Domenico Berardi

futbollistë italian

Domenico Berardi (lindur më 1 gusht 1994) është një futbollist italian i cili luan me klubin italian SassuoloSerie A si sulmues i huazuar nga Juventus.

Domenico Berardi
Të dhënat personale
Data e lindjes (1994-08-01) 1 Gusht 1994 (25 vjeç)
Vendi i lindjesCariati, Itali
Gjatësia1,85 m (6 ft 1 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualSassuolo
(në huazim nga Juventus)
Numri25
Karriera në rini
2008–2010Cosenza
2010–2012Sassuolo
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2012–2013Sassuolo37(11)
2013–Juventus0(0)
2013–2014Sassuolo (Huazim)29(16)
2014–Sassuolo (Huazim)0(0)
Ekipi kombëtar
2012–2013Italia U–193(1)
2014–Italia U–212(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 14:48, 17 gusht 2014 (UTC).
† Ndeshje (Gola).

KarrieraRedakto

Karriera e hershmeRedakto

Lindur në Cariati, Berardi u bashkua me akadaminë e të rinjëve të Cosenza në moshën 13 vjeçare, përpara se të kalonte te Sassuolo në moshën 16 vjeçare.[1][2] Në moshën 13 vjeçare, ai refuzoi për t'u bashkuar me Juventusin për shkak se ishte një tifoz i Interit.[3] Berardi bëri debutimin e tij me skuadrën e parë më 27 gusht 2012 dhe shënoi golin e parë si profesionist pesë ditë më vonë. Në nëntor 2012, ai ishte i lidhur me transferimin te disa klube angleze.[4] Në vitin 2013, ai u emërua si lojtari më i mirë i Serie B për sezonin 2012–13 në çmimet e Gran Galà del calcio.[5] Në qershor 2013, ai u përshkrua si "ylli i padiskutueshëm i skuadrës [Sassuolos].[6]

SassuoloRedakto

Më 2 shtator 2013, Juventus konfirmoi ndërmejt faqes zyrtare në internet se Berardi u bashkua me klubin në formën e bashkpronësisë kurse Luca Marrone u huazua për sezonin 2013–14 te Sassuolo për 4.5 milion . Berardi u huazua për të gjithë sezonin 2013–14 te Sassuolo.[7] Më 20 tetor, ai shënoi me penallti në fitoren 2–1 kundër Bolonjës për të siguruar fitoren e parë në Serie A dhe gjithashtu largimin nga zona e rënjes.[8]

Ai shënoi një tregolësh, përfshirë dy penallti, në fitoren e parë jashtë fushe 4–3 të Sassuolos kundër Sampdorias më 3 nëntor 2013.[9]

Më 12 janar 2014, Berardi shënoi katër gola në fitoren 4–3 brënda fushe kundër Milanit. Duke bërë këtë, ai u bë lojtari i dytë më i ri që shënon katër gola në të njëjtën ndeshje – lojtari më i ri ishte 18 vjeçari Silvio Piola në vitin 1931 – dhe gjithashtu lojtari i parë që i shënon katër gola Milanit në një ndeshje në ligë.[10][11][12]

Më 6 maj 2014, Berardi shënoi një tregolësh që në pjesën e parë të fitores 4–3 kundër Fiorentinës.[13][14] Ai e mbylli sezonin me 16 Gola në 29 ndeshje në ligë me Sassuolon e cila siguroi qëndrimin në Serie A edhe për sezonin tjetër.

Në korrik 2014, u konfirmua se Berardi do të qëndroj në huazim te Sassuolo edhe për sezonin 2014–15.[15]

KombëtarjaRedakto

Berardi ka luajur me kombëtaren U–19 tre herë dhe ka shënuar një gol. Ai bëri debutimin e tij me kombëtaren U–21 më 4 qershor 2014 në miqësoren e fituar 4–0 kundër Malit të Zi U–21. Ai luajti edhe një tjetër miqësore më 13 gusht kundër Rumanisë U–21 që përfundoi me humbjen 2–1.

StatistikatRedakto

Redaktuar më 17 gusht 2014 [16][17]

Klubi Sezoni Liga Kupa Tjetër Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Sassuolo 2012–13 37 11 2 0 0 0 39 11
2013–14 29 16 1 0 0 0 30 16
2014–15 0 0 0 0 0 0 0 0
Total 66 27 3 0 0 0 69 27
Juventus 2013–14 0 0 0 0 0 0 0 0
Total 0 0 0 0 0 0 0 0
Career total 66 27 3 0 0 0 69 27

ReferimeRedakto

 1. ^ Marco Giordano (14 maj 2013). "La Meglio Gioventu' – Domenico Berardi". CalcioWeb. Marrë më 8 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Paolo Camedda (3 gusht 2013). "Generazione di Fenomeni - Domenico Berardi, il 'Van Persie della Sila' che piace a Juventus, Napoli, Inter... e Manchester Utd". Goal.com (IT). Marrë më 8 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Berardi refuzoi Juven që 13 vjeç, sepse është interist". Panorama Sport. 15 janar 2014. Marrë më 15 janar 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
 4. ^ Simon Jones (13 nëntor 2012). "Man United, City and Liverpool lead chase for Italian youngster Berardi". Daily Mail. Marrë më 2 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Grand Gala del calcio 2013 winners". Forza Italian Football. Marrë më 2 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Scott Johnson (16 qershor 2013). "Sassuolo become smallest town to reach Serie A". When Saturday Comes. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 janar 2014. Marrë më 2 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Juventus complete double transfer deal with Sassuolo". Juventus F.C. 2 shtator 2013. Marrë më 2 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Sassuolo 2-1 Bologna: Neroverdi Leapfrog Rossublu After Home Win". Forza Italian Football. 20 tetor 2013. Marrë më 30 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Berardi treble boosts Sassuolo". Sky Sports News. 3 nëntor 2013. Marrë më 30 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Sassuolo 4-3 AC Milan: History-maker Berardi leaves Rossoneri red-faced". Goal.com. 12 janar 2014. Marrë më 28 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Bandini, Paolo (13 janar 2014). "Domenico Berardi's awesome foursome sinks Milan ... and Massimiliano Allegri". theguardian.com. Marrë më 28 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Maçi, Lear (13 janar 2014). "Milani i turpshëm, Sasuolo i jep leksion". Panorama Sport. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 janar 2014. Marrë më 13 janar 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Berardi hits treble in Sassuolo win". ESPN Soccernet. 6 maj 2014. Marrë më 6 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Shaun Best (6 maj 2014). "Fiorentina vs Sassuolo, final score 3-4: Berardi treble boosts Sassuolo's survival hopes". sbnation.com. Marrë më 6 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Juventus huazon sulmuesin Berardi". Panorama Sport. 21 qershor 2014. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
 16. ^ "Domenico Berardi - ESPN Soccernet". ESPN Soccernet. Marrë më 13 janar 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Domenico Berardi - WhoScored.com". WhoSocred.com. Marrë më 13 janar 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto