David de Gea

futbollist spanjoll

David de Gea Quintana është futbollist spanjoll qe luan si portier për ekipin anglez Manchester United.Është i lindur me 7 Nëntor te vitit 1990 ne Madrid, karrieren e tij e filloj ne moshen 10 vjeqare me Atletiko Madrid,ndërsa debutimin për ekipin senior e beri ne vitin 2009.Paraqitejet e tij te mira e ndihmuan ekipin e tij qe te fitoj Uefa Europa League dhe Uefa Super Cup,paraqitjet e tij te mir bene qe Manchester United te shpreh interesim për te, ai nenshkroi për Manchester United ne Qershor te 2011.

David de Gea
David de Gea at the UEFA European Under-21 Football Championship - 20110622.jpg
De Gea me Spanjën U–21 në vitin 2011
Të dhënat personale
Emri i plotëDavid de Gea Quintana [1]
Data e lindjes (1990-11-07) 7 Nëntor 1990 (30 vjeç)
Vendi i lindjesMadrid, Spanjë
Gjatësia1.92 m (6 ft 4 in) [2]
PozicioniPortier
Informacionet për klubin
Klubi aktualManchester United
Numri1
Karriera në rini
2001–2008Atlético Madrid
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2008–2009Atlético Madrid B35(0)
2009–2011Atlético Madrid57(0)
2011–Manchester United100(0)
Ekipi kombëtar
2004Spanja U1512(0)
2007Spanja U1615(0)
2007–2009Spanja U1915(0)
2009Spanja U201(0)
2009–2013Spanja U2127(0)
2012Spanja U235(0)
2014–Spanja2(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 27 Shtator 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 4 Shtator 2014

KarrieraRedakto

Atletiko MadridRedakto

De Gea ne moshen 10 vjeqare filloj te luante për Atletiko Madrid.De Gea debutimin për Atletikon e beri kur ishte ne moshen 18 vjeqae,saktesisht me daten 30 Shtator te vitit 2009,duke hyre ne fushe si zevendesim i Roberto i cili ishte lenduar ne minuten e 27 ne ndeshjen e fazes se grupeve te Uefa Champion League kunder Porto-s ne udhetim.De Gea ishte lojtari kryesor i Atletiko Madridit,kur keta te fundit fituan Uefa Champions League dhe Uefa Super Cup.

Manchester UnitedRedakto

De Gea arriti ne Manchester ne Qershor te vitit 2011 për një shume qe besohet te jete 17.8 milion Euro,si zevendesim te legjendes se kësaj skuadre Edwn Van der Sar i cili u penzionua ne fund te atij sezoni.De Gea ndeshjen e pare për Manchester United e zhvilloj ne ndeshjen miqesore te zhvilluar me 23 korrik ne fitoren 3-1 perball Chicago Fire.Debutimin e tij ne lige e beri ne fitoren e Unidet prej 2-1 perball WBA.

ReferimetRedakto

  1. ^ "Premier League Clubs submit Squad Lists" (PDF) (në anglisht). Premier League. 4 shkurt 2014. f. 22. Marrë më 26 mars 2014.
  2. ^ "Player Profile: David de Gea" (në anglisht). Premier League. Marrë më 9 korrik 2013.