Kombëtarja shqiptare nën-21 e futbollit

Kombëtarja shqiptare nën-21 e futbollit është ekipi kombëtar nën-21 i Shqipërisë dhe kontrollohet nga Federata Shqiptare e Futbollit. Ekipi garon në kualifikueset e UEFA Kampionatit Evropian nën-21 të futbollit, që zhvillohen një herë në dy vite.

Shqipëria nën-21
KonfederataUEFA (Evropë)
TrajneriAlban Bushi
KapiteniKeidi Bare
Më shumë ndeshjeSokol Kacani
Shaqir Tafa (23)
Më shumë golaOdise Roshi (7)
StadiumiElbasan Arena
Stadiumi Loro Boriçi
Kodi I FIFAsALB
E para ngjyrë
E dyta ngjyrë
E treta ngjyrë
AktualRënditja e FIFAs
E para ndërkombëtare
Jugosllavia Jugosllavia 1–0 Shqipëria Flamuri
(Selanik, Greqi; 25 qershor 1976)[1]
Fitorja më e madhe
Flamuri Shqipëria 7–1 Rumania Flamuri
(Tiranë, Shqipëri; 12 prill 1978)[2]
Humbja më e madhe
Flamuri Gjermania 8–0 Shqipëria Flamuri
(Këln, Gjermani; 23 mars 2001)
UEFA U-21 Championship
Paraqitjet1 (E para në 1984)
Rezultati më i mirëÇerek-finale, 1984
Medal record
Regjistri i medaljeve
Kampionati Ballkanik i të Rinjëve
Ari 1976–1978 Ekipi
Ari 1981 Ekipi

Rivendosja e kompeticioneve të të rinjëve nga UEFA në vitin 1976 solli edhe krijimin e ekipit nën-21 shqiptar. Që nga krijimi, ekipi ka fituar dy edicionet e fundit të Kampionatit Ballkanik të të Rinjëve.

Referime

Redakto
  1. ^ "Balkan Youth Championship 1976" [Kampionati Ballkanik i të Rinjëve 1976] (në anglisht). RSSSF. Marrë më 22 prill 2020.
  2. ^ "Second leg of the Balkan Youth Championship final" [Ndeshja e dytë e finales së Kampionatit Ballkanik të të Rinjëve] (në anglisht). RSSSF. Marrë më 22 prill 2020.

Lidhje të jashtme

Redakto