Leonardo Bonucci

futbollistë italian

Leonardo Bonucci (lindur më 1 maj 1987) është një futbollist profesionist italian i cili luan si mbrojtës për klubin italian Juventus dhe kombëtaren italiane.

Leonardo Bonucci
20150616 - Portugal - Italie - Genève - Leonardo Bonucci.jpg
Bonucci më Italinë në 2015
Të dhënat personale
Emri i plotëLeonardo Bonucci[1]
Data e lindjes (1987-05-01) 1 Maj 1987 (33 vjeç)
Vendi i lindjesViterbo, Itali
Gjatësia1.91 m[2]
PozicioniMbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualJuventus
Numri19
Karriera në rini
2004–2005Viterbese
2005–2007Internazionale
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2005–2009Internazionale1(0)
2007–2009Treviso (huazim)40(4)
2009Pisa (huazim)18(1)
2009–2010Bari38(1)
2010–2017Juventus227(15)
2017–2019Milan35(2)
2018–Juventus18(2)
Ekipi kombëtar
2010–Italia83(6)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 15 shkurt 2019.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 14 tetor 2018

Pasi filloi karrierën e tij me Interin në vitin 2005, Bonucci i shpenzoi sezonet e rradhës në huazim tek Treviso dhe Pisa, përpara se të firmoste me Barin në vitin 2009. Teknika e tij, aftësia për të luajtur me top dhe performancat pozivie në mbrojtje sëbashku me partnerin Andrea Ranocchia i dhuruan Bonuccit një kalim tek Juventusi për sezonin e rradhës, ku ai u bë lojtar kyç në mbrojtjen me tre vetë të skuadrës, sëbashku me Giorgio Chiellinin dhe Andrea Barzaglin, duke u bërë një nga mbrojtësit më të mirë të botës. Ai fitoi gjashtë tituj rresht të Serie A nga viti 2012 e deri në 2017. Në vitin 2017, ai u transferua tek Milani, ku qëndroi për një sezon para se të rikthehej tek Juventus sërisht.

Në nivel ndërkombëtarë, Bonucci ka për Italinë në dy Kupa Bote (2010 dhe 2014), dy Kampionate Evropiane (2012 dhe 2016), dhe në një Kupë Konfederatash (2013), duke fituar një medalje finalisti në Euro 2012 dhe një medalje të vendit të tretë në Kupën e Konfederatave 2013.

Bonucci ka fituar disa trofe inidivual për performancat e tij; ai ishte pjesë në Skuadrën e sezonit të UEFA Ligës së Europës gjatë sezonit 2013–14, dhe ka qënë dy herë pjesë e Serie A Skuadrës së Vitit; ai u shpall Serie A Futbollisti i vitit në vitin 2016, dhe u shpall në skuadrën e vitit të UEFA-s në të njëjtin vit.

TrofeRedakto

KlubRedakto

Inter
Juventus

NdërkombëtarRedakto

Italia

IndividualRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "FIFA World Cup South Africa 2010 – List of Players" (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). Marrë më 5 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Leonardo Bonucci". juventus.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "INTER BEAT MILAN TO LIFT PRIMAVERA CUP". inter.it. 5 prill 2006. Marrë më 14 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "UEFA Europa League squad of the season". UEFA.com. 3 qershor 2014. Marrë më 3 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Oscar del Calcio, dominio Juve. Buffon: "Donnarumma ha doti da grande"" [Serie A Oscars, Juve dominate. Buffon: "Donnarumma has the characteristics to be great"]. La Gazzetta dello Sport. 14 dhjetor 2015. Marrë më 14 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a b "Gran Galà del calcio, la Juventus fa incetta di premi". Il Corriere della Sera. 31 janar 2017. Marrë më 31 janar 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Team of the Year 2016". UEFA.com. 5 janar 2017. Marrë më 5 janar 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "UEFA Champions League Squad of the Season". UEFA.com. 5 qershor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)