Sporting Clube de Portugal ( shqiptim portugalisht : [ spɔɾtĩɡ klub ( ɨ ) dɨ puɾtuɡaɫ ] ose CP Sporting ( shpesh e njohur si Sporting në vendet lusophone dhe gabimisht si Sporting Lisbonën në vendet anglofone) pavarësisht nga fakti se Lisbonës është jo ku në emrin e plotë e klubit , është një klub portugez multi- sportive i bazuar në kryeqytetin e Portugalisë e Lisbonë. Edhe pse ata të konkurrojnë në një numër te sporteve të ndryshme, Sporting është mirë i njohur për ekipin e vet e futbollit.

Sporting CP
Emri i plotëSporting Clube de Portugal
Pseudonimi(et)Leões (Luanët)
Verde e brancos (Gjelbër dhe bardhë)
Emri i shkurtërSporting
Themeluar1 Korrik 1906; 116 vite më parë (1906-07-01)
StadiumiEstádio José Alvalade
Kapaciteti50,095
PresidentBruno de Carvalho
TrajneriJorge Jesus
LigaPrimeira Liga
2021/22Primeira Liga, 2.
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

E themeluar në Lisbonë më 1 korrik 1906, ajo është një nga " Tres Grandes " (Tre Big ) klubeve të futbollit në Portugali. Me më shumë se 100,000 anëtarë të regjistruar klubit, ekipet e saj , atletët dhe përkrahësit janë shpesh me nofkën Leões (anglisht :Lions) nga tifozët e saj.

Sporting ishte një nga anëtarët themelues të Primeira Liga dhe, së bashku me Benfica dhe Porto, ajo kurrë nuk ka qenë të larguara nga Divizionin e Parë të futbollit portugez që nga themelimi i saj në vitin 1934. Sporting ështëmë i suksesshëm klubi i tretë i futbollit portugez me 44 tituj në konkurse Portugalisht brendshme dhe një titull ndërkombëtar.

Në futboll brendshëm, Sporting kanë fituar gjithsej 18 tituj të Primeira Liga, 15 Kupat portugeze, 4 kampionatin e titujve të Portugalisë (një rekord i lidhur me Porto) dhe 7 tituj Portugalisht Supercup . Ndërkombëtarisht, Sporting fitoi kupën e 1963-1964 Evropiane Kupës Fituesve dhe ishin të vrapues -up në 2004-05 UEFA Cup.

Sporting Clube de Portugal është renditur e 33 në renditjen e UEFA klubit.

LojtarëtRedakto

Redaktuar më 23 Janar 2017[1]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Rui Patrício (3rd captain)
2   Mb Ezequiel Schelotto
4   Mb Jefferson
5   Mb André Geraldes
7   Sm Joel Campbell (në huazim nga Arsenal)
10   Mf Bryan Ruiz
11   Mf Bruno César
13   Mb Sebastián Coates
14   Mf William Carvalho (vice-captain)
15   Mb Paulo Oliveira
18   Mf Francisco Geraldes
19   Mb Douglas
20   Sm Luc Castaignos
23   Mf Adrien Silva (captain)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
26   Pt Ažbe Jug
27   Mf Ryan Gauld
28   Sm Bas Dost
31   Mb Marvin Zeegelaar
34   Pt Beto
35   Mb Rúben Semedo
47   Mb Ricardo Esgaio
56   Sm Daniel Podence
66   Mf João Palhinha
73   Mf Matheus Pereira
77   Sm Gelson Martins
99   Mf Alan Ruiz
  Sm Lukas Spalvis

ReferimeRedakto

  1. ^ . Sporting Clube de Portugal http://www.sporting.pt/pt/futebol/equipa-principal/plantel. Marrë më 1 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)