Salvatore Schillaci

futbollist italian

Salvatore Schillaci (Italisht:salvaˈtore skilˈlatʃi; lindur më 1 dhjetor 1964), njohur edhe me pseudonimin Totò, është një ish futbollist profesionist italian. Gjatë karrierës së tij, ai ka lutjur me klubin italiane Messina (1982–1989), Juventus (1989–1992), Internazionale (1992–1994) dhe Júbilo Iwata (1994–1997).

Salvatore Schillaci
Salvatore Schillaci.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëSalvatore Schillaci
Data e lindjes (1964-12-01) 1 Dhjetor 1964 (56 vjeç)
Vendi i lindjesPalermo, Itali
Gjatësia1,75 m (5 ft 9 in)
PozicioniSulmues
Karriera në rini
1981AMAT Palermo
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1982–1989Messina219(61)
1989–1992Juventus90(26)
1992–1994Internazionale30(11)
1994–1997Júbilo Iwata78(56)
Gjithsej417(154)
Ekipi kombëtar
1989Italia U211(0)
1990–1991Italia16(7)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Në nivel ndërkombëtarë ai ishte superylli i Kupës së Botës 1990. Duke luajtur si zëvëndësues në ndeshjen e parë të Italisë, Schillaci arriti të shënojë gjashtë Gola gjatë turnamentit, duke fituar Këpucën e Artë si golashënuesi më i mirë i turnamentit, duke fituar Topin e Artë si lojtari më i mirë i turmanentit duke lënë mbrapa Lothar Matthäus dhe Diego Maradona respektivisht të dytët dhe të tretët [1]. Një kampion italian në garat me kuaj (shiko Schillaci) u emërua pas performancave të tij në Kupën e Botës 1990 [2].

ReferimetRedakto

  1. ^ Salvatore Schillaci Statistics FIFA. Retrieved 25 janar 2010.
  2. ^ "World Cup Stories: When 'Toto' Schillaci's stare was the star". BBC. Retrieved 6 qershor 2014.

  Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.