Vilfor Hysa

futbollist shqiptar

Vilfor Hysa (lindur më 9 shtator 1989Tiranë) është një futbollist shqiptar i cili luan me klubin shqiptar FK KukësiKategorinë Superiore si sulmues. Ai më parë ka luajtur me klubet e tjera KF Tirana, Teuta Durrës dhe KS Flamurtari, të gjitha në Kategorinë Superiore. Ndërkombëtarisht ai ka përfaqsuar Shqipërinë në nivelet U–17, U–19, Shqipëria U–20 dhe Shqipëria U–21 por ende nuk ka bërë debutimin e tij me kombëtaren e parë.

Vilfor Hysa
Vilfor Hysa - Albania U-21 (1).jpg
Të dhënat personale
Data e lindjes (1989-09-09) 9 Shtator 1989 (30 vjeç)
Vendi i lindjesTiranë, Shqipëri
Gjatësia1,73 m (5 ft 8 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualFK Kukësi
Numri11
Karriera në rini
2000–2006KF Tirana
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2006–2007KF Tirana5(0)
2007–2010Teuta Durrës80(18)
2010–2012KF Laçi42(18)
2011–2012Flamurtari Vlorë (Huazim)13(5)
2012–2013Vllaznia Shkodër10(1)
2013–2013Kastrioti Kurjë11(2)
2013–FK Kukësi5(0)
Ekipi kombëtar
2004–2005Shqipëria U–173(0)
2006–2007Shqipëria U–196(0)
2008–2009Shqipëria U–201(0)
2009–2011Shqipëria U–216(2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 19 May 2010.
† Ndeshje (Gola).

KarrieraRedakto

Ai u huazua te KS Flamurtari në një marrëveshje gjashtë vjeçare, e cila mori fund në janar 2012. Ai u rikthye te klubi që zotëronte kartonin e tij KF Laçi më 27 janar. Në verën e vitit 2013, ai u bashkua me klubin e FK Kukësi.[1]

ReferimeRedakto

  1. ^ "Hysa rikthehet në Laç: Vazhdoj aty ku e lashë!". Sport Ekspres. 27 janar 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 korrik 2012. Marrë më 27 janar 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)