7 2 - 8 Shkumbini
Gramshi 1 - 2 1 - 2 2 - 4 Kastrioti
Himara 0 - 3 1 - 7 1 - 10 Tirana
Butrinti 2 - 3 0 - 2 2 - 5 Vllaznia
Tërbuni 1 - 2 0 - 3 1 - 5 Skënderbeu

Turi i 2të

Redakto

Ndeshjet u luajtën midis datave 18 tetor & 20 dhjetor, 2011.

Grupi A

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje Golat
1 KF Tirana 18 6 13-4
2 KF Laçi 8 6 7-5
3 KF Apolonia 7 6 11-13
4 KS Shkumbini 1 6 10-19
KFT KFL KFA KSS
KF Tirana 1:0 3:0 3:1
KF Laçi 0:1 0:0 3:1
KF Apolonia 1:2 1:3 5:2
KS Shkumbini 2:3 1:1 3:4

Grupi B

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje Golat
1 FK Flamurtari 10 6 6-3
2 KS Dajti 9 6 9-4
3 KS Teuta 9 6 4-2
4 KS Pogradeci 4 6 4-10
FKF KDK KST KSP
FK Flamurtari 0:0 1:0 3:0
KS Dajti 1:0 0:0 6:0
KS Teuta 1:0 1:1 0:0
KS Pogradeci 1:2 3:1 0:2

Grupi C

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje Golat
1 KS Kastrioti 13 6 15-8
2 KF Skënderbeu 12 6 10-7
3 KS Luftëtari 7 6 9-12
4 KS Besa 3 6 3-10
KSK KFS KSL KSB
KS Kastrioti 3:1 4:1 2:0
KF Skënderbeu 2:0 2:0 3:0
KS Luftëtari 3:3 4:1 1:0
KS Besa 1:3 0:1 2:0

Grupi D

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje Golat
1 KS Vllaznia 16 6 19-7
2 KF Bylis 13 6 13-8
3 KS Elbasani 3 6 7-16
4 KS Dinamo 3 6 6-14
KSV KFB KSE KSD
KS Vllaznia 0:0 3:1 5:2
KF Bylis 2:4 4:1 2:1
KS Elbasani 2:4 1:3 0:1
KS Dinamo 0:3 1:2 1:2

Cerek Finalet

Redakto

Ndeshjet luhen midis datave 28 janar dhe 20 mars, 2012. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm*

Grupi A

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje Golat
1 KF Tirana 11 6 8-4
2 KS Kastrioti 10 6 9-9
3 KF Bylis 9 6 11-7
4 Kamza 2 6 3-11
KFT KDK KFB KSK
KF Tirana 2:0 1:1 2:0
Kamza 1:2 0:0 1:2
KF Bylis 0:0 5:1 3:1
KS Kastrioti 2:1 0:0 4:2

Grupi B

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje Golat
1 FK Flamurtari 11 6 8-5
2 KF Skënderbeu 11 6 8-6
3 KS Vllaznia 5 6 3-5
4 KF Laçi 5 6 3-6
KFS KSV KFL FKF
KF Skënderbeu 1:1 1:0 4:1
KS Vllaznia 0:0 2:0 0:1
KF Laçi 1:2 1:0 0:0
FK Flamurtari 3:0 2:0 1:1

Gjysmë Finalet

Redakto

Ndeshjet luhen në 4 & 18 prill, 2012. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
FK Flamurtari 0 - 3 2 - 2 2 - 5 KF Tirana
KS Skënderbeu 3 - 1 0 - 0 3 - 1 KS Kastrioti

Finale

Redakto

Ndeshja u luajt në 17 maj, 2012 në Stadiumin Kombëtar "Qemal Stafa". Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Ekipi 1 Totali Ekipi 2
17 maj 2012, 20:00 Qemal Stafa KS Skënderbeu 0 - 1 KF Tirana

Referime

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto