Eintracht Frankfurt e.V. (Gjermanisht: [ˈʔaɪ̯ntʁaxt ˈfʁaŋkfʊʁt]; është një klub futbollistik me vendndodhje në Frankfurt, i cili luan aktualisht në Bundesligë, elita e futbollit gjerman.

Eintracht Frankfurt
Pseudonimi(et)Die Adler (Shqiponjat)
SGE (Sportgemeinde Eintracht)
Launische Diva (Diva me humor)
Themeluar8 mars 1899; 124 vite më parë
StadiumiDeutsche Bank Park
Kapaciteti58,000 vende
PronariFlamuri Matthias Beck
TrajneriFlamuri Dino Toppmöller
LigaBundesliga
2023/246
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Klubi i themelua në vitin 1899 dhe ka fituar një kampionat gjerman, katër DFB-Pokala dhe një Kupë UEFA. Që nga viti 1925, stadiumi i klubit është Waldstadion, që nga 1 korrik 2020 quhet Deutsche Bank Park për arsye sponsorizimi.

Historia Redakto

Origjina e klubit Redakto

Historia para-Bundesligës Redakto

Pjestar themelues i Bundesligës Redakto

Suksesi jashtë Bundesligës Redakto

Më 18 maj 2022, Frankfurti fitoi Ligën e Evropës për herë të dytë në histori pasi mposhti në finale ekipin skocez Rangers. Ky ishte trofeu i parë evripian për klubin pas 42 vitesh.[1]

Ngjyrat, stema dhe pseudonimet Redakto

Trofe Redakto

Vendor Redakto

Europian Redakto

Rajonal Redakto

Rezultatet në ligë Redakto

Lojtarët Redakto

Skuadra aktuale Redakto

Redaktuar më 18 shkurt 2024

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Kevin Trapp (vice-captain)
3   Mb Willian Pacho
4   Mb Robin Koch
5   Mb Hrvoje Smolčić
7   Sm Omar Marmoush
8   Mf Farès Chaïbi
9   Sm Saša Kalajdžić
11   Sm Hugo Ekitike
15   Mf Ellyes Skhiri
16   Mf Hugo Larsson
17   Mf Sebastian Rode (captain)
19   Mf Jean-Mattéo Bahoya
20   Mf Makoto Hasebe
22   Mb Timothy Chandler
24   Mb Aurélio Buta
25   Mf Donny van de Beek
26   Mf Éric Junior Dina Ebimbe
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
27   Sm Mario Götze
29   Mb Niels Nkounkou
31   Mb Philipp Max
33   Pt Jens Grahl
34   Mb Nnamdi Collins
35   Mb Tuta
36   Mf Ansgar Knauff
37   Mf Sidney Raebiger
40   Pt Kauã Santos
41   Pt Simon Simoni
43   Sm Noel Futkeu
44   Mb Davis Bautista
45   Mf Mehdi Loune
46   Mb Dario Gebuhr
47   Mb Elias Baum
48   Sm Nacho Ferri
49   Mf Harpreet Ghotra

Në huazim Redakto

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mf Paxten Aaronson (te SBV Vitesse deri më 30 qershor 2024)
  Sm Faride Alidou (te 1. FC Köln deri më 30 qershor 2024)
  Sm Rafael Santos Borré (te Werder Bremen deri më 30 qershor 2024)
  Mb Nathaniel Brown (te 1. FC Nürnberg deri më 30 qershor 2024)
  Mf Antonio Foti (te Hannover 96 deri më 30 qershor 2024)
  Sm Jens Petter Hauge (te FK Bodø/Glimt deri më 31 dhjetor 2024)
  Mf Kristijan Jakić (te FC Augsburg deri më 30 qershor 2024)
  Mf Krisztián Lisztes (te Ferencvárosi TC deri më 30 qershor 2024)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Sm Igor Matanović (te Karlsruher SC deri më 30 qershor 2024)
  Sm Jessic Ngankam (te Mainz 05 deri më 30 qershor 2024)
Stampa:Country data CMR Mb Jérôme Onguéné (te Servette FC deri më 30 qershor 2024)
  Mf Marcel Wenig (te 1. FC Nürnberg deri më 30 qershor 2024)

Fituesit e Kupës së Botës si lojtar të klubit Redakto

Kupa e Botës 1954Gjermania

Kupa e Botës 1974Gjermania

Kupa e Botës 1990Gjermania

Kupa e Botës 2014Gjermania

Stafi aktual Redakto

Trajneri   Oliver Glasner
Ndihmës trajneri   Erwin Bradasch

  Nélson Morgado   Stefan Buck

Trajneri i portierëve   Jan Zimmermann
Fizioterapisti   Maik Liesbrock
  Thomas Stubner
Roja   Michael Fabacher
Trajneri i palestrës   Markus Murrer
  Martin Spohrer
  Andreas Beck
  Andreas Biritz
Trajneri i pajisjeve   Franco Lionti   Igor Simonov
Doktori i skuadrës   Dr. Florian Pfab   Christian Haser
Trajneri i akademisë   Karl-Heinz Körbel
Vëzhguesi   Timmo Hardung

Presidentët e klubit Redakto

 

Arena Redakto

 
Nordwestkurve Frankfurt

Arena momentale e klubit është arena më 58,000 ulëse Waldstadion, zyrtarisht e njohur si Deutsche Bank Park

Referime Redakto

  1. ^ "VIDEO/ E humbet penalltinë vendimtare lojtari i fundit që pritej, Frankfurti është fituesi i Europa League". Sport Ekspres. 18 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2022. Marrë më 18 maj 2022.

Lidhje të jashtme Redakto