Kenneth Mathieson Dalglish (4 mars 1951) është një ish futbollist skocez dhe një trajner. Në 22 vite karrierë, Kenny Dalglish ka luajtur në vetëm 2 skuadra: Celtic dhe Liverpool. Kenny Dalglish ka luajtur dhe 15 vite me Kombëtaren Skoceze, ku ka luajtur 102 Ndeshje dhe ka shënuar 30 Gola. Dalglish është lojtar me më shumë ndeshje në Kombëtaren Skoceze, dhe sëbashku me Denis Law janë Golashënuesit më të mirë me 30 Gola.

Kenny Dalglish

Dalglish në Singapore, 2009
Të dhënat vetjake
Emri i plotëKenneth Mathieson Dalglish
Datëlindja (1951-03-04) 4 mars 1951 (73 vjeç)
VendlindjaGlasgow, Skocia
Gjatësia1.73 m (5 ft 8 in)
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
1967–1968Cumbernauld United
1968–1969Celtic
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1969–1977Celtic204(112)
1977–1990Liverpool355(118)
Gjithsej559(230)
Karriera ndërkombëtare
1971–1986Skocia102(30)
Skuadra të menaxhuara
1985–1991Liverpool
1991–1995Blackburn Rovers
1997–1998Newcastle United
2000Celtic
2011–2012Liverpool
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase