Çmimi Bravo është një çmim i përvitshëm i cili jepet nga revista italiane Guerin Sportivo për lojtarin e ri evropian më mbreslënës.[1] Fituesi i parë i çmimit ishte anglezi Jimmy Case. Deri në vitin 1992, vetëm lojtarët nën-23 vjeç që merrnin pjesë në një nga tre kompeticionet evropiane (UEFA Liga e Kampioneve, Kupa UEFA dhe Kupa UEFA e Fituesve të Kupës) mund të zgjidheshin për të fituar çmimin. Që nga viti 1992, çdo lojtar nën-21 vjeç nga çdo ligë evropiane mund të zgjidhet.

Ronaldo është i vetmi futbollist që e ka fituar këtë çmim dy herë, respektivisht në vitet 1997 dhe 1998.

Fituesit zgjidhen për sezonin vjeshtë-pranverë, dhe jo për vitin kalendarik.

FituesitRedakto

Viti Lojtari Klubi
1978   Jimmy Case   Liverpool
1979   Garry Birtles   Nottingham Forest
1980   Hansi Müller   VfB Stuttgart
1981   John Wark   Ipswich Town
1982   Gary Shaw   Aston Villa
1983   Massimo Bonini   Juventus
1984   Ubaldo Righetti   Roma
1985   Emilio Butragueño   Real Madrid
1986   Emilio Butragueño   Real Madrid
1987   Marco van Basten   Ajax
1988   Eli Ohana   Mechelen
1989   Paolo Maldini   Milan
1990   Roberto Baggio   Fiorentina
1991   Robert Prosinečki   Red Star Belgrade
1992   Pep Guardiola   Barcelona
1993   Ryan Giggs   Manchester United
1994   Christian Panucci   Milan
1995   Patrick Kluivert   Ajax
1996   Alessandro Del Piero   Juventus
1997   Ronaldo   Barcelona
1998   Ronaldo   Internazionale
1999   Gianluigi Buffon   Parma
2000   Iker Casillas   Real Madrid
2001   Owen Hargreaves   Bayern Munich
2002   Christoph Metzelder   Borussia Dortmund
2003   Wayne Rooney   Everton
2004   Cristiano Ronaldo   Manchester United
2005   Arjen Robben   Chelsea
2006   Cesc Fàbregas   Arsenal
2007   Lionel Messi   Barcelona
2008   Karim Benzema   Lyon
2009   Sergio Busquets   Barcelona
2010   Thomas Müller   Bayern Munich
2011   Eden Hazard   Lille
2012   Marco Verratti   Pescara
2013   Isco   Málaga
2014   Paul Pogba   Juventus
2015   Domenico Berardi   Sassuolo

Shiko gjithashtuRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Gautam Sudev (11 mars 2016). "Bravo Award: The best football award for youngsters" [Çmimi Bravo: Çmimi më i mirë futbollistik për të rinjtë] (në anglisht). The Sports Mirror. Marrë më 15 nëntor 2019.