Sporting Clube de Portugal ( shqiptim portugalisht : [ spɔɾtĩɡ klub ( ɨ ) dɨ puɾtuɡaɫ ] ose CP Sporting ( shpesh e njohur si Sporting në vendet lusophone dhe gabimisht si Sporting Lisbonën në vendet anglofone) pavarësisht nga fakti se Lisbonës është jo ku në emrin e plotë e klubit , është një klub portugez multi- sportive i bazuar në kryeqytetin e Portugalisë e Lisbonë. Edhe pse ata të konkurrojnë në një numër te sporteve të ndryshme, Sporting është mirë i njohur për ekipin e vet e futbollit.

Sporting CP
Emri i plotëSporting Clube de Portugal
Pseudonimi(et)Leões (Luanët)
Verde e brancos (Gjelbër dhe bardhë)
Emri i shkurtërSporting
Themeluar1 korrik 1906; 117 vite më parë (1906-07-01)
StadiumiEstádio José Alvalade
Kapaciteti50,095
PresidentBruno de Carvalho
TrajneriJorge Jesus
LigaPrimeira Liga
2023/24Primeira Liga, 1.
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

E themeluar në Lisbonë më 1 korrik 1906, ajo është një nga " Tres Grandes " (Tre Big ) klubeve të futbollit në Portugali. Me më shumë se 100,000 anëtarë të regjistruar klubit, ekipet e saj , atletët dhe përkrahësit janë shpesh me nofkën Leões (anglisht :Lions) nga tifozët e saj.

Sporting ishte një nga anëtarët themelues të Primeira Liga dhe, së bashku me Benfica dhe Porto, ajo kurrë nuk ka qenë të larguara nga Divizionin e Parë të futbollit portugez që nga themelimi i saj në vitin 1934. Sporting ështëmë i suksesshëm klubi i tretë i futbollit portugez me 44 tituj në konkurse Portugalisht brendshme dhe një titull ndërkombëtar.

Në futboll brendshëm, Sporting kanë fituar gjithsej 20 tituj të Primeira Liga, 15 Kupat portugeze, 4 kampionatin e titujve të Portugalisë (një rekord i lidhur me Porto) dhe 7 tituj Portugalisht Supercup . Ndërkombëtarisht, Sporting fitoi kupën e 1963-1964 Evropiane Kupës Fituesve dhe ishin të vrapues -up në 2004-05 UEFA Cup.

Sporting Clube de Portugal është renditur e 33 në renditjen e UEFA klubit.

Referime

Redakto