Kombëtarja serbe e futbollit

Serbia
Shirt badge/Association crest
Shkurtesa Бели Орлови (Sokolat e Bardhë)
Federata Federata Serbe e Futbollit
Konfederata UEFA (Evropë)
Trajneri Flag of Serbia.svg Mladen Krstajić
Kapiteni Aleksandar Kolarov
Më shumë pjesmarrje Branislav Ivanović (105)
Top golashenuesi Stjepan Bobek (38)
Stadiumi nikoqir Stadion Crvena Zvezda, Beograd
FIFA kodi SRB
FIFA rangu 22
FIFA rangu më i lartë 19 (dhjetor 2002)
FIFA rangu më i ulët 55 (tetor 2004)
Elo rangu 30
Veshja e parë
Veshja e dytë
Ndeshja e parë
Flag of Brazil.svg Brazili 2 - 0 Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Jugosllavia
(Porto Alegre, Brazil; 23 dhjetor, 1994)
Loja e parë si Serbia dhe Mali i Zi
Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Serbia dhe Mali i Zi 2 - 2 Flag of Azerbaijan.svg Azerbajxhani
(Podgorica, Serbia dhe Mali i Zi; 12 shkurt, 2003)
Loja e parë si Serbia
Flag of the Czech Republic.svg Çekia 1 - 3 Flag of Serbia.svg Serbia
(Uherské Hradiště, Çekia; 16 gusht, 2006)
Fitorja më e thellë
Flag of the Faroe Islands.svg Ishujt Faroe 1 - 8 Flag of Serbia.svg Serbia
(Toftir, Ishujt Faroe; 6 tetor, 1996)
Humbja më e thellë
Flag of Argentina.svg Argjentina 6 - 0 Flag of Serbia.svg Serbia
(Gelsenkirchen, Gjermani; 16 qershor, 2006)
Kampionati Botëror
Paraqitje 2 (Hera e parë: 1998)
Rezultati më i mirë Rundi i 2, 1998
Kampionati Evropian i Futbollit
Paraqitje 1 (Hera e parë: 2000)
Rezultati më i mirë Çerek finalja, 2000

HistorikuRedakto

StadiumiRedakto

Kampionet BotëroreRedakto

Kampionet EvropianeRedakto

OlimpiadatRedakto

Skuadra momentaleRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto