Eintracht Frankfurt e.V. (Gjermanisht: [ˈʔaɪ̯ntʁaxt ˈfʁaŋkfʊʁt]; është një klub futbollistik me vendndodhje në Frankfurt, i cili luan aktualisht në Bundesligë, elita e futbollit gjerman.

Klubi i themelua në vitin 1899 dhe ka fituar një kampionat gjerman, katër DFB-Pokala dhe një Kupë UEFA. Që nga viti 1925, stadiumi i klubit është Waldstadion, që nga 1 korrik 2020 quhet Deutsche Bank Park për arsye sponsorizimi.

HistoriaRedakto

Origjina e klubitRedakto

Historia para-BundesligësRedakto

Pjestar themelues i BundesligësRedakto

Suksesi jashtë BundesligësRedakto

Ngjyrat, stema dhe pseudonimetRedakto

TrofeRedakto

VendorRedakto

EuropianRedakto

RajonalRedakto

Rezultatet në ligëRedakto

LojtarëtRedakto

Skuadra aktualeRedakto

Redaktuar më 5 Mars 2021

Nr. Pozicioni Lojtari
1   Pt Kevin Trapp
2   Mb Evan N'Dicka
3   Mf Stefan Ilsanker
7   Mf Ajdin Hrustic
8   Mf Djibril Sow
9   Mf Luka Jović
10   Mf Filip Kostić
11   Mf Steven Zuber
13   Mb Martin Hinteregger
15   Mf Daichi Kamada
17   Mf Sebastian Rode
18   Mb Almamy Touré
20   Mf Makoto Hasebe
21   Sm Ragnar Ache
Nr. Pozicioni Lojtari
22   Mb Timothy Chandler
23   Pt Markus Schubert
25   Mb Erik Durm
27   Mf Aymen Barkok
30   Mb Jetro Willems
31   Mb Fynn Otto
32   Mf Amin Younes
33   Sm André Silva
34   Sm Jabez Makanda
35   Mb Tuta
36   Mf Lukas Fahrnberger
38   Mb Yannick Brugger
40   Pt Elias Bördner

Në huazimRedakto

Nr. Pozicioni Lojtari
7   Sm Dejan Joveljić (te Wolfsberger AC deri më 30 qershor 2021)
24   Mb Danny da Costa (te Mainz 05 deri më 30 qershor 2021)
26   Mf Nils Stendera (te Lokomotive Leipzig deri më 30 qershor 2021)
28   Mf Dominik Kohr (te Mainz 05 deri më 30 qershor 2022)
Nr. Pozicioni Lojtari
32   Pt Frederik Rønnow (te FC Schalke 04 deri më 30 qershor 2021)
39   Sm Gonçalo Paciência (te FC Schalke 04 deri më 30 qershor 2021)
  Mf Rodrigo Zalazar (te FC St. Pauli deri më 30 qershor 2021)

Fituesit e Kupës së Botës si lojtar të klubitRedakto

Kupa e Botës 1954Gjermania

Kupa e Botës 1974Gjermania

Kupa e Botës 1990Gjermania

Stafi aktualRedakto

Trajneri   Adi Hütter
Ndihmës trajneri   Christian Peintinger

  Armin Reutershahn

Trajneri i portierëve   Jan Zimmermann
Fizioterapisti   Maik Liesbrock
  Thomas Stubner
Roja   Michael Fabacher
Trajneri i palestrës   Markus Murrer
  Martin Spohrer
  Andreas Beck
  Andreas Biritz
Trajneri i pajisjeve   Franco Lionti   Igor Simonov
Doktori i skuadrës   Dr. Florian Pfab   Christian Haser
Trajneri i akademisë   Karl-Heinz Körbel
Vëzhguesi   Ben Manga

Presidentët e klubitRedakto

 

ArenaRedakto

 
Nordwestkurve Frankfurt

Arena momentale e klubit është arena më 51,500 ulëse Waldstadion, zyrtarisht e njohur si Deutsche Bank Park

Lidhje të jashtmeRedakto