Shpëtim Duro

futbollist shqiptar

Shpëtim Duro (lindur më 24 dhjetor 1959Tiranë) është një ish futbollist shqiptar dhe trajneri momental i klubit shqiptar Partizani TiranaKategorinë Superiore [1].

Shpëtim Duro
Të dhënat vetjake
Emri i plotëShpëtim Duro
Datëlindja (1959-12-24) 24 Dhjetor 1959 (63 vjeç)
VendlindjaTiranë, Shqipëri
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
Partizani Tirana
Skuadra të menaxhuara
YearsTeam
2006-2007Shqipëria (ndihmës)
2008-2009Partizani Tirana
2009-2010Besa Kavajë
2011Skënderbeu Korçë
2012-2013Vllaznia Shkodër
2013Partizani Tirana
2013-2014Shkëndija Tetovë
2014-Partizani Tirana

KarrieraRedakto

Duro u vendos trajneri i ri i klubit në Ligën e Parë Maqedonase FK Shkëndija më 24 nëntor 2013, vetëm 15 orë pas shkarkimit të Gjore Jovanovski. Ai u vendos si trajner në largim i skuadrës për tre ndeshjet e rradhës në ligës, por firmosi një kontratë me klubin duke qëndruar si trajner i skuadrës për pjesën e mbetur të sezonit 2013–14.[2][3]

Duro udhëhoqi Shkëndijëm nga zona e rënjes në zonë kualifikuese për në Ligën e Evropës, duke regjistuar 11 fitore, 4 barazime dhe vetëm 2 humbje. Ai arriti të mposhte pretendentët për titull Turnovo, Vardar, Metalurg mbadje edhe kampionët e Rabotnicki. Ai arriti me skuadrën që të fitonin shtatë ndeshje rresht. Pavarësisht se Shkëndinja kishte dëshirë për të mbajtur Duron, në ofertë nga Partizani i Tiranës, ku familja e tij jeton, bëri që të linte Shkendijën. Duro madje pranoi një ofertë të vogël vetëm që të rikthejet te familja e tij në Tiranë.[4]

Më 27 maj 2014, ai zyrtarisht u ribashkua me Partizanin duke firmosur një kontratë tre vjeçare.[5][6]

ReferimeRedakto

  1. ^ Soccerway
  2. ^ Shpëtim Duro to caretake Shkendija
  3. ^ Shpëtim Duro, trajneri i Shkëndijës së Tetovës
  4. ^ "Shpëtim Duro leaves Shkendija". macedonianfootball. macedonianfootball.com. 25 maj 2014. Marrë më 25 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Zyrtare ,Shpëtim Duro ,trajner i Partizanit". Panorama Sport. 24 maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2014. Marrë më 11 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Duro i gjithëpushtetshëm, Partizani kërkon patjetër titullin". Panorama Sport. 27 maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2014. Marrë më 11 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)