Hape menynë kryesore

Kategoria Superiore 2015-2016 është sezoni i 77të Zyrtar, ose i 80të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni filloi në gusht, 2015 dhe mbaroi në 18 Maj, 2016. Kategoria Superiore këtë sezon ka 10 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajnë në katër faza.

Kategoria Superiore 2015-2016
2015–16 Kategoria Superiore
Sezoni 2015-2016
Skuadrat 10 skuadra
Champions League KF Skënderbeu
Europa League FK Partizani
Fitorje si mysafir ??
Fitorja më e thellë ??
Golshënuesi
më i mirë
Hamdi Salihi 27 gola
Ndeshjet 135
Golat ??
Golat/Ndeshjet (? Gola)
‹‹ 2014–15 2016–17 ››

KS Skënderbeu fituan titullin e 7të në përfundim të sezonit. Me vendim të Komisionit të Etikës, klubit KF Skënderbeu iu hoq titulli kampion pas akuzave nga UEFA për trukim ndeshjesh. [2] Gjithsesi, pas vendimit më të fundit të UEFA-s, titulli i hequr iu rikthye.

NdryshimetRedakto

Ashtu si dy sezonet e fundit, sezoni 2015-2016 i Kategorisë Superiore është me 10 skuadra ndërsa luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 9 dhe 10 zbresin direkt nga Kategoria Superiore. Nuk ka ndeshje play-off.

Ndryshimet menaxherialeRedakto

SkuadratRedakto

Tetë skuadra nga sezoni i kaluar i Superligës dhe dy të adhura nga Kategoria e Parë: Tërbuni dhe Bylis; luftojnë për tri trofetë e mundshëm: kampionatin, Kupën dhe Superkupën e Shqipërisë, si dhe për katër vendet që të çojnë në kompeticionet evropiane, ekipi kampion në Ligën e Kampioneve dhe tre në Ligën e Evropës (vendet 2-3 dhe fituesi i Kupës së Shqipërisë).

Në këtë edicion marrin pjesë gjashtë ekipe, që të paktën e kanë fituar një herë titullin kampion: Tirana (24), Partizani (15), Vllaznia (9), Skënderbeu (6), Flamurtari (1) dhe Teuta (1).

Stadiumet dhe vendetRedakto

Vendndodhjet e stadiumeve të skuadrave në Superligën 2015-2016
  Skuadra Qyteti Stadiumi Kapaciteti [3]
01. KF Tërbuni Pukë Stadiumi "Ismail Xhemali" 3,000
02. KF Bylis Ballsh Stadiumi "Adush Muca" 5,200
03. Flamurtari Vlorë Vlora Stadiumi "Flamurtari" 8,500
05. Laçi Laçi Stadiumi "Laçi" 5,000
06. FK Kukësi Kukës Stadiumi "Zeqir Ymeri" 5,000
07. Skënderbeu Korçë Korça Stadiumi "Skënderbeu" 12,000
8. FK Partizani Tiranë Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
9. Teuta Durrës Durrës Stadiumi "Niko Dovana" 12,000
10. Tirana Tirana Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
11. Vllaznia Shkodër Shkodra Stadiumi "Loro Boriçi" 16,000

Stafi dhe sponsorizimiRedakto

Klubi Trajneri Kapiteni Prodhuesi i fanellës Sponsori në fanellë
KF Tërbuni   Viktor Gjoni   Rudin Nako Givova
KF Bylis   Adnan Zildžović   Eriol Merxha Givova Xhanini
FK Flamurtari   Zekerija Ramadani   Franc Veliu Lescon TRK/Atlasjet
FK Kukësi   Klodian Duro   Artim Šakiri Adidas Kevin Construction
KF Laçi   Eugent Zeka   Stipe Buljan Adidas
FK Partizani   Andrea Agostinelli   Nderim Nexhipi Legea
KF Skënderbeu   Mirel Josa   Bledi Shkëmbi Legea Ama Caffe
KS Teuta   Gugash Magani   Bledjan Rizvani Erreà Caffè Pascucci
KF Tirana   Ilir Daja   Ervin Bulku Legea
KF Vllaznia   Armando Cungu   Ndriçim Shtubina Givova Grand Europa Resort

NdeshjetRedakto

Në Kategorinë Superiore 2015-2016 luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parëRedakto

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2015-2016#Rezultatet.

Faza e dytëRedakto

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2015-2016#Rezultatet.

RezultatetRedakto

Tabela e ligësRedakto

Statistikat e sezonitRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

Shih edheRedakto