Marsel "Marko" van Basten (hol. Marcel (Marco) van Basten, lindi më 31 tetor 1964Utreht është ish futbollist holandez dhe asistent menaxher aktual i reprezentacionit të Holandës.

Marco van Basten
Marco van Basten 1990-1992.jpg
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMarco van Basten
Datëlindja (1964-10-31) 31 Tetor 1964 (58 vjeç)
VendlindjaUtrecht, Netherlands
Gjatësia1.88 m (6 ft 2 in)[1]
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
1970–1971EDO
1971–1980UVV
1980–1981USV Elinkwijk
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1981–1987Ajax133(128)
1987–1995Milan147(90)
Total280(218)
Karriera ndërkombëtare
1981Hollanda U2115(13)
1983–1992Hollanda58(24)
Skuadra të menaxhuara
2003–2004Jong Ajax
2004–2008Hollanda
2008–2009Ajax
2012–2014Heerenveen
2014AZ
2014–2015AZ (asistent menaxher)
2015–2016Hollanda (asistent menaxher)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Vlersohet si njëri nga golsh⌂nuesit më të spikatur të gjenerates së tij.

Kariera e tij e lojtarRedakto

Ai luajti në klubin Ajax Amsterdam 2 vjet pastaj kaloi te klubi kampion i AC Milan ku përjetoi momentet me te bukura te karrieres se tij arriti te fitoje 3 kampionate dhe 2 champion league. Në vitin 1990 ai doli golashenuesi me i mire dhe mori topin e arte. Ne moshen 26 vjecare ai u demtua seriozisht ne kavilje dhe u detyrua te terhiqej nga futbolli për 2 vjet u kthye ne Hollandë ne vendin e lindjes, ne moshen 29vjecare ai u terhoq nga futbolli

ReferimeRedakto

  1. ^ "Biography for Marco van Basten". IMDb. Marrë më 6 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto