Alessandro Nesta

futbollist italian

Alessandro Nesta, (i lindur më 19 mars 1976 në Romë), është futbollist profesionist italian, fitues i Kupës e Botës, i cili ka lujt si mbrojtës për klubin italian nga Serie A, Milan. Konsiderohet nga shumë si një ndër mbrojtësit më të mirë në historinë e futbollit. Ai ka qenë katër herë pjesmarës në përvjetorin e UEFA Team of the Year, i treti vetëm prej Thierry Henry dhe Carles Puyol të cilët kanë nga pesë pjesmarje.

Alessandro Nesta
Montreal Impact Alessandro Nesta 2013.jpg
Nesta në Montreal Impact në vitin 2013
Të dhënat personale
Data e lindjes (1976-03-19) 19 Mars 1976 (45 vjeç)[1]
Vendi i lindjesRomë, Itali[1]
Gjatësia1,87 m (6 ft 1+12 in)[1]
PozicioniMbrojtës[1]
Informacionet për klubin
Klubi aktualMiami FC (trajner)
Karriera në rini
1985–1993Lazio
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1993–2002Lazio193(1)
2002–2012Milan224(7)
2012–2013Montreal Impact31(0)
2014Chennaiyin FC3(0)
Gjithsej451(8)
Ekipi kombëtar
1995–1996Italia U219(1)
1996–2006Italia78(0)
Ekipet e menaxhuara
2016–Miami FC
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

ReferimetRedakto

  1. ^ a b c d "NESTA, ALESSANDRO" (në anglisht). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 3 dhjetor 2016.