Ciro Immobile (Italisht [ˈtʃiro imˈmɔbile]; lindur më 20 Shkurt 1990) është një futbollist profesionist italian i cili luan si sulmues për klubin italian Lazio dhe kombëtaren italiane.

Ciro Immobile
20150616 - Portugal - Italie - Genève - Ciro Immobile (cropped).jpg
Immobile në vitin 2015
Të dhënat personale
Emri i plotëCiro Immobile
Data e lindjes (1990-02-20) 20 Shkurt 1990 (29 vjeç)
Vendi i lindjesTorre Annunziata, Itali
Gjatësia1.85 m[1]
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualLazio
Numri17
Karriera në rini
2002–2008Sorrento
2008–2009Juventus
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2009–2012Juventus3(0)
2010–2011Siena (huazim)4(1)
2011Grosseto (huazim)16(1)
2011–2012Pescara (huazim)37(28)
2012–2013Genoa33(5)
2013–2014Torino33(22)
2014–2015Borussia Dortmund24(3)
2015Sevilla (huazim)8(2)
2015–2016Sevilla0(0)
2016Torino (huazim)14(5)
2016–Lazio80(60)
Ekipi kombëtar
2009–2010Italia U–206(0)
2009–2013Italia U–2114(10)
2014–Italia20(5)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 4 nëntor 2018.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 17 nëntor 2018

Karriera me klubeRedakto

Vitet e hershmeRedakto

Lindur në Torre Annunziata, Itali, Immobile filloi karrierën e tij të hershme me Sorrenton, ku në sezonin 2007–08 shënoi 30 gola, duke ndezur interesin e gjigandit italian Juventus.[2]

Në 2008, në moshën 18 vjeçare, ai u ble për 80 mijë nga Juventus, nën rekomandimin e Ciro Ferraras. Ai u vendos për të luajtur me Primaverën.[3][4] Më 23 shkurt 2009, ai kontriboi në fitoren e Turnamentit Viareggio 2009 duke shënuar dy gola në finale kundër Sampdorias.

JuventusRedakto

Ai bëri debutimin e tij në Serie A në të njëjtin vit më 14 mars në fitoren 4–1 kundër Bolonjës, duke hyrën fushën e lojës në minutat shtesë në fundin e ndeshjes në vend të Alessandro Del Pieros, në atë ndeshje bëri debutimin e tij edhe talenti tjetër Daud i cili zëvëndësoi Sebastian Giovinco.[5] Më 25 nëntor 2009, ai bëri debutimin e tij në Ligën e Kampioneve në humbjen 2–0 kundër francezëve të Bordeaux.[6] Në shkurt 2010, ai shënoi një tregolësh kundër Empolit në finalen e 2010 Torneo di Viareggio duke i dhuruar Juventusit titullin e dytë rresht.[7]

Pas 2010 Torneo di Viareggio, Immobile u zhvendos në skuadrën e parë duke lënë sektorin e të rinjëve. Më 1 korrik 2010, Immobile sëbashku me shokun e tij Luca Marrone u huazuan te skuadra e Serie B, Siena. Në shkëmbim të dy huazimeve, Juventus mori Niccolò Giannetti, Leonardo Spinazzola dhe mesfushorin austriak Marcel Büchel.[8] Immobile nuk u bë dot proganist, dhe në janar 2011, ai u largua nga Siena pas një goli në katër ndeshje. Pas largimit nga Siena, ai u huazua sërisht nga Juventusi te klubi tjetër i Serie B, Grosseto për sezonin 2010–11 Serie B.[9] Immobile bëri debutimin e tij me Grosseton më 29 janar 2011, në fitore 1–0 jashtë fushe kundër Vicenza Calcio. Ai e përfundoi sezonin me 16 paraqitje përpara se të rikthehej tek Juventus më 30 qershor 2011.

PescaraRedakto

Më 17 gusht 2011, u lajmërua se Immobile do të bashkohej me klubin e Serie B Pescara për një sezon të plotë në huazim nga Juventus.[10] Ai shënoi golin e tij të parë më 26 gusht gjatë debutimit të tij me klubin në ndeshjen e parë të sezonit në ligë kundër Hellas Verona. Deri në pjesën e parë të sezonit, Immobile kishte shënuar plot 14 gola. Më 30 janar 2012, Genoa kishin paguar katër milion për gjysmën e kartonit të lojtarit nga Juventus, pas performancave të tij të mira në Serie B. Ai e kompletoi sezonin e tij me Pescarën në divizionin e dytë italian, duke ndihmuar klubin të ngjitej në Serie A. Ai gjithashtu u bë golashënuesi më i mirë në atë sezon me plot 28 gola, shtatë më shumë se vendi i dytë që mbahej nga Marco Sau i Juve Stabias. Immobile gjithashtu u emërua Lojtari i Vitit i Serie B. Më 20 qershor 2012, u rinovua bashkpronësia midis Juventusit dhe Genoas, me Kuqeblutë që e regjistruan si lojtarin e tyre italianin për sezonin 2012–13. Pas mori 4 milion nga Genoa, Juventus mori gjithashtu edhe gjysmën e kartonit të Richmond Boakye në korrik 2012.

GenoaRedakto

Immobile më në fund u bë lojtari i Genoas më 1 korrik 2012 pas huazimit te Pescara. Më 26 gusht 2012, Immobile shënoi golin e parë në në Serie A në fitoren 2–0 në shtëpi kundër Cagliari. Ai shënoi edhe golin e dytë më 16 Shtator në humbjen 1–3 kundër klubit të tij JuventusitStadio Luigi Ferraris. Ai gjitashtu shënoi gola edhe kundër Napolit dhe Sampdorias respektivisht më 11 dhe 18 nëntor, me Genoan që dështoi të fitonte ndeshjet. Ai e përfundoi sezonin me pesdë gola të shënuar në 33 paraqitje në Serie A (21 si titullar), me Genoan që e përfundoi sezonin në vendin e 17të, vetëm një pozicion më lartë nga pozicionet e rënjes. Ai dështoi të shënonte gol gjatë vitit 2013 me Genoan.

Më 19 qershor 2013, Genoa dhe Juventus rinovuan bashkpronësitë e Immobiles dhe Boakye.[11]

TorinoRedakto

Më 12 Korrik 2013, Juventus bleu pjesën e të drejtave të Genoas për Immobilen për 2.75 milion .[12] Në të njëjtën ditë ai u shit te rivalët e qytetit Torino në formën e bashkpronësisë për 2.75 milion .[13]

Ai bëri debutimin e tij me Torinon gjatë raundit të parë të Kupës së Italisë kundër ish klubit të tij Pescara, ku arriti të shënojë golin e parë të sezonit.[14] Ai dhuroi një asist në debutimin e tij me Torinon në Serie A, dhe shënoi golin e parë në Serie A kundër Sampdorias në barazimin 2–2 më 7 tetor.[15] Immobile nuk kishte shënuar në Serie A që nga dhjetori i 2012.[16] Ky ishte fillimi i një forme fantastike për sulmuesin italian, i cili shënoi një shifër mbreslënë prej 12 golash në 15 ndeshjet e tjera,[17] përfshirë në dygolëshin e parë në Serie A kundër Chievo Veronës në dhjetor

Më 22 mars 2014, Immbile shënoi tregolshin e parë në Serie A, në fitoren 3–1 kundër Livornos.[18] Tre ditë më vonë, ai shënoi një gol spektakolar me këmbën e tij të majtë kundër RomësStadio Olimpico.[19] Më 6 Prill, ai shënoi golin e fitores kundër Catanias në fitoren 2–1.[20]

Më 13 prill, Genoa po kyresonte 1–0, por Torino fitoi ndeshjen 2–1 pas dy gola në shtesë të sulmuesve Immobile dhe Alessio Cerci.[21][22] Ai shënoi sërisht në ndeshjen tjetër në barazimin 3–3 jashtë fushe kundër Lazios.[23] Më 27 prill, ai shënoi në ndeshjen e gjashtë rresht në fitoren 2–0 kundër Udineses.[24] Ky ishte goli i 21të në sezonin 2013–14 për të,[25] duke barazuar rekordin e golave në një sezon të Paolo Pulici dhe Francesco Graziani te Torino.[26][27]

Më 11 maj, Immobile shënoi gol në ndeshjen e fundit të sezonit 2013–14 për të kundër Parmës, por u ndëshkua me karton të kuq duke humbur ndeshjen e fundit të sezonit kundër Fiorentinës.[28] Ai e mbylli sezonin me 23 gola në 33 paraqitje, përfshirë një gol të shënuar në Kupën e Italisë.[29] Ai u bë lojtari i parë që fiton Capocannoniere që nga Ciccio Grazianisezonin 1976–77.[30]

Borussia DortmundRedakto

 
Immobile duke luajtur me Borussia Dortmund më 27 Korrik 2014

Më 2 qershor 2014, Immobile u shit te klubi gjerman i Bundesligës, Borussia Dortmund,[31][32][33][34] pavarësisht bashkpronësisë midis Torinos dhe Juventusit e cila nuk u zgjidh. Presidenti i Torinos, Urbano Cairo, akuzoi Dortmundin dhe Torinon për shkelje të rregullores së FIFA-s për transferimin e tij më 10 Maj,[35] me FIGC e cila deklaroi se transferime të tilla duhet të kenë pëlqimin e ndërsjellë të bashkpronarëve.[36] Më 18 qershor 2014, Juventus shiti 50% të kartonit të sulmuesit te Torino për 8 milion .[37]

Më 13 Gusht 2014, Immobile bëri debutimin e tij zyrtar duke nisur si titullar dhe duke luajtur 90 minuta në suksesin 2–0 kundër rivalëve të Bayern Munich në ndeshjen e DFL-Supercup, gjë që i solli Dortmundit trofeun e parë të sezonit.[38] Më 23 gusht 2014, Immobile startoi në ndeshjen e parë të sezonit 2014–15 në Bundesligë me Dortmundin që u mund 2–0 nga Bayer Leverkusen në shtëpi. Në debutimin e tij në Ligën e Kampioneve më 17 Shtator, Immobile shënoi golin e parë të skuadrës së tij që mposhti me rezultatin 2–0 ArsenalinSignal Iduna Park.[39]

Karriera ndërkombëtareRedakto

Immobile bëri debutimin e tij me kombëtaren U–19 në kualifikueset e 2009 Kampionatit Evropian të Futbollit në tetor 2008, por Italia dështoi të arrinte në play-off. Më 25 mars 2009, ai bëri debutimin e tij me kombëtaren U–21 në një ndeshje miqësore kundër Austrisë U–21. Ai shënoi golin e parë me kombëtaren U–21 në paraqitjen e tij të dytë, më 25 prill 2012, në një ndeshje miqësore kundër Skocisë ku Italia fitoi 4–1. Ai gjithashtu shënoi edhe kundër Hollandës pasi tribloi tre mbrojtës dhe portierin. Ai ishte një pjestarë i Italisë U–21 në 2013 UEFA Kampionati Europian U–19 i futbollitIzrael, sëbashku me shokun te Genoa Andrea Bertolacci.

Më 2 mars 2014, ai mori thirrjen e parë në kombëtaren e parë nga trajneri Cesare Prandelli, për miqësore kundër Spanjës tre ditë më vonë.[40] Ai bëri debutimin e tij si zëvëndësim në humbjen 1–0.[41]

Më 13 maj 2014, Immobile ishte në listën e 30 lojtarëve provizor që do të luajnë me Italinë në Kupën e Botës 2014.[42]

Golat me kombëtarenRedakto

Golat dhe rezultatet me kombëtaren italiane.
Nr. Data Vendi Kundështari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 4 Shtator 2014 Stadio San Nicola, Bari, Itali   Hollanda 1–0 2–0 Ndeshje Miqësore

Statistikat e karrierësRedakto

KlubeRedakto

Redaktuar më 1 qershor 2014 [43]

Performanca Liga Kupa Kontinenti Total
Sezoni Klubi Liga Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Itali Liga Coppa Italia Evropa Total
2008–09 Juventus Serie A 1 0 0 0 0 0 1 0
2009–10 2 0 1 0 1 0 4 0
2010–11 Siena Serie B 4 1 2 1 - 6 2
Grosseto 16 1 0 0 - 16 1
2011–12 Pescara 37 28 0 0 - 37 28
2012–13 Genoa Serie A 33 5 1 0 - 34 5
2013–14 Torino Serie A 27 17 1 1 - 28 18
Gjithsej karriera 120 52 4 2 1 0 130 55

KombëtarjaRedakto

Redaktuar më 24 Qershor 2014

Kombëtarja italiane
Viti Ndeshje Gola
2014 4 0
Total 4 0

TrofeRedakto

KlubeRedakto

Kompedicione me të rinjtëRedakto

Juventus: 2009; 2010

Kompedicione kombëtarëRedakto

Pescara: 2011–12

PersonaleRedakto

Juventus: 2010
Juventus: 2010
2013–14 (22 gola)
2011–12 (28 gola)
 • Gran Galà del calcio AIC (1):
Lojtari më i mirë i Serie B: 2012

ReferimeRedakto

 1. ^ "Giocatore". Pescara Calcio. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 qershor 2014. Marrë më 1 qershor 2014.
 2. ^ "Esclusiva spaziojuve: un giorno con Ciro Immobile". Spazio Milan. Marrë më 1 qershor 2014.
 3. ^ ""Quando l'Inter scartò Immobile per Balotelli..."". Sport Panorama. Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 qershor 2014. Marrë më 1 qershor 2014.
 4. ^ "Danilo Pagni: "Ecco come la Juve soffiò Immobile all'Inter"". Tutto Mercato Web. Marrë më 1 qershor 2014.
 5. ^ "Juve - Bologna 4-1: Giovinco scatenato, nella ripresa bianconeri travolgenti". Calcio Blog. Marrë më 1 qershor 2014.
 6. ^ "Video gol Bordeaux-Juventus 2-0 Champions league". Sport Live. Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 qershor 2014. Marrë më 1 qershor 2014.
 7. ^ ""Ciro Immobile turns 20 in a perfect week!"". Juventus.it. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 korrik 2012. Marrë më 1 qershor 2014.
 8. ^ "Immobile e Marrone al Siena, Giannetti, Buchel e Spinazzola alla Juventus". AC Siena. 1 korrik 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 shkurt 2013. Marrë më 13 korrik 2013.
 9. ^ "Ufficiale: Ciro Immobile al Grosseto". Biancorossi.it. 24 janar 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 prill 2011. Marrë më 24 janar 2011.
 10. ^ "Speciale Calciomercato: Immobile in biancazzurro". Delfino Pescara 1936. 17 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 janar 2014. Marrë më 13 korrik 2013.
 11. ^ "Youth transfer operations". Juventus.it. 19 qershor 2013. Marrë më 13 korrik 2013.
 12. ^ "Official: Immobile to Torino". Football Italia. Marrë më 1 qershor 2014.
 13. ^ "Agreements about the player Ciro Immobile" (PDF). Juventus FC. 12 korrik 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 10 qershor 2015. Marrë më 13 korrik 2013.
 14. ^ "Torino vs Pescara". Soccerway. Marrë më 1 qershor 2014.
 15. ^ "Immobile". Transfermarket.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 nëntor 2013. Marrë më 1 qershor 2014.
 16. ^ "Immobile". Transfermarket.com. Marrë më 1 qershor 2014.
 17. ^ "Italy - C.Immobile - Profile with news, career statistics and history". Soccerway. Marrë më 1 qershor 2014.
 18. ^ "TORINO LIVORNO 3–1". legaseriea.it. Lega Serie A. Marrë më 23 mars 2014.
 19. ^ "Ciro Immobile Scores Amazing Volley for Torino vs. Roma in Serie A". bleacherreport.com. Marrë më 7 prill 2014.
 20. ^ "Catania VS. Torinp 1 – 2". soccerway.com. Marrë më 7 prill 2014.
 21. ^ "Torino 2–1 Genoa: Immobile And Cerci Leave It Late". forzaitalianfootball.com. Marrë më 14 prill 2014.
 22. ^ "Torino trainer ruptures achilles tendon celebrating goal". eurosport.com. Marrë më 14 prill 2014.
 23. ^ "Lazio VS. Torino 3 - 3". soccerway.com. Marrë më 27 prill 2014.
 24. ^ "Immobile: Joining two legends makes me proud". Inside Italian Football. 27 prill 2014. Marrë më 19 maj 2014.
 25. ^ "Torino vs. Udinese 2 – 0". Soccerway. Marrë më 27 prill 2014.
 26. ^ "Serie A Toro, Udinese ko. Immobile in stile Pulici". tuttosport.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 prill 2014. Marrë më 27 prill 2014.
 27. ^ "Immobile: "Orgoglioso di aver raggiunto due miti come Pulici e Graziani"". tuttomercatoweb.com. Marrë më 27 prill 2014.
 28. ^ "Torino vs. Parma 1 – 1". soccerway.com. Marrë më 11 maj 2014.
 29. ^ "C. Immobile". soccerway.com. Marrë më 11 maj 2014.
 30. ^ "Serie A Week 38: Did You Know?". Football Italia. 19 maj 2014. Marrë më 19 maj 2014.
 31. ^ "Ciro Immobile moves to Borussia Dortmund". Borussia Dortmund. 2 qershor 2014. Marrë më 18 qershor 2014.
 32. ^ "Transfer news: Borussia Dortmund sign Serie A top scorer Ciro Immobile from Torino". Sky Sports. 2 qershor 2014. Marrë më 2 qershor 2014.
 33. ^ "DORTMUND SIGN STRIKER IMMOBILE". Bundesliga. 2 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 qershor 2014. Marrë më 2 qershor 2014.
 34. ^ "Borussia Dortmund sign Italy striker Ciro Immobile from Torino". BBC Sport. 3 qershor 2014. Marrë më 3 qershor 2014.
 35. ^ "Torino accuse BVB over Immobile". Football Italia. 10 maj 2014. Marrë më 18 qershor 2014.
 36. ^ "Cairo: "È meglio per tutti se Immobile resta con noi"". TuttoSport. 28 prill 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 qershor 2014. Marrë më 18 qershor 2014.
 37. ^ "Agreement with Torino FC for the termination of the sharing agreement of the player Ciro Immobile" (PDF). Juventus FC. 18 qershor 2014. Marrë më 18 qershor 2014.
 38. ^ "Bajerni mposhtet 2-0, triumfon Dortmundi". Panorama Sport. 14 gusht 2014. Marrë më 14 gusht 2014.
 39. ^ "Eshtë Super-Borusia, "balsamos" Arsenalin". Panorama Sport. 17 shtator 2014. Marrë më 18 shtator 2014.
 40. ^ "FRIENDLY WITH SPAIN: FIRST CALL FOR BUILDING AND SCOOP". Federazione Italiana Giuoco Calcio. Marrë më 3 mars 2014.
 41. ^ "International friendly: Spain see off resilient Italy with a 1-0 win in Madrid". Sky Sport. 5 mars 2017. Marrë më 1 qershor 2017.
 42. ^ "World Cup 2014: Striker Giuseppe Rossi in Italy's provisional squad". BBC. 13 maj 2014. Marrë më 15 maj 2014.
 43. ^ "Italy - C.Immobile - Profile with news, career statistics and history". Soccerway. Marrë më 1 qershor 2014.

Lidhje të jashtmeRedakto