UEFA Ekipi i Vitit është një çmimi i cili jepet nga UEFA nëpërmjet një sondazhi në uebfaqjen zyrtare të saj. Ky çmim nisi në vitin 2001[1] për të lejuar vizitorët e uebfaqjes të organizatorëve për të zgjedhur njëmbëdhjetëshen e tyre dhe një trajner bazuar në performancat e tyre në kompeticionet evropiane dhe ndërkombëtare.

UEFA Ekipi i Vitit
Prezantuar ngaUEFA
Çmimi i parë2001
Më shumë çmimeCristiano Ronaldo
(13 paraqitje)
Uebfaqjatoty.uefa.com

Procesi i përzgjedhjesRedakto

Deri në vitin 2011, shkrimtarët e uebfaqes ndërtonin një listë të shkurtër me gjashtëdhjetë futbollistë dhe trajnerë[1] të cilët kishin kryer performanca të mira në kompeticionet evropiane, ato vendore dhe ndërkombëtare për klube për atë vit të caktuar. Vizitorët mund të zgjidhnin formacionin e tyre të përbërë me njëmbëdhjetë lojtarë (përfshirë një portierë, katër mbrojtësa, katër mesfushorë dhe dy sulmues) dhe një trajner të cilët ata mendonin se kishin qënë më të mirët në futbollin evropian. Pasi përzjedhja kryeshe, vizitorët mund të zgjidhnin një lojtar si kapitenin e ekipit.

Formati i votimit ndryshoi në vitin 2012 – tani përdoruesit mund të zgjidhnin formacionin e tyre të preferuar (4–4–2, 3–5–2, 3–4–3, 4–3–3 or 5–3–2), dhe më pas mund të zgjidhnin disa lojtarë për çdo pozicion. Votuesit kanë të drejtë të zgjedhin midis 4 portierëve, 12 mbrojtësve, 12 mesfushorëve dhe 12 sulmuesve. Votimi për trajnerin u hoq.

Pasi votimet mbarojnë, votat numërohen dhe ekipi final publikohet nga UEFA.

Rekordet e pjesmarrjesRedakto

Lojtari me më shumë paraqitje në Ekipin e Vitit të UEFA-s është Cristiano Ronaldo, cili ka trembëdhjetë paraqitje. Ai ndiqet nga Lionel Messi me dhjetë. Në vendin e tretë renditet Sergio Ramos me tetë paraqitje. Lojtari i cili ka më shumë paraqitje rresht është Cristiano Ronaldo me dymbëdhjetë (2007–2018), i ndjekur nga Sergio Ramos me shtatë (2012–2018) dhe Iker Casillas (2007–2012) me gjashtë.

Ekipet që kanë pasur më shumë lojtarë në Ekipin e Vitit të UEFA-s (trajneri nuk përfshihet) janë Real Madridi (49), Barcelona me 47, Bayern Munich (20) dhe Milan (18). Barcelona ka qënë ekipi që ka pasur më shumë lojtarë në një formacion të vetëm, me gjashtë lojtar në formacionet e viteve 2009 dhe 2010. Ekipet e tjera që ka pasur më shumë se tre lojtar në një formacion ka qënë Bayern Munich, me katër lojtar në vitin 2013 dhe pesë një vit më vonë dhe Real Madrid, me katër lojtarë në vitet 2003, 2012–2014 dhe 2016 dhe pesë në vitet 2017 dhe 2018.

Trajneri me më shumë paraqitje është José Mourinho, me katër (dy me Porton, një me Çelsin dhe një me Interin. Ai ndiqet nga Alex Ferguson me dy.

Ekipi i VititRedakto

2001Redakto

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
  Santiago Cañizares   Valencia 1rë
  Cosmin Contra   Deportivo Alavés
  Milan
1rë
  Sami Hyypiä   Liverpool 1rë
  Patrik Andersson   Bayern Munich
  Barcelona
1rë
  Bixente Lizarazu   Bayern Munich 1rë
  David Beckham   Manchester United 1rë
  Patrick Vieira   Arsenal 1rë
  Zinedine Zidane   Juventus
  Real Madrid
1rë
  Kily González   Valencia 1rë
  Thierry Henry   Arsenal 1rë
  David Trezeguet   Juventus 1rë

Trajneri:   Gérard Houllier:   Liverpool

Burimi:[2]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2002Redakto

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
  Rüştü Reçber   Fenerbahçe 1rë
  Carles Puyol   Barcelona 1rë
  Alessandro Nesta   Lazio
  Milan
1rë
  Cristian Chivu   Ajax 1rë
  Roberto Carlos   Real Madrid 1rë
  Clarence Seedorf   Internazionale
  Milan
1rë
  Michael Ballack   Bayer Leverkusen
  Bayern Munich
1rë
  Zinedine Zidane   Real Madrid 2të
  Damien Duff   Blackburn Rovers 1rë
  Thierry Henry   Arsenal 2të
  Ronaldo   Internazionale
  Real Madrid
1rë

Trajneri:   Şenol Güneş:   Turqia

Burimi:[3]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2003Redakto

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
  Gianluigi Buffon   Juventus 1rë
  Paulo Ferreira   Porto 1rë
  Alessandro Nesta   Milan 2të
  Paolo Maldini   Milan 1rë
  Roberto Carlos   Real Madrid 2të
  Luís Figo   Real Madrid 1rë
  David Beckham   Manchester United
  Real Madrid
2të
  Zinedine Zidane   Real Madrid 3të
  Pavel Nedvěd   Juventus 1rë
  Thierry Henry   Arsenal 3të
  Ruud van Nistelrooy   Manchester United 1rë

Trajner:   José Mourinho:   Porto

Burimi:[4]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2004Redakto

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
  Gianluigi Buffon   Juventus 2të
  Cafu   Milan 1rë
  Ricardo Carvalho   Porto
  Chelsea
1rë
  Alessandro Nesta   Milan 3të
  Ashley Cole   Arsenal 1rë
  Cristiano Ronaldo   Manchester United 1rë
  Maniche   Porto 1rë
  Ronaldinho   Barcelona 1rë
  Pavel Nedvěd   Juventus 2të
  Thierry Henry   Arsenal 4të
  Andriy Shevchenko   Milan 1rë

Trajneri:   José Mourinho:   Porto /   Chelsea

Burimi:[5]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2005Redakto

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
  Petr Čech   Chelsea 1rë
  Cafu   Milan 2të
  John Terry   Chelsea 1rë
  Carles Puyol   Barcelona 2të
  Paolo Maldini   Milan 2të
  Luis García   Liverpool 1rë
  Steven Gerrard   Liverpool 1rë
  Ronaldinho   Barcelona 2të
  Pavel Nedvěd   Juventus 3të
  Samuel Eto'o   Barcelona 1rë
  Andriy Shevchenko   Milan 2të

Trajneri:   José Mourinho:   Chelsea

Burimi:[6]

2006Redakto

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
  Gianluigi Buffon   Juventus 3të
  Gianluca Zambrotta   Juventus
  Barcelona
1të
  Fabio Cannavaro   Juventus
  Real Madrid
1rë
  Carles Puyol   Barcelona 3të
  Philipp Lahm   Bayern Munich 1rë
  Steven Gerrard   Liverpool 2të
  Cesc Fàbregas   Arsenal 1rë
  Kaká   Milan 1rë
  Ronaldinho   Barcelona 3të
  Thierry Henry   Arsenal 5të
  Samuel Eto'o   Barcelona 2të

Trajneri:   Frank Rijkaard:   Barcelona

Burimi:[7]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2007Redakto

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
  Iker Casillas   Real Madrid 1rë
  Daniel Alves   Sevilla 1rë
  Alessandro Nesta   Milan 4të
  John Terry   Chelsea 2të
  Eric Abidal   Lyon
  Barcelona
1rë
  Cristiano Ronaldo   Manchester United 2të
  Steven Gerrard   Liverpool 3të
  Kaká   Milan 2rë
  Clarence Seedorf   Milan 2të
  Zlatan Ibrahimović   Internazionale 1rë
  Didier Drogba   Chelsea 1rë

Trajneri:   Alex Ferguson:   Manchester United

Burimi:[8]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2008Redakto

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
  Iker Casillas   Real Madrid 2të
  Sergio Ramos   Real Madrid 1rë
  John Terry   Chelsea 3të
  Carles Puyol   Barcelona 4të
  Philipp Lahm   Bayern Munich 2të
  Cristiano Ronaldo   Manchester United 3të
  Xavi   Barcelona 1rë
  Cesc Fàbregas   Arsenal 2të
  Franck Ribéry   Bayern Munich 1rë
  Lionel Messi   Barcelona 1rë
  Fernando Torres   Liverpool 1rë

Trajneri:   Alex Ferguson:   Manchester United

Burimi:[9]

2009Redakto

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
  Iker Casillas   Real Madrid 3të
  Daniel Alves   Barcelona 2të
  John Terry   Chelsea 4të
  Carles Puyol   Barcelona 5të
  Patrice Evra   Manchester United 1rë
  Cristiano Ronaldo   Manchester United 4të
  Xavi   Barcelona 2të
  Kaká   Milan
  Real Madrid
3të
  Andrés Iniesta   Barcelona 1rë
  Lionel Messi   Barcelona 2të
  Zlatan Ibrahimović   Internazionale
  Barcelona
2të

Trajneri:   Pep Guardiola:   Barcelona

Burimi:[10]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2010Redakto

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
  Iker Casillas   Real Madrid 4të
  Maicon   Internazionale 1rë
  Gerard Piqué   Barcelona 1rë
  Carles Puyol   Barcelona 6të
  Ashley Cole   Chelsea 2të
  Cristiano Ronaldo   Real Madrid 5të
  Xavi   Barcelona 3të
  Wesley Sneijder   Internazionale 1rë
  Andrés Iniesta   Barcelona 2të
  Lionel Messi   Barcelona 3të
  David Villa   Valencia
  Barcelona
1rë

Trajneri:   José Mourinho:   Internazionale /   Real Madrid

Burimi:[11]

2011Redakto

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
  Iker Casillas   Real Madrid 5të
  Daniel Alves   Barcelona 3të
  Gerard Piqué   Barcelona 2të
  Thiago Silva   Milan 1rë
  Marcelo   Real Madrid 1rë
  Arjen Robben   Bayern Munich 1rë
  Xavi   Barcelona 4të
  Andrés Iniesta   Barcelona 3të
  Gareth Bale   Tottenham Hotspur 1rë
  Lionel Messi   Barcelona 4të
  Cristiano Ronaldo   Real Madrid 6të

Burimi:[12]

2012Redakto

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
  Iker Casillas   Real Madrid 6të
  Sergio Ramos   Real Madrid 2të
  Gerard Piqué   Barcelona 3të
  Thiago Silva   Milan
  Paris Saint-Germain
2të
  Philipp Lahm   Bayern Munich 3të
  Andrés Iniesta   Barcelona 4të
  Xavi   Barcelona 5të
  Andrea Pirlo   Juventus 1rë
  Mesut Özil   Real Madrid 1rë
  Lionel Messi   Barcelona 5të
  Cristiano Ronaldo   Real Madrid 7të

Burimi:[13]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2013Redakto

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
  Manuel Neuer   Bayern Munich 1rë
  Philipp Lahm   Bayern Munich 4të
  Thiago Silva   Paris Saint-Germain 3të
  Sergio Ramos   Real Madrid 3të
  David Alaba   Bayern Munich 1rë
  Gareth Bale   Tottenham Hotspur
  Real Madrid
2të
  Marco Reus   Borussia Dortmund 1rë
  Mesut Özil   Real Madrid
  Arsenal
2të
  Franck Ribéry   Bayern Munich 2të
  Zlatan Ibrahimović   Paris Saint-Germain 3të
  Cristiano Ronaldo   Real Madrid 8të

Burimi:[14]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2014Redakto

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
  Manuel Neuer   Bayern Munich 2të
  Philipp Lahm   Bayern Munich 5të
  Sergio Ramos   Real Madrid 4të
  Diego Godín   Atlético Madrid 1rë
  David Alaba   Bayern Munich 2të
  Arjen Robben   Bayern Munich 2të
  Toni Kroos   Bayern Munich
  Real Madrid
1rë
  Ángel Di María   Real Madrid
  Manchester United
1rë
  Lionel Messi   Barcelona 6të
  Zlatan Ibrahimović   Paris Saint-Germain 4të
  Cristiano Ronaldo   Real Madrid 9të

Burimi:[15]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2015Redakto

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
  Manuel Neuer   Bayern Munich 3të
  Daniel Alves   Barcelona 4të
  Sergio Ramos   Real Madrid 5të
  Gerard Piqué   Barcelona 4të
  David Alaba   Bayern Munich 3të
  Paul Pogba   Juventus 1rë
  Andrés Iniesta   Barcelona 5të
  James Rodríguez   Real Madrid 1rë
  Cristiano Ronaldo   Real Madrid 10të
  Lionel Messi   Barcelona 7të
  Neymar   Barcelona 1rë

Burimi:[16]

2016Redakto

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
  Gianluigi Buffon   Juventus 4të
  Jérôme Boateng   Bayern Munich 1rë
  Sergio Ramos   Real Madrid 6të
  Gerard Piqué   Barcelona 5të
  Leonardo Bonucci   Juventus 1rë
  Luka Modrić   Real Madrid 1rë
  Toni Kroos   Real Madrid 2të
  Andrés Iniesta   Barcelona 6të
  Lionel Messi   Barcelona 8të
  Antoine Griezmann   Atlético Madrid 1rë
  Cristiano Ronaldo   Real Madrid 11të

Burimi:[17]

2017Redakto

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
  Gianluigi Buffon   Juventus 5të
  Daniel Alves   Barcelona Juventus
  Paris Saint-Germain
5të
  Sergio Ramos   Real Madrid 7të
  Giorgio Chiellini   Juventus 1rë
  Marcelo   Real Madrid 2të
  Luka Modrić   Real Madrid 2të
  Toni Kroos   Real Madrid 3të
  Kevin De Bruyne   Manchester City 1rë
  Eden Hazard   Chelsea 1rë
  Lionel Messi   Barcelona 9të
  Cristiano Ronaldo   Real Madrid 12të

Burimi:[18]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

2018Redakto

Lojtari Ekipi(et) Paraqitja
  Marc-André ter Stegen   Barcelona 1rë
  Sergio Ramos   Real Madrid 8të
  Virgil van Dijk   Liverpool 1rë
  Raphaël Varane   Real Madrid 1rë
  Marcelo   Real Madrid 3të
  Luka Modrić   Real Madrid 3të
  N'Golo Kanté   Chelsea 1rë
  Eden Hazard   Chelsea 2të
  Kylian Mbappé   Paris Saint-Germain 1rë
  Lionel Messi   Barcelona 10të
  Cristiano Ronaldo   Real Madrid
  Juventus
13të

Burimi:[19]

Lojtarët që kanë ndëruar ekipin gjatë vitit e kanë klubin ku janë transferuar të listuar të dytin.

Më shumë paraqitjeRedakto

Sipas lojtaritRedakto

Cristiano Ronaldo ka bërë më shumë paraqitje në UEFA Ekipin e Vitit me 13 gjithsej. Ai gjithashtu ka bërë 12 paraqitje rresht.
Lojtari Paraqitjet
  Cristiano Ronaldo 13
  Lionel Messi 10
  Sergio Ramos 8
  Iker Casillas 6
  Carles Puyol
  Andrés Iniesta
  Gianluigi Buffon 5
  Dani Alves
  Thierry Henry
  Philipp Lahm
  Gerard Piqué
  Xavi
  Alessandro Nesta 4
  John Terry
  Zlatan Ibrahimović
  David Alaba 3
  Steven Gerrard
  Kaká
  Toni Kroos
  Marcelo
  Luka Modrić
  Manuel Neuer
  Pavel Nedvěd
  Ronaldinho
  Thiago Silva
  Zinedine Zidane
  Gareth Bale 2
  David Beckham
  Cafu
  Ashley Cole
  Samuel Eto'o
  Cesc Fàbregas
  Eden Hazard
  Paolo Maldini
  Mesut Özil
  Franck Ribéry
  Arjen Robben
  Roberto Carlos
  Clarence Seedorf
  Andriy Shevchenko
46 lojtarë 1

Sipas trajneritRedakto

José Mourinho është trajneri me më shumë paraqitje (4) në UEFA Ekipin e Vitit.
Trajneri Paraqitjet
  José Mourinho 4
  Alex Ferguson 2
  Gérard Houllier 1
  Şenol Güneş
  Frank Rijkaard
  Pep Guardiola

Sipas klubitRedakto

Klubi Lojtarë
  Real Madrid 49
  Barcelona 47
  Bayern Munich 20
  Juventus 18
  Milan
  Chelsea 11
  Arsenal 10
  Manchester United
  Liverpool 7
  Internazionale 6
  Paris Saint-Germain 5
  Porto 3
  Valencia
  Atlético Madrid 2
  Tottenham Hotspur
  Ajax 1
  Alavés
  Bayer Leverkusen
  Blackburn Rovers
  Borussia Dortmund
  Fenerbahçe
  Lazio
  Lyon
  Manchester City
  Sevilla

Sipas shtetitRedakto

Shteti Lojtarë
  Spanja 42
  Brazili 24
  Franca 20
  Gjermania 17
  Portugalia
  Italia 16
  Argjentina 12
  Anglia 11
  Holanda 7
  Suedia 5
  Republika Çeke 4
  Austria 3
  Belgjika
  Kroacia
  Kameruni 2
  Rumania
  Ukraina
  Uellsi
  Kolumbia 1
  Bregu i Fildishtë
  Finlanda
  Republika e Irlandës
  Turqia
  Uruguaji

ReferimeRedakto

 1. ^ a b UEFA Team of the Year - Awards History [UEFA Ekipi i Vitit - Historia e Çmimeve] (në anglisht), UEFA, marrë më 13 dhjetor 2007
 2. ^ "TEAM OF THE YEAR 2001" [Ekipi i Vitit 2001] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2014. Marrë më 26 nëntor 2019.
 3. ^ "TEAM OF THE YEAR 2002" [Ekipi i Vitit 2002] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2014. Marrë më 27 nëntor 2019.
 4. ^ "TEAM OF THE YEAR 2003" [Ekipi i Vitit 2003] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2014. Marrë më 27 nëntor 2019.
 5. ^ "TEAM OF THE YEAR 2004" [Ekipi i Vitit 2004] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2014. Marrë më 27 nëntor 2019.
 6. ^ "TEAM OF THE YEAR 2005" [Ekipi i Vitit 2005] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2014. Marrë më 28 nëntor 2019.
 7. ^ "TEAM OF THE YEAR 2006" [Ekipi i Vitit 2006] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2015. Marrë më 28 nëntor 2019.
 8. ^ "TEAM OF THE YEAR 2007" [Ekipi i Vitit 2007] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2015. Marrë më 28 nëntor 2019.
 9. ^ "TEAM OF THE YEAR 2008" [Ekipi i Vitit 2008] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2014. Marrë më 28 nëntor 2019.
 10. ^ "TEAM OF THE YEAR 2009" [Ekipi i Vitit 2009] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2014. Marrë më 28 nëntor 2019.
 11. ^ "TEAM OF THE YEAR 2010" [Ekipi i Vitit 2010] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2014. Marrë më 28 nëntor 2019.
 12. ^ "TEAM OF THE YEAR 2011" [Ekipi i Vitit 2011] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2014. Marrë më 28 nëntor 2019.
 13. ^ "TEAM OF THE YEAR 2012" [Ekipi i Vitit 2012] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2014. Marrë më 2 dhjetor 2019.
 14. ^ "UEFA.com users' Team of the Year 2013 revealed" [Zbulohet Ekipi i Vitit 2013 i përdoruesve të UEFA.com] (në anglisht). UEFA. Marrë më 2 dhjetor 2019.
 15. ^ "Team of the Year 2014" [Ekipi i Vitit 2014] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2016. Marrë më 2 dhjetor 2019.
 16. ^ "Team of the Year 2015" [Ekipi i Vitit 2015] (në anglisht). UEFA. 8 janar 2016. Marrë më 8 janar 2016.
 17. ^ "Team of the Year 2016" [Ekipi i Vitit 2016] (në anglisht). UEFA. 5 janar 2017. Marrë më 5 janar 2017.
 18. ^ "Facts and figures: UEFA.com Team of the Year 2017" [Faktet dhe shifrat: Ekipi i Vitit 2017 i UEFA.com] (në anglisht). UEFA. 11 janar 2018. Marrë më 13 janar 2018.
 19. ^ "UEFA.com fans' Team of the Year 2018 revealed" [Zbulohet Ekipi i Vitit 2018 i tifozëve të UEFA.com] (në anglisht). UEFA. 11 janar 2019. Marrë më 11 janar 2019.