Kategoria Superiore 2016–17

Kategoria Superiore 2016-2017 është sezoni i 78të Zyrtar, ose i 81të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni filloi në 7 Shtator, 2016 dhe mbaroi në 27 Maj, 2017. Kategoria Superiore këtë sezon ka 10 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajnë në katër faza.

Kategoria Superiore 2016-2017
Kategoria Superiore 2016–17
Sezoni 2016-2017
Skuadrat 10 skuadra
Liga e Kampioneve FK Kukësi
Liga e Evropës FK Partizani
KF Skënderbeu
KF Tirana
Fitorje si mysafir ??
Fitorja më e thellë ??
Golshënuesi
më i mirë
Pero Pejic ?? gola
Ndeshjet 135
Golat ??
Golat/Ndeshjet (? Gola)
‹‹ 2015–16 2017–18 ››

KS Skënderbeu janë kampionët në fuqi. Kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të gjashtë rresht dhe të shtatën gjithsej në historinë e klubit. Titulli u fitua nga FK Kukësi, titulli i parë kampion.

NdryshimetRedakto

Ashtu si dy sezonet e fundit, sezoni 2016-2017 i Kategorisë Superiore është me 10 skuadra ndërsa luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 9 dhe 10 zbresin direkt nga Kategoria Superiore. Nuk ka ndeshje play-off.

Ndryshimet menaxherialeRedakto

SkuadratRedakto

Tetë skuadra nga sezoni i kaluar i Superligës dhe dy të adhura nga Kategoria e Parë: Luftëtari dhe Korabi; luftojnë për tri trofetë e mundshëm: kampionatin, Kupën dhe Superkupën e Shqipërisë, si dhe për katër vendet që të çojnë në kompeticionet evropiane, ekipi kampion në Ligën e Kampioneve dhe tre në Ligën e Evropës (vendet 2-3 dhe fituesi i Kupës së Shqipërisë).

Në këtë edicion marrin pjesë gjashtë ekipe, që të paktën e kanë fituar një herë titullin kampion: Tirana (24), Partizani (15), Vllaznia (9), Skënderbeu (7), Flamurtari (1) dhe Teuta (1).

Stadiumet dhe vendetRedakto

Lua error te Moduli:Location_map/multi te rreshti 13: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Albania" does not exist.

  Skuadra Qyteti Stadiumi Kapaciteti [2]
01. KS Luftëtari Gjirokastër Stadiumi "Gjirokastra" 8,400
02. KS Korabi Peshkopi Stadiumi "Peshkopi" 6,000
03. Flamurtari Vlorë Vlora Stadiumi "Flamurtari" 8,500
05. Laçi Laçi Stadiumi "Laçi" 5,000
06. FK Kukësi Kukës Stadiumi "Zeqir Ymeri" 5,000
07. Skënderbeu Korçë Korça Stadiumi "Skënderbeu" 12,000
8. FK Partizani Tiranë Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
9. Teuta Durrës Durrës Stadiumi "Niko Dovana" 12,000
10. Tirana Tirana Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
11. Vllaznia Shkodër Shkodra Stadiumi "Loro Boriçi" 16,000

Stafi dhe sponsorizimiRedakto

Klubi Trajneri Kapiteni Prodhuesi i fanellës Sponsori në fanellë
KS Luftëtari   Mladen Milinković   -
KS Korabi   Ermal Nexhipi   - -
FK Flamurtari   Shpëtim Duro   Franc Veliu Lescon TRK/Atlasjet
FK Kukësi   Ernest Gjoka   Artim Šakiri Adidas Kevin Construction
KF Laçi   Stavri Nica   Stipe Buljan Adidas
FK Partizani   Sulejman Starova   Nderim Nexhipi Legea
KF Skënderbeu   Ilir Daja   Bledi Shkëmbi Legea Ama Caffe
KS Teuta   Gugash Magani   Bledjan Rizvani Erreà Caffè Pascucci
KF Tirana   Mirel Josa   Ervin Bulku Legea
KF Vllaznia   Armando Cungu   Ndriçim Shtubina Givova Grand Europa Resort

NdeshjetRedakto

Në Kategorinë Superiore 2016-2017 luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parëRedakto

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2016-2017#Rezultatet.

Faza e dytëRedakto

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2016-2017#Rezultatet.

RezultatetRedakto

Tabela e ligësRedakto

Statistikat e sezonitRedakto

ShënimetRedakto

GolashënuesitRedakto

Redaktuar më 2 Nëntor 2016

Renditja Lojtari Skuadra Gola
1   Pero Pejić Kukësi 5
2   Segun Adeniyi Laçi 4
  Elis Bakaj Tirana 4
  Marko Ćetković Laçi 4
  Stevan Račić Partizani 4
6   Mentor Mazrekaj FK Partizani 3
  Peter Olayinka Skënderbeu 3
  Fatjon Sefa Skënderbeu 3
  Xhevdet Shabani Teuta 3
  Ndriçim Shtubina Vllaznia 3

AssistuesitRedakto

Redaktuar më 21 Shtator 2015

Renditja Lojtari Skuadra Assista
1   Kushtrim Lushtaku FK Kukësi 2
  Yll Hoxha FK Kukësi
  Meddie Kagere KF Tirana
  Arsen Hajdari Vllaznia
  Segun Adeniyi KF Laçi
6   Bernard Berisha KF Skënderbeu 1
  Bledi Shkëmbi KF Skënderbeu
  Andi Ribaj KF Skënderbeu
  Kristi Vangjeli KF Skënderbeu
  Marconi KF Skënderbeu
  Xhevdet Shabani KS Teuta
  Blerim Kotobelli KS Teuta
  Ardit Peposhi KS Teuta
  Brunild Pepa KS Teuta
  Emiljano Veliaj KF Laçi
  Gjergji Muzaka FK Flamurtari
  Gilman Lika FK Flamurtari
  Vilfor Hysa FK Kukësi
  Mentor Mazrekaj FK Partizani
  Idriz Batha FK Partizani
  Stevan Račić FK Partizani
  Mario Morina KF Tirana
  Erando Karabeci KF Tirana
  Tomislav Bušić KF Tirana
  Alis Baci Vllaznia
  Arjan Pisha KF Elbasani
  Marko Rajković KF Apolonia

ShënimiRedakto

DisiplinaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ [1]
  2. ^ Stadiumet në Shqipëri - E hapur me 11 shtator 2011
  3. ^ Skënderbeu vs Elbasani

Shih edheRedakto