2017–18 Kategoria Superiore

Kategoria Superiore 2017-2018 është sezoni i 79të Zyrtar, ose i 82të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni fillon në Shtator, 2017 dhe mbaron në Maj, 2018. Kategoria Superiore këtë sezon ka 10 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajnë në katër faza.

Kategoria Superiore 2017-2018
2017–18 Kategoria Superiore
Sezoni 2017-2018
Skuadrat 10 skuadra
Ndeshjet 135
‹‹ 2016–17 2018–19 ››

FK Kukësi janë kampionët në fuqi. Kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të parë në historinë e klubit.

NdryshimetRedakto

Ashtu si dy sezonet e fundit, sezoni 2017-2018 i Kategorisë Superiore është me 10 skuadra ndërsa luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 9 dhe 10 zbresin direkt nga Kategoria Superiore. Nuk ka ndeshje play-off.

Ndryshimet menaxherialeRedakto

SkuadratRedakto

Stadiumet dhe vendetRedakto

Stafi dhe sponsorizimiRedakto

NdeshjetRedakto

Në Kategorinë Superiore 2017-2018 luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parëRedakto

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2016-2017#Rezultatet.

Faza e dytëRedakto

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2016-2017#Rezultatet.

RezultatetRedakto

Tabela e ligësRedakto

P
Skuadra
Nd
F
B
H
Gsh
Gp
D Pikë
Kualifikim ose rënie
1. Skënderbeu Korçë 29 20 6 3 58 24 +34 66
2. Kukësi 29 16 6 7 51 31 +20 54 Turi i 1-të kualifikues për UEFA Champions League 2018-2019
3. Partizani Tirana 29 13 6 10 33 27 +6 45 Turi i 1-rë kualifikues për UEFA Europa League 2018-2019
4. Luftëtari Gjirokastër 29 12 8 9 34 30 +4 44
5. Laçi 29 12 6 11 33 32 +1 42
6. Flamurtari Vlorë 29 10 10 9 29 28 +1 40
7. Kamza 29 9 7 13 29 35 −6 34
8. Teuta Durrës 29 8 9 12 34 42 −8 33
9. Vllaznia Shkodër 29 9 6 14 29 35 −6 33 Zbritje në Kategorinë e Parë
10. Lushnja 29 2 4 23 20 66 −46 10

Statistikat e sezonitRedakto

ShënimetRedakto

GolashënuesitRedakto

AssistuesitRedakto

ShënimiRedakto

DisiplinaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ [1]

Shih edheRedakto