Gonzalo Higuaín

futbollist argjentinas

Gonzalo Gerardo Higuaín (shqiptimi spanjisht: [ɡonˈsalo iɣwaˈjin]; lindur më 10 dhjetor 1987) është një ish futbollist profesionist argjentinas i cili luante si sulmues.

Gonzalo Higuaín

Higuaín me Juventusin (2019)
Të dhënat vetjake
Emri i plotëGonzalo Gerardo Higuaín
Datëlindja (1987-12-10) 10 dhjetor 1987 (36 vjeç)
VendlindjaBrest, Francë
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)[1]
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
1997–2005River Plate
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2005–2007River Plate35(13)
2007–2013Real Madrid190(107)
2013–2016Napoli104(71)
2016–2020Juventus105(48)
2018–2019AC Milan (huazim)15(6)
2019Chelsea (huazim)14(5)
2020–2022Inter Miami67(29)
Gjithsej530(279)
Karriera ndërkombëtare
2008Argjentina U231(2)
2009–2018Argjentina75(31)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Higuaín ka pseudonimin El Pipita ose Pipa,[2] ashtu si babai i tij Jorge, i cili gjithashtu ishte futbollist. Ai ka lindur në Francë, dhe mori shtetësinë argjentinase në vitin 2007, duke u bërë me dy shtetësi.[3][4] Higuaín e nisi karrierën e tij me klubin argjentinas River Plate, para se në janar 2007 të kalonte te klubi spanjoll Real Madrid për 12 milion €. Gjatë kohës së tij në Spanjë, Higuaín fitoi tre La Liga dhe shënoi 107 gola në 190 paraqitje. Ai u bashkua me italianët e Napolit për 40 milion € në korrik 2013, duke fituar edhe Kupën e Italisë në sezonin e parë. Në sezonin 2015–16, ai shënoi 36 gola në kampionat, duke triumfuar në çmimin Capocannoniere; përveç kësaj, ai barazoi rekordin 87 vjeçar Gino Rossettit për numrin e golave të shënuar në elitën e futbollit italian gjatë një sezoni. Falë mesatares mbreslënëse të shënimit në Napoli, kampionët e Italisë Juventus e blenë atë për 90 milion € në vitin 2016, duke u bërë lojtari amerikano jugor më i shtrenjtë i të gjitha kohërave (deri sa Neymar u transferua te PSG një vit më vonë); kjo ishte gjithashtu shifra më e lartë e paguar nga një klub italian (deri sa Juventus bleu Cristiano Ronaldon në vitin 2018) dhe gjithashtu transferimi më i shtrenjtë ndërmjet klubeve të një lige.[5] Ai fitoi kampionatin dhe kupën në dy sezonet e para në klub, si dhe arriti edhe finalen e Ligës së Kampioneve në vitin 2017. Në vitin 2018, ai u huazua te Milani, kurse një vit më vonë në Angli te Çelsi.

Higuaín ka qënë një lojtar i rregullt i Argjentinës që nga viti 2009; ai ka luajtur në tre edicione të FIFA Kupës së Botës dhe tre turnamente të Copa América, duke arritur finalet e Kupës së Botës 2014, Copa América 2015 dhe Copa América Centenario një vit më vonë.

Jeta personale Redakto

"Ronaldo, ai braziliani, ishte më i miri në gjithçka. Ai është i vetmi lojtar që e kam parë në video dhe jam përpjekur t'a imitojë, por ishte shumë e vështirë.”

Higuain për idhullin e tij, sulmuesin brazilian Ronaldo.[6]

Higuaín ka lindur më 10 dhjetor 1987 në BrestFrancës dhe është i biri i futbollistit argjentinas Jorge Higuaín, i cili në kohën e lindjes së tij luante për Stade Brestois 29. Ai ka dhe origjinë baske nga babai i tij.[7] Ai u largua nga Franca kur ishte dhjetë muajsh; ai nuk flet frëngjisht, por ka pasaportë franceze sëbashku me atë argjentinase. Pasaportën argjentinase ai e mori zyrtarisht në janar 2007.[3] Higuain ka dy vëllezër më të mëdhenj, Nicolas dhe Federico; i fundit luan si sulmues me klubin amerikan Columbus CrewMajor League Soccer (MLS).[8] Ai ka edhe një vëlla më të vogël, Lautaron.[9]

Karriera me klube Redakto

River Plate Redakto

Higuaín filloi të luajë me skuadrat e të rinjëve dhe bëri debutimin e tij me River Platen në humbjen 2–1 kundër Gimnasia y Esgrima de La Plata më 29 maj 2005.[10] Më 12 shkurt 2006, ai shënoi golin e parë në ligë në fitoren 3–1 kundër Banfield.[11] Higuaín e mbylli sezoni 2005–06 me 5 gola në 12 ndeshje.[12]

Pas dy golave të tij në derbin Superclásico kundër Boca Juniors më 8 tetor 2006, trajneri i River Plate Daniel Passarella deklaroi se Higuaín ka një të "ardhme të madhe" dhe se ishte i "destinuar për superstardom.".[13]

Real Madrid Redakto

Sezoni 2006–07 Redakto

Në dhjetor 2006, klubi spanjoll Real Madrid transferoi Higuaínin për 12 milion nga River Plate. Debutimi i tij erdhi më 11 janar 2007 kundër Real Betis në ndeshjen e raundit të dytë të kupës në Sevilje. Ndeshja e parë në kampionat erdhi tre ditë më vonë, më 14 janar 2007, kundër Real Zaragozës. Ai u përfshi në krijimin e disa rasteve për gol si dhe mori pjesë në aksionin e golit të vetëm të takimit, që i dha Madridit fitoren.[14] Goli i tij i parë për klubin erdhi më 24 shkurt në derbin e Madridit ndaj Atlético Madrid; goli i tij, barazoi ndeshjen në 1–1, në stadiumin Vicente Calderón.[15] Higuaín ngriti shqetësime gjatë sezonit të tij të parë në stadiumin Santiago Bernabéu për shkak të golave të pakët të shënuar.

Sezoni 2007–08 Redakto

Gjatë sezonit 2007–08, Higuain nuk luajti rregullisht, megjithatë e mbylli sezonin me notë të mirë: ai fillimisht shënoi një gol në minutën e fundit duke i dhënë ekipit një fitore 2–1 me përmbysje ndaj Osasunës, që do të thoshte se Real Madridi ka fituar kampionatin për të dytin sezon rresht.[16] Katër ditë më vonë, ai shënoi të tretin e fitores së madhe 4–1 ndaj BarcelonësEl Clásico. Goli erdhi vetëm 57 sekonda pasi ai kishte hyrë në fushë si zëvëndësues.[17]

Sezoni 2008–09 Redakto

sezonin 2008–09, Higuaín pati mundësi të luante titullar për shkak të dëmtimeve serioze të të holandezit Ruud van Nistelrooy.[18] Në gusht 2008, ai shënoi golin e fitores ndaj ValenciasSupercopa de España.[19] Pak pas kësaj, ai shënoi të katër golat e fitores 4–3 ndaj Málagës; kjo arritje i dha atij famë ndërkombëtare si dhe një nga pozicionet e para në renditjen e golashënuesve në La Liga sëbashku me kamerunasin e Barcelonës Samuel Eto'o.[20] Më 21 prill 2009, Higuaín zhvilloi një paraqitje pozitive ndaj Getafes dhe shënoi golin vendimtar në minutën e fundit, duke i dhënë Real Madridit fitoren 3–2; kjo fitore i dha mundësinë ekipit të qëndroj në luftën për titull ndaj Barcelonës së Pep Guardiolës.[21] Gjatë sezonit, Higuaín u vlerësua si një nga talentet më premtues të botës së futbollit për shkak të lojës pozitive dhe golave në minutën e fundit. Ai e mbylli sezonin me 22 gola[22] në kampionat dhe 24 në të gjitha kompedicionet, duke rivalizuar sulmuesit më me përvojë si Diego Forlán, David Villa dhe Thierry Henry.

Sezoni 2009–10 Redakto

Sezoni 2009–10 pa Higuaínin të shënonte plot 27 gola në kampionat, dhe 29 gjithsej, duke u bërë golashënuesi më i mirë i Realit në atë sezon. Megjithatë, në kampionat ai u rendit i dyti mbrapa argjentinasit Lionel Messi, por kaloi sulmuesin suedez Zlatan Ibrahimović dhe shokun e ekipit Cristiano Ronaldo. Ai gjithashtu shënoi edhe dy golat e parë në Ligën e Kampioneve si dhe tregolëshin e dytë me klubin.

Sezoni 2010–11 Redakto

 
Gonzalo Higuaín gjatë një ndeshje në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve ndaj Milanit.

Në qershor 2010, Real Madridi zgjati kontratën e Higuaín deri në vitin 2016.[23] Më 23 tetor 2010, ai shënoi golin e 5,200të të ekipit në kampionat, gol i cili erdhi në triumfin tenistik të Los Blancos 6–1 ndaj Racing de Santander.[24] Më 4 nëntor të të njëjtit vit, Higuaín shënoi golin e 700të të klubit në Ligën e Kampioneve.[25]

Në javët e para të dhjetorit, Higuaín u diagnostifikua me hernien diskale, gjë që shtyu stafin mjekësor të klubit të sygjeronte operacionin.[26] Më 5 janar 2011, Real Madrid lajmëroi se sulmuesi do të operohej në departamentin e operacionit neurologjik në shkollën e mjakësisë të universitetit veriperëndimor Feinberg në Çikago nën drejtimin e doktorit Richard G. Fessler.[27] Operacioni u zhvillua gjashtë ditë më pas, dhe Higuaín u la i lirë nga spitali një ditë pas përfundimit të operacionit që rezuloi i suksesshëm.[28] Ai pritej të shpenzonte katër muaj larg fushave të lojës gjatë kohës së rikuperimit: dy muajtë e parë do të shërbenin për t'u rikuperuar nga operacioni kurse dy të tjerët për t'u stërvitur me ekipin, pavarësisht se në fund ai u rikuperua më herët. Më 23 prill 2011, Higuaín shënoi tre gola në fitoren 6–3 jashtë fushe ndaj Valencias në stadiumin Mestalla; kjo gjë do të thoshte se Higuaín kishte shënuar tetë gola në tetë ndeshje ndaj tyre. Gjithashtu, ai asistoi edhe golat e Karim Benzemas dhe Kakás.[29]

Sezoni 2011–12 Redakto

 
Higuaín duke luajtur në një ndeshje të Ligës së Kampioneve ndaj CSKA Moskës në shkurt 2012

Higuaín shënoi tregolëshin e parë të sezonit më 2 tetor në një fitore 4–0 jashtë fushe ndaj Espanyolit,[30] e cila u pasua nga një tjetër 13 ditë më vonë në një fitore 4–1 ndaj Real Betis.[31]

Ai ishte sërisht protagonist në derbin e kryeqytetit ndaj Atlético Madrid më 26 nëntor duke shënuar golin e avantazhit momental 3–1 në një fitore përfundimtare 4–1. Më 31 mars 2012, ai shënoi golin e 100të për Real Madridin në një ndeshje kampionati ndaj Osasunës; ky gol ishte gjithashtu i 100ti i ekipit në kampionat.[32] Në sezonin që riktheu titullin në Madrid, Higuaín shënoi 22 gola, një më shumë se partneri i sulmit Karim Benzema, duke rezultuar një lojtar vendimtar për ekipin e tij.[33]

Sezoni 2012–13 Redakto

 
Higuaín duke provuar një driblim ndaj Emir SpahićSeviljes në shkurt 2013.

Më 29 gusht 2012, Higuaín shënoi të parin e fitores 2–1 ndaj Barcelonës në ndeshjen e dytë të Supercopa de España 2012, duke ndihmuar Real Madridin të siguroj titullin e parë të sezonit.[34]

Higuaín shënoi golin e parë të kampionatit në ndeshjen hapëse të saj ndaj Valencias, kundërshtarit të tij të preferuar; ai shënoi në minutën e 10të të një barazimi 1–1 në shtëpi.[35] Ai shënoi edhe në javën e dytë, në një humbje 2–1 ndaj GetafesColiseum Alfonso Pérez, që shënoi nisjen më të keqe të Realit në 39 vite.[36]

Në ndeshjen jashtë fushe të Realit kundër Majorkës më 28 tetor 2012, Higuaín shënoi një dopietë si dhe asistoi dy gola në një sukses 5–0.[37] Më 23 shkurt 2013, ai shënoi golin e 100të në La Liga në triumfin 2–1 ndaj Deportivo de La Coruña; goli i tij, i shënuar në minutën e 88të, i siguroi tre pikët ekipit.[38]

Më 1 qershor 2013, pas përfundimit të ndeshjes së fundit të sezonit, një fitore 4–2 në shtëpi ndaj Osasunës, Higuaín, i cili shënoi golin e parë të takimit, konfirmoi se do të largohej nga Real Madrid pas shtatë vitesh.[39]

Napoli Redakto

Për shkak se ishte i disponueshëm, klube si Arsenal dhe Napoli ishin të gatshëm për të firmosur me të.[40][41] Higuaín ishte në qëndër të shumë spekulimeve merkatoje,[42] me shumë gazeta që e bënë të kryer transferimin e tij te Arsenali para se presidenti i Napolit Aurelio De Laurentiis të deklaronte se Higuaín, sëbashku me portierin e Liverpoolit Pepe Reina, kishin kaluar me sukses vizitat mjekësore dhe se sulmuesi argjentinas kishte firmosur për pesë vite me klubin italian për 40 milion €.[43][44] Më 27 korrik, Napoli konfirmoi blerjen e Higuaínit, i cili mori fanellën me numrin 9.[45]

Sezoni 2013–14 Redakto

Higuaín bëri debutimin e tij me klubin më 10 gusht duke luajtur si titullar në një ndeshje miqësore para-sezonale ndaj Benficës, duke kontribuar me një gol në një fitore 2–1.[46] Ai debutoi në Serie A më 25 gusht në ndeshjen e parë të sezonit ndaj Bolonjës, që u fitua nga Napoli me rezultatin 3–0.[47] Një javë më vonë, Higuaín shënoi golin e parë zyrtar për klubin në suksesin 4–2 në Verona ndaj Chievos.[48] Ky gol u pasua nga dy të tjerë në dy ndeshjet e rradhës të Napolit: në fitoren ndaj Atalantës në shtëpi dhe ndaj Milanit në San Siro.[49][50]

Më 18 shtator, Higuaín shënoi në ndeshjen hapëse të Napolit në Ligën e Kampioneve kundër gjermanëve të Borussia Dortmund; ndeshja në Stadio San Paolo u mbyll me fitoren 2–1 të vëndasve.[51] Pas kësaj, ai shënoi edhe në fitoret në shtëpi ndaj Marseilles and Arsenalit,[52][53] por Napoli dështoi të kualifikohej në raundin me eliminim direkt edhe pse fitoi katër nga gjashtë ndeshjet e grupit të tyre.[53]

Më 12 shkurt 2014, Higuaín shënoi dy gola në triumfin 3–0 të Napolit ndaj Romës në gjysëm-finalen e Coppa Italias, duke kualifikuar ekipin për në finale me rezultatin e përgjithshëm 5–3.[54] Më 13 prill, ai shënoi tregolëshin e parë me ekipin në fitoren 4–2 ndaj Lazios në shtëpi.[55] Higuaín fitoi trofeun e paë me Napolin më 3 maj, duke luajtur 70 minuta në fitoren 3–1 ndaj Fiorentinës në finalen e kupës.[56] Ai e mbylli sezonin e parë në Itali me 24 gola në 46 ndeshje në të gjitha kompedicionet.[57]

Sezoni 2014–15 Redakto

 
Higuaín në aksion ndaj Dnipros në maj 2015.

Më 26 tetor 2014, Higuaín shënoi tre golat e parë në kampionat për sezonin 2014–15 në një fitore 6–2 në shtëpi ndaj Hellas Veronës.[58][59] Në ndeshjen e Supercoppa Italiana 2014 kundër Juventusit më 22 dhjetor në DohaKatarit, Higuaín barazoi ndeshjen dy herë, duke e dërguar në kohën shtesë, dhe më pas në gjuajtjet e penalltive, ku ai shënoi në përpjekjen e tij për të kontribuar në fitimin e trofeut.[60]

Higuaín shënoi tre gola, përfshirë një penallti, duke ndihmuar Napolin të fitojë 3–1 me përmbysje në ndeshjen e parë të raundit të 16-tave të UEFA Ligës së Evropës më 12 mars.[61][62]

Në ndeshjen e fundit të sezonit, si dhe e fundit edhe për trajnerin Rafael Benítez, Higuaín shënoi dy herë, por humbi edhe një penallti, me Napolin që u mposht nga Lazio 4–2 në shtëpi, e cila mori vendin e katërt dhe të fundit për në Ligën e Kampioneve në dëm të tyre.[63]

Sezoni 2015–16 Redakto

Më 8 nëntor 2015, Higuaín regjistroi golin e 200të në karrierën e tij me klube, duke shënuar golin e vetëm të ndeshjes ndaj Udineses, i cili ishte i nënti në kampionati dhe i gjashti rresht në ndeshjet në shtëpi.[64] Tre javë më vonë, ai shënoi të dy golat – përfshirë edhe një 64 sekonda pasi ndeshja kishte nisur – e fitores 2–1 ndaj Interit, duke vendosur Napolin në vend të parë në kampionat pas 25 vitesh.[65][66]

Higuaín shënoi një dopietë në fitoren 3–1 të Napolit ndaj Sassuolos më 16 janar 2016 për të zgjeruar avantazhin nga ndjekësi më i afërt në katër pikë; goli i dytë i tij ishte i 20ti i sezonit.[67] Ai shënoi golin e 30të të sezonit në Serie A në humbjen 3–1 ndaj Udineses më 3 prill, ku ai gjithashtu u ndëshkua edhe me karton të kuq.[68] Disa ditë vonë, Lega Serie A vendosi që t'a ndëshkojë me katër ndeshje pezullim; një ndeshje pezullim për dy kartonët e verdhë, një për "protestë ndaj gjyqtarëve të ndeshjes", një për "sjellje të keqe ndaj kundërshtarit" dhe një për pasi u pa duke shtyrë gjyqtarin kryesor Massimiliano Irrati, si dhe një gjobë 20,000 .[69] Më 15 prill, pas apelimit të vendimit nga klubi, pezullimi u reduktua në tre ndeshje.[70]

Më 14 maj, Higuaín shënoi një tregolësh në fitoren 4–0 ndaj Frosinones në ditën e fundit të kampionatit për të fituar çmimin Capocannoniere me 36 gola, duke barazuar rekordin e Gino Rossettit të vendosur në sezonin 1928–29.[71][72][73] Askush më shënoi më shumë se 20 gola në kampionat, faktikisht i dyti në renditje ishte argjentinasi tjetër Paulo Dybala me 19 gola.[74]

Juventus Redakto

 
Higuain duke luajtur për Juventusin në vitin 2017.

Pas një muaj spekulimesh rreth së ardhmes së tij, më 26 korrik 2016, Higuaín u transferua te rivalët e Napolit, Juventus, për 90 milion € të paguara në dy këste, duke u bërë një nga lojtarët më të shtrenjtë të historisë si dhe transferimi më i shtrenjtë i kryer nga një klub italian.[75][76] Tre ditë pas transferimit, Higuaín deklaroi se arsyeja që ai u largua nga Napoli ishte marrëdhënja negative me presidentin e klubit Aurelio De Laurentiis.[77]

Sezoni 2016–17 Redakto

Higuaín debutoi më 20 gusht duke shënuar golin e fitores në triumfin 2–1 kundër Fiorentinës në ndeshjen hapëse të kampionatit.[78] Më 10 shtator, ai shënoi një dygolësh në fitoren 3–1 ndaj Sassuolos.[79] Më 29 tetor, ai shënoi golin e fitores në fitoren 2–1 në shtëpi ndaj ish klubit të tij Napoli, por nuk festoi në shenjë respekti.[80] Më vonë, më 5 prill të vitit të ardhshëm, Higuaín i shënoi sërisht Napolit, këtë herë një dygolësh në ndeshjen e dytë të gjysëm-finales së Coppa Italias për të dërguar Juventusin në finale me rezulatatin e përgjithshëm 5–4, edhe pse kjo ndeshje u mbyll në një humbje 3–2.[81] Në javën tjetër, ai shënoi një dopietë ndaj Chievos, duke u bërë lojtari i parë që shënon më shumë se 20 gola për Juventusin në sezonin debutues që nga John Charles dhe Omar Sívori në sezonin 1957–58.[82] Më 15 prill, Higuaín shënoi të dy golat e fitores 2–0 ndaj Pescarës, duke arritur në shifrën 200 gola në kampionatet e Evropës (La Liga dhe Serie A).[83] Më 3 qershor, ai luajti si titullar në finalen e UEFA Ligës së Kampioneve, por Juventus u mposht me rezultatin 4–1 nga kampionët në fuqi Real Madrid; ai asistoi golin e barazimit momental të shënuar nga kroati Mario Mandžukić.[84][85]

Sezoni 2017–18 Redakto

Më 28 tetor 2017, Higuaín shënoi të dy golat e fitores 2–0 ndaj Milanit; goli i parë i takimit ishte i 100të i tij në Serie A, duke u bërë lojtari i dytë pas Zlatan Ibrahimović që shënon 100 gola në dy nga ligat kryesore evropiane në 20 sezonet e fundit.[86][87]

Higuaín luajti një rol vendimtar në triumfin 4–3 me rezultat të përgjithshëm të Juventusit ndaj Tottenham Hotspur në raundin e 16-tave të UEFA Ligës së Kampioneve. Në ndeshjen e parë, e luajtur në Torino më 13 shkurt 2018, ai shënoi një dopietë brënda dhjetë minutash, me të dytën që erdhi nga penalltia, pavarësisht se humbi një tjetër penallti në fundin e pjesës së parë, që shkaktoi kritika nga media italiane, pavarësisht performancës së përgjithshme pozitive; pas një përmbysje nga Tottenhami, ndeshja u mbyll në barazim 2–2.[88] Në ndeshjen e kthimit më 7 mars, ai ndihmoi Juventusin të përmbyste disavantazhin dhe të fitonte 2–1, duke shënuar golin e barazimit momental 1–1 para se të asistonte golin e Dybalës tre minuta më vonë, duke vulosur kualifikimin për në çerek-finale.[89][90]

Sezoni 2018–19: Huazimi te Milan Redakto

Më 2 gusht 2018, Higuaín u transferua te Milan në huazim për një sezon.[91][92] Si pjesë e deklaratës zyrtare të Juventusit, Milani do t'i jepte klubit 18 milion € për huazimin në sezonin 2018–19, si dhe do të kishte edhe mundësinë e blerjes përfundimtare për 36 milion €, të pagueshme në dy këste.[93]

2019: Huazimi te Çelsi Redakto

Më 23 janar 2019, Çelsi firmosi me Higuain në një marrëveshje në formë huazimi deri në fund të sezonit 2018–19, duke u bashkuar me trajnerin Maurizio Sarri, me të cilin ai luajti me Napolin gjatë sezonit 2015–16.[94] Ai debutoi pesë ditë më vonë në fitoren 3–0 ndaj Sheffield Wednesday, ndeshje e vlefshme për raundin e katërt të FA CupStamford Bridge.[95] Më 2 shkurt, ai shënoi golat e parë për Çelsin, një dopietë në fitoren 5–0 kundër Huddersfield Town në kampionat.[96]

Sezoni 2019–20: Rikthimi te Juventusi Redakto

Më 1 korrik 2019, Higuaín u rikthye te Juventusi pasi Çelsi refuzoi që të zgjaste huazimin e tij; te Juventusi, ai u ribashkua sërisht me trajnerin Sarri.[97] Edhe pse më parë kishte pasur fanellën me numrin 9, atij ju dha fanella me numrin 21 për sezonin 2019–20.[98] Higuaín shënoi golin e parë të sezonit më 31 gusht në fitoren 4–3 ndaj Napolit në ndeshjen e javës së 2të të Serie A.[99]

Më 17 shtator 2020, Higuaín zgjidhi kontratën me Juventusin me mirëkupim.[100]

Inter Miami Redakto

Më 18 shtator 2020, Higuaín u transferua te klubi amerikan Inter Miami në Major League Soccer.[101] Në debutimin e tij, Higuaín humbi një penallti dhe nisi një sherr; Inter Miami u mposht 3–0 nga Philadelphia Union.[102] Më 7 tetor, Higuaín shënoi me goditje dënimi në fitoren 2–1 kundër New York Red Bulls, duke regjistruar golin e parë me klubin.[103]

Më 31 korrik 2022, Higuaín shënoi sërisht me goditje dënimi si dhe shënoi edhe dy gola të tjerë duke realizuar një tregolësh në 27 minuta në barazimin 4–4 kundër FC Cincinnati.[104] Ai u tërhoq nga futbolli në përfundim të sezonit 2022 të Major League Soccer; ndeshja e tij e fundit ishte humbja 3–0 kundër New York City FC në raundin e parë të fazës play-off.[105]

Karriera ndërkombëtare Redakto

Higuaín është një nga tre lojtarët e huaj që ka luajtur në Kupën e Botës për Argjentinën sëbashku me Pedro Arico Suárez[106] dhe Constantino Urbieta Sosa.[107] Ai fillimisht refuzoi ftesat e Francës dhe Argjentinës,[108][109] duke deklaruar se ishte i pavendosur se cilin shtet do të përfaqësonte, por në fund zgjodhi Argjentinën.[110] Ai ishte pjesë e ekipit olimpik argjentinas në ndeshjen miqësore ndaj Guatemalës në shkurt 2008;[111] ai debutoi dhe shënoi dy gola në fitoren 5–0, por kjo ndeshje nuk u konsiderua e vlefshme nga FIFA për t'u llogaritur në statistikat me ekipit A.

Kupa e Botës 2010 Redakto

 
Higuaín (#9) duke festuar me shokët e skuadrës tregolëshin e shënuar ndaj Koresë së Jugut gjatë Kupës së Botës 2010 më 17 qershor 2010.

Higuaín u thirr në ekipin e Argjentinës nga trajneri Diego Maradona për ndeshjet e fundit kualifikuese të Kupës së Botës 2010 kundër Perusë dhe Uruguajit. Ai shënoi golin e parë në debutim, një gol që erdhi në minutën e 49të të fitores 2–1 ndaj Perusë më 10 tetor 2009.[112] Pas kualifikimit të Argjentinës, Higuaín ishte një nga 23 lojtarët që u thirrën për të luajtur në finalet e turnamentit.[113] Ai shënoi një tregolësh në fitoren 4–1 ndaj Koresë së Jugut në ndeshjen e dytë të fazës së grupeve,[114] duke u bërë argjentinasi i tretë që e arrin këtë pas Guillermo Stábiles në vitin 1930 dhe Gabriel Batistutës në vitet 1994 dhe 1998,[115] si dhe lojtari i parë që shënon një tregolësh në turnament që nga viti 2002. Goli i tij në fitoren 3–1 ndaj Meksikës e rriti shifrën e tij në 4 gola, duke u bërë edhe golashënuesi i dytë më i mirë i turnamentit.[116]

Copa América 2011 Redakto

Higuaín ishte pjesë e ekipit të Sergio Batistës për turnamentin Copa América, që u zhvillua në Argjentinë; ai zhvilloi një paraqitje si zëvëndësues në fazën e grupeve, të cilën e shpenzoi në stol pasi ishte Carlos Tevez lojtari që preferohej në qëndër të sulmit. Ai luajti si titullar në çerek-finale ndaj Uruguajit, e luajtur në Santa Fe, dhe shënoi golin e barazimit me kokë në minutën e 17të pas krosimit të Lionel Messit; më vonë gjatë ndeshjes, ai shënoi sërisht me kokë, por kësaj here u anullua për pozicion jashtë loje. Ai shënoi edhe në gjuajtjet e penalltive, me goditjen e tij që kapi të dy shtyllat para se të shkonte në rrjetë, por Argjentina u mposht 4–5 dhe u eliminua nga kompedicioni.[117]

2011–2014 Redakto

Më 8 tetor 2011, Higuaín shënoi një tregolësh dhe asistoi një gol tjetër në fitoren 4–1 ndaj Kilit.[118][119] Më 2 qershor 2012, ai shënoi golin e dytë të ekipit në ndeshjen kualifikuese të Kupës së Botës 2014 kundër Ekuadorit që u mbyll me fitoren 4–0 të Argjentinës; përveç golit të shënuar, ai asistoi edhe një tjetër.[120]

Më 7 shtator 2012, Higuaín shënoi golin e dytë të takimit si dhe dhuroi një asist në triumfin 3–1 të Argjentinës ndaj Paraguajit në një ndeshje tjetër kualifikuese të Kupës së Botës 2014. Katër ditë më vonë, ai shënoi në barazimin 1–1 ndaj Perusë në Lima.[121]

Më 22 mars 2013, Higuaín kontriboi me një dopietë në fitoren 3–0 ndaj Venezuelës[122] duke u bërë golashënuesi më i mirë i kualifikueseve në zonën e Amerikës së Jugut me nëntë gola. Ai në fund u rendit i treti sëbashku me Radamel Falcaon dhe mbrapa Messit dhe Luis Suárezit.[123]

Kupa e Botës 2014 Redakto

 
Higuaín duke sfiduar Mats Hummels dhe Manuel Neuer në finalen e Kupës së Botës 2014.

Higuaín ishte një nga 23 lojtarët e Argjentinës të thirrur në Kupën e Botës 2014.[124] Ai u paraqit si zëvëndësues në ndeshjen e parë të ekipit në grup ndaj Bosnje & Hercegovinës, duke kombinuar me Messin që shënoi golin e fitores.[125] Ai luajti si titullar në ndeshjen e dytë të grupit ndaj IranitBelo Horizonte.[126] Më 5 korrik, ai shënoi golin e vetëm të ndeshjes çerek-finale që u fitua me rezultatin 1–0 nga Argjentina kundër Belgjikës.[127]finalen ndaj Gjermanisë, Higuaín gjuajti jashtë në një rast një-kundër-një ndaj Manuel Neuer pasi përfitoi nga një pasim i gabuar i Toni Kroos,[128] si dhe pati një gol të anulluar për pozicion jashtë loje, me Gjermaninë që triumfoi 1–0 në kohën shtesë për të fituar trofeun.[129]

Copa América 2015 Redakto

Higuaín luajti ndeshjen e parë si titullar në Copa América 2015 në ndeshjen e fundit të Grupit B ndaj Xhamajkës; ai nuk luajti në ndeshjet e mëparëshme për shkak se ishte Sergio Agüero lojtari që preferohej në qëndrën e sulmit me tre. Në këtë ndeshje, e cila ishte e 50ta e tij me kombëtaren, Higuaín shënoi në minutën e 11të pas një asistimi të Ángel Di Marías, duke dërguar Argjentinën në çerek-finale.[130] Më 30 qershor, ai shënoi golin e fundit të fitores tenistike 6–1 ndaj Paraguajit në gjysëm-finale; goli i tij erdhi vetëm dy minuta pasi zëvëndësoi Agüeron.[131] Më 4 korrik, Higuaín ishte një nga lojtarët argjentinas që dështoi të shënonte penalltinë e tij në humbjen me penallti kundër Kilit në finale; ai goditi traversën në tentativën e tij. Gjatë kohës së rregullt, ai pati mundësinë më të mirë për të shënuar, por dështoi të dërgonte në rrjetë krosin e ulët të Ezequiel Lavezzit.[132][133]

Copa América Centenario Redakto

Copa América Centenario në vitin 2016, Higuaín u thirr nga trajneri Gerardo Martino si një nga 23 lojtarët e ekipit argjentinas, si dhe u vendos si titullar në qëndër të sulmit.[134] Më 18 qershor, ai shënoi një dopietë në fitoren 4–1 ndaj Venezuelës në çerek-finale.[135] Tre ditë më pas, ai shënoi një tjetër dopietë për të dërguar Argjentinën në finale pas fitores 4–0 ndaj Shteteve të Bashkuara.[136] Ai luajti sërisht në finale ndaj Kilit tetë ditë më vonë, në një përsëritje të finales së vitit të kaluar; Albicelestet u mposhtën sërisht me penallti pasi koha e rregullt dhe shtesa përfunduan në barazim pa gola. Pas ndeshjes, Higuaín u kritikua ashpër nga mediat për shkak se humbi një mundësi vetëm-për-vetëm me portierin për të tretën finalen rresht.[137][138]

Kupa e Botës 2018 Redakto

Gjatë fushatës problematike për Kupën e Botës 2018 të Argjentinës, Higuaín mundi të shënojë vetëm një herë në nëntë paraqitje, duke bërë që të humbas vendin titullar në formacion.[139] Pavarësisht kësaj, në maj 2018, Jorge Sampaoli e thirri atë në listën përfundimtare për turnamentin që do të zhvillohej në Rusi.[140] Ai luajti në tre ndeshjet e fazës së grupeve për Argjentinën por nuk mundi të shënoj asnjë gol gjatë turnamentit, si dhe nuk luajti në ndeshjen e raundit të 16-tave ndaj Francës më 30 qershor, që e eliminoi Argjentinën me rezultatin 4–3.[141][142]

Tërheqja Redakto

Më 28 mars 2019, në një intervistë me Fox Sports Argjentina, Higuaín deklaroi tërheqjen nga futbolli ndërkombëtar, duke komentuar: "Epoka ime me La Selección ka marrë fund, tani do ta shikoj ekipin nga jashtë, gjë që do të bëjë shumë njerëz të lumtur. Fola me trajnerin (Lionel Scaloni) dhe i tregova vendimin e marrë. Ky është vendimi im dhe besoj se do më bëjë mirë. Dua të shijoj më shumë kohë me familjen time dhe shikoj se ata kanë vuajtur kur unë jam kritikuar. Jam i lumtur me vendimin që kam marr." Higuaín zhvilloi 75 paraqitje me Argjentinën dhe shënoi 31 gola.[143][144]

Profili i lojtarit Redakto

Higuaín ishte lojtar puntor dhe golashënues profilik, duke u konsideruar një nga sulmuesit më të mirë të gjeneratës së tij.[145][146] Ai njihej veçanërisht për aftësinë e gjuajtjes,[147] si dhe oportunizmin dhe finalizimin vrastar brënda zonës, kurse gjatësia, instikti për golin dhe fiziku i fortë e bëjnin atë një kërcënim në luftën ajërore në zonë e penalltisë. Ai gjithashtu zotëronte aftësi të mira teknike, si dhe ishte i aftë të kombinonte me shokët e skuadrës, të mbante topin, si dhe të pasojë tek të tjerët. Levizjet e tij inteligjente në sulm dhe shpejtësia në 15 metrat e fundit të fushës e bënin atë të ishte një kërcënim në sulm dhe sidomos në kundër-sulme; shpejtësia e tij e lejonte të shmangte kundërshtarët dhe të finalizonte aksionet dhe pasimet e fundit, ose të krijonte hapsira për shokët e skuadrës.[2][148][149] Për shkak se ishte një lojtar skuadre dhe jo egoist, ai gjithashtu ka luajtur në disa raste edhe si nëntë fallco, një term që përdoret për një sulmues të fshehtë.[150][151] Stili i tij i lojës e ka bërë Higuaínin të krahasohet me bashkëkombasit Hernán Crespo dhe Gabriel Batistuta.[152][153]

Pavarësisht mesatares mbreslënëse të shënimit, Higuaín u kritikua për faktin se kishte dështuar të jetë protagonist në ndeshjet vendimtare si për klube ashtu edhe kombëtare. Shëmbujt më kryesor janë performancat negative në finale kupash dhe ndeshje të Ligës së Kampioneve ose Ligës së Evropës gjatë kohës së tij te Real Madridi, Napoli dhe Juventusi; ai gjithashtu ka humbur raste flagrante edhe me ekipin argjentinas në finalet e Kupës së Botës 2014, Copa América 2015 dhe Copa América Centenario 2016.[154]

Angazhimet Redakto

Higuaín, sëbashku me yllin global Lionel Messi, ishin pjesë e kopertinës së versionit italian të video lojës FIFA 15 të prodhuar nga EA Sports.[155]

Statistikat e karrierës Redakto

Klube Redakto

Burimi: [156][157][158]

Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
River Plate 2004–05 Primera División 4 0 0 0 0 0 4 0
2005–06 14 5 0 0 4[a] 2 18 7
2006–07 17 8 0 0 2[b] 0 19 8
Gjithsej 35 13 0 0 6 2 0 0 41 15
Real Madrid 2006–07 La Liga 19 2 2 0 2[c] 0 23 2
2007–08 25 8 4 1 5[c] 0 34 9
2008–09 34 22 2 1 7[c] 0 1[d] 1 44 24
2009–10 32 27 1 0 7[c] 2 40 29
2010–11 17 10 2 1 6[c] 2 25 13
2011–12 35 22 5 1 12[c] 3 2[d] 0 54 26
2012–13 28 16 5 0 9[c] 1 2[d] 1 44 18
Gjithsej 190 107 21 4 48 8 5 2 264 121
Napoli 2013–14 Serie A 32 17 5 2 9[e] 5 46 24
2014–15 37 18 4 1 16[f] 8 1[g] 2 58 29
2015–16 35 36 2 0 5[h] 2 42 38
Gjithsej 104 71 11 3 0 15 1 2 146 91
Juventus 2016–17 Serie A 38 24 4 3 12[c] 5 1[g] 0 55 32
2017–18 35 16 4 2 10[c] 5 1[g] 0 50 23
2019–20 32 8 3 1 8[c] 2 1[g] 0 44 11
Gjithsej 105 48 11 6 30 12 3 0 149 66
Milan (huazim) 2018–19 Serie A 15 6 1 0 5[h] 2 1[g] 0 22 8
Chelsea (huazim) 2018–19 Premier League 14 5 2 0 2[h] 0 1[i] 0 19 5
Inter Miami 2020 MLS 9 1 9 1
2021 MLS 30 12 30 12
2022 MLS 28 16 2 0 1[j] 0 31 16
Gjithsej 67 29 2 0 1 0 70 29
Gjithsej karriera 530 279 48 13 121 39 12 4 711 335
 1. ^ Të gjitha ndeshjet në Copa Libertadores
 2. ^ Të gjitha ndeshjet në Copa Sudamericana
 3. ^ a b c d e f g h i j Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Kampioneve
 4. ^ a b c Të gjitha ndeshjet në Supercopa de España
 5. ^ Pesë ndeshje dhe katër gola në UEFA Ligën e Kampioneve, katër ndeshje dhe një gol në UEFA Ligën e Evropës
 6. ^ Dy ndeshje dhe një gola në UEFA Ligën e Kampioneve, katërmbdhëjetë ndeshje dhe shtatë gola në UEFA Ligën e Evropës
 7. ^ a b c d e Ndeshje në Supercoppa Italiana
 8. ^ a b c Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Evropës
 9. ^ Ndeshje në EFL Cup
 10. ^ Ndeshje në fazën play-off të MLS Cup

Kombëtarja Redakto

Burimi: [159]

Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Argjentina 2009 3 1
2010 10 6
2011 9 5
2012 8 4
2013 5 4
2014 11 3
2015 8 2
2016 13 6
2017 2 0
2018 6 0
Gjithsej 75 31

Golat me kombëtaren Redakto

Rezultatet e Argjentinës të listuara të parat, kolonat e golave tregojnë rezultatin pas çdo goli të shënuar nga Higuaín.[159]
Golat me kombëtaren sipas datës, vendit, ndeshjes, kundërshtarit, rezultatit dhe kompedicionit
Nr. Data Vendi Ndsh Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1 10 tetor 2009 El Monumental, Buenos Aires, Argjentinë 1   Peruja 1–0 2–1 Kualifikueset e 2010 FIFA Kupës së Botës
2 3 mars 2010 Allianz Arena, Mynih, Gjermani 4   Gjermania 1–0 1–0 Ndeshje miqësore
3 17 qershor 2010 Stadiumi FNB, Johannesburg, Afrikë e Jugut 7   Koreja e Jugut 2–0 4–1 2010 FIFA Kupa e Botës
4 3–1
5 4–1
6 27 qershor 2010 Stadiumi FNB, Johannesburg, Afrikë e Jugut 8   Meksika 2–0 3–1
7 7 shtator 2010 El Monumental, Buenos Aires, Argjentinë 11   Spanja 2–0 4–1 Ndeshje miqësore
8 16 korrik 2011 Estadio Brigadier General Estanislao López, Santa Fe, Argjentinë 16   Uruguaji 1–1 1–1 2011 Copa America
9 6 shtator 2011 Stadiumi Kombëtar Bangabandhu, Dhaka, Bangladesh 18   Nigeria 1–0 3–1 Ndeshje miqësore
10 7 tetor 2011 El Monumental, Buenos Aires, Argjentinë 19   Kili 1–0 4–1 Kualifikueset e 2014 FIFA Kupës së Botës
11 3–0
12 4–1
13 2 qershor 2012 El Monumental, Buenos Aires, Argjentinë 24   Eduakori 2–0 4–0
14 7 shtator 2012 Estadio Mario Alberto Kempes, Córdoba, Argjentinë 27   Paraguaji 2–1 3–1
15 11 shtator 2012 Estadio Nacional de Lima, Lima, Peru 28   Peruja 1–1 1–1
16 16 tetor 2012 Estadio Nacional Julio Martínez Prádanos, Santiago, Kili 30   Kili 2–0 2–1
17 6 shkurt 2013 Friends Arena, Solna, Suedi 31   Suedia 3–1 3–2 Ndeshje miqësore
18 22 mars 2013 El Monumental, Buenos Aires, Argjentinë 32   Venezuela 2–0 3–0 Kualifikueset e 2014 FIFA Kupës së Botës
19 3–0
20 14 gusht 2013 Stadio Olimpico, Romë, Itali 34   Italia 1–0 2–1 Ndeshje miqësore
21 5 korrik 2014 Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasília, Brazil 41   Brazili 1–0 1–0 2014 FIFA Kupa e Botës
22 14 tetor 2014 Hong Kong Stadium, Wan Chai, Hong Kong 45   Hong Kongu 2–0 7–0 Ndeshje miqësore
23 4–0
24 20 qershor 2015 Estadio Sausalito, Viña del Mar, Kili 50   Xhamajka 1–0 1–0 2015 Copa América
25 30 qershor 2015 Estadio Municipal de Concepción, Concepción, Kili 51   Paraguaji 6–1 6–1
26 28 maj 2016 Estadio San Juan del Bicentenario, San Juan, Argjentinë 57   Hondarusi 1–0 1–0 Ndeshje miqësore
27 18 qershor 2016 Gillette Stadium, Foxborough, Shtetet e Bashkuara 61   Venezuela 1–0 4–1 Copa América Centenario
28 2–0
29 21 qershor 2016 NRG Stadium, Houston, Shtetet e Bashkuara 62   Shba 3–0 4–0
30 4–0
31 6 tetor 2016 Estadio Nacional de Lima, Lima, Peru 64   Peruja 2–1 2–2 Kualifikueset e 2018 FIFA Kupës së Botës

Trofe Redakto

Klube Redakto

 
Higuaín (me blu) duke luajtur për Napolin kundër klubit të tij të ardhshëm Juventus në Supercoppa Italiana 2014: Higuaín shënoi të dy golat e Napolit në kohën e rregullt si dhe penalltinë e tij në gjuatjet e penalltive, ku Napoli rezuloi fitues.
Real Madrid[156]
Napoli[156]
Juventus[156]
Chelsea[156]

Kombëtarja Redakto

Argjentina[156]

Personale Redakto

Çmime
Performanca

Rekorde Redakto

Më shumë gola të shënuar në një sezon të Serie A: 36 gola[171]

Referime Redakto

 1. ^ "Real Madrid C.F. – Gonzalo Higuaín. Real Madrid" (në anglisht). Real Madrid C.F. Marrë më 31 maj 2011.
 2. ^ a b "Alla scoperta di Gonzalo "El Pìpita" Higuain" [Duke zbuluar se kush është Gonzalo "El Pipita" Higuain]. canalenapoli.it (në italisht). 25 korrik 2013. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2015. Marrë më 9 mars 2015.
 3. ^ a b "Higuain zgjedh Argjentinën para Francën – Raporti" (në anglisht). ESPN FC. 24 janar 2007. Marrë më 18 tetor 2015.
 4. ^ "Higuain Federico, il fratello di un Dio minore. Ma ora c'è aria di rivincita" [Higuain Federico, vllai i një zoti të vogël. Po tani ka në ajër ka hakmarrje] (në italisht). La Repubblica. 5 dhjetor 2015. Marrë më 20 mars 2017.
 5. ^ "Gonzalo Higuain: Argentina Striker joins Juventus from Napoli" [Gonzalo Higuain: Sulmuesi argjentinas i bashkohet Juventusit nga Napoli] (në anglisht). BBC Sport. 26 korrik 2016. Marrë më 26 korrik 2016.
 6. ^ ""Ronaldo, the Brazilian one, was the best at everything"" [Ronaldo, ai braziliani, ishte më i miri në gjithçka] (në anglisht). AS. Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2018. Marrë më 10 shtator 2018.
 7. ^ "El delantero uruguayo Diego Forlán, su abuela vasca, y sus deseos de fichar por el Athlétic Club de Bilbao" (në spanjisht). Euskalkultura.com. Marrë më 3 shkurt 2019.
 8. ^ "Higuain: I'm not jealous of Gonzalo" [Higuain: Nuk jam xheloz ndaj Gonzalos] (në anglisht). FIFA.com. 6 qershor 2013. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2015. Marrë më 18 tetor 2015.
 9. ^ "Federico ganó el duelo de los hermanos Higuaín" (në spanjisht). Old.clarin.com. Marrë më 17 prill 2014.
 10. ^ "Real Madrid C.F. – Gonzalo Higuaín. Real Madrid" (në anglisht). Real Madrid. 2 nëntor 2009. Marrë më 19 prill 2014.
 11. ^ "Gonzalo Higuaín All goals 2005–2006 (Boca Juniors)" (në anglisht). Guardian Stats. Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2012. Marrë më 15 shtator 2010.
 12. ^ "Gonzalo Higuaín Facts" (në anglisht). Guardian Stats. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2010. Marrë më 15 shtator 2010.
 13. ^ "Passarella predicts River's 18-year-old Higuain has "enormous future"HIGUAIN is becoming one of the most dangerous strikers in the world". International Herald Tribune (në anglisht). 9 tetor 2006. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2007. Marrë më 19 prill 2014.
 14. ^ "Real Madrid vs. Real Zaragoza 1 – 0" (në anglisht). Soccerway. 14 janar 2007. Marrë më 4 shkurt 2019.
 15. ^ "Atlético Madrid vs. Real Madrid 1 – 1" (në anglisht). Soccerway. 24 shkurt 2007. Marrë më 4 shkurt 2019.
 16. ^ "www.Marca.com" (në spanjisht). Marca.com. Marrë më 31 maj 2011.
 17. ^ "El Barça saca a hombros al Madrid". El Pais (në spanjisht). 24 maj 2011. Marrë më 31 maj 2011.
 18. ^ "Higuaín: "Espero que la lesión de Van Nistelrooy no signifique su retirada"". El Pais (në spanjisht). Marrë më 31 maj 2011.
 19. ^ "Supercopa 2008" [Superkupa 2008] (në spanjisht). Marca.com. Marrë më 25 gusht 2010.
 20. ^ "Higuain, Eto'o both notch four goals" [Higuain, Eto'o shënojnë të dy katër gola] (në anglisht). Sportsnet.ca. 8 nëntor 2008. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2016. Marrë më 31 maj 2011.
 21. ^ "Higuaín y Casillas, especialistas en milagros – LIGA BBVA , Real Madrid 3 – Getafe 2" (në spanjisht). AS. 21 prill 2009. Marrë më 31 maj 2011.
 22. ^ "Spanish Primera División – Top Scorers – 2008/2009" [Primera División Spanjolle – Shënuesit më të mirë – 2008/2009] (në anglisht). ESPN FC. Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2009. Marrë më 16 dhjetor 2010.
 23. ^ "Gonzalo Higuain's contract extended to 2016" [Kontrata e Gonzalo Higuaín zgjatet deri në vitin 2016] (në anglisht). Real Madrid C.F. 7 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2011. Marrë më 31 maj 2011.
 24. ^ David Schiavone (23 tetor 2010). "Real Madrid 6-1 Racing Santander: Cristiano Ronaldo Grabs Four In Rout For Los Merengues" [Real Madrid 6-1 Racing Santander: Cristiano Ronaldo shënon katër gola në fitoren shkatërrimtare të Los Merengues] (në anglisht). Goal.com. Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2019. Marrë më 5 shkurt 2019.
 25. ^ Champions League (4 nëntor 2010). "Real Madrid Striker Gonzalo Higuain Pleased To Qualify For Knockout Stages After Milan Draw" [Sulmuesi i Real Madridit Gonzalo Higuain i kënaqur që u kualifikua në fazën me eliminim direkt pas barazimit me Milanin] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 31 maj 2011.
 26. ^ "Real Madrid wait for Gonzalo Higuain injury assessment" [Real Madridi pret për vlerësimin e dëmtimit të Gonzalo Higuaín] (në anglisht). Londër: The Independent. 3 dhjetor 2010. Marrë më 5 shkurt 2019.
 27. ^ "Higuain will have surgery in Chicago on Tuesday" [Higuaín do të operohet të martën në Çikago] (në anglisht). Real Madrid C.F. 5 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2011. Marrë më 31 maj 2011.
 28. ^ "Higuain discharged from hospital" [Higuain lirohet nga spitali] (në anglisht). Real Madrid C.F. 12 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2011. Marrë më 31 maj 2011.
 29. ^ Daniel Quinton-Navarro (23 prill 2011). "Valencia 3-6 Real Madrid: Higuain bags hat-trick & Kaka nets double as visitors win nine-goal thriller" [Valencia 3-6 Real Madrid: Higuain shënon tregolësh & Kaka shënon dopietë me miqtë që fitojnë ndeshjen horror me nëntë gola] (në anglisht). Goal.com. Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2019. Marrë më 5 shkurt 2019.
 30. ^ Ben Hayward (2 tetor 2011). "Espanyol 0-4 Real Madrid: Higuain hits hat-trick & Callejon nets against old club as capital giants edge to within a point of Barcelona" [Espanyol 0-4 Real Madrid: Higuain shënon tregolësh & Callejon shënon ndaj klubit të tij të vjetër me gjigandët kryeqytetas që shkurtojn diferencën ndaj Barcelonës në një pikë] (në anglisht). Goal.com. Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2019. Marrë më 5 shkurt 2019.
 31. ^ Charlie Scott (15 tetor 2011). "Real Madrid 4-1 Real Betis: Higuain hat-trick the highlight as Jose Mourinho's side record comfortable win" [Real Madrid 4-1 Real Betis: Tregolëshi i Higuainit është përmbledhja me ekipin e Jose Mourinhos të regjistrojnë një fitore të lehtë] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 5 shkurt 2019.
 32. ^ Daniel Quinton-Navarro (31 mars 2012). "Osasuna 1-5 Real Madrid: Ronaldo & Higuain at the double & Benzema hits stunner as Mourinho's men make a statement in La Liga" [Osasuna 1-5 Real Madrid: Ronaldo & Higuain shënojnë dopieta & Benzema shënon gol shtangës me burrat e Mourinhos që bëjnë deklaratë në La Liga] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 5 shkurt 2019.
 33. ^ "Games played by Gonzalo Higuain in 2011/2012" [Ndeshje të luajtura nga Gonzalo Higuain në 2011/2012]. Soccerbase.com. Marrë më 5 shkurt 2019.
 34. ^ "SuperReal gjunjëzon Barcelonën". Top-Channel.tv. 30 gusht 2012. Marrë më 5 shkurt 2019.
 35. ^ "Nis kampionati spanjoll". Top-Channel.tv. 20 gusht 2012. Marrë më 7 shkurt 2019.
 36. ^ "Mposhtet Real Madridi". Ora News. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 27 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 5 shkurt 2019.
 37. ^ "Real Madrid, "manita" ndaj Mallorca". Top-Channel.tv. 29 tetor 2012. Marrë më 5 shkurt 2019.
 38. ^ "Barca e Real fitore me permbysje". Top-Channel.tv. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 24 shkurt 2013. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2019. Marrë më 5 shkurt 2019.
 39. ^ "Higuain: Lamtumirë Real". IndeksiOnline. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 1 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2019. Marrë më 5 shkurt 2019.
 40. ^ "Higuain i Arsenalit". IndeksiOnline. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 8 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 6 shkurt 2019.
 41. ^ "Napoli hidhet në sulm për Gonzalo Higuainin e Realit". Panorama Sport. 8 qershor 2012. Marrë më 6 shkurt 2019.
 42. ^ "Arsenali pritet të zyrtarizojë dy goditjet e para, Julio Cesar dhe Higuain". Ora News. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 29 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2019. Marrë më 6 shkurt 2019.
 43. ^ "Napoli-Higuain, mungon firma e lojtarit". Top-Channel.tv. 22 korrik 2012. Marrë më 6 shkurt 2019.
 44. ^ "Higuain pothuaj i Napolit". IndeksiOnline. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 24 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 6 shkurt 2019.
 45. ^ "Napoli zyrtarizon blerjen e Gonzalo Higuain". ABC News. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 24 korrik 2013. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2019. Marrë më 6 shkurt 2019.
 46. ^ "Napoli fiton me Benfikën, shënon Higuain". Ora News. 10 gusht 2013. Marrë më 7 shkurt 2019.
 47. ^ "Napoli vanquishes Bologna in Rafa Benitez's debut" [Napoli fshin Bolonjën në debutimin e Rafa Benitezit] (në anglisht). Sports Illustrated. 25 gusht 2013. Marrë më 15 gusht 2014.
 48. ^ "Seria A: Juventusi dhe Napoli, poker golash". Panorama Sport. 31 gusht 2013. Marrë më 7 shkurt 2019.
 49. ^ "Fiton Napoli dhe Lacio, barazon Fiorentina". Ora News. 16 shtator 2013. Marrë më 7 shkurt 2019.
 50. ^ "Napoli i frikshëm, mund dhe Milanin". Ora News. 23 shtator 2013. Marrë më 7 shkurt 2019.
 51. ^ "Fitojnë Napoli dhe Arsenali". Ora News. 19 shtator 2013. Marrë më 7 shkurt 2019.
 52. ^ "Barcelona mund Milanin, Arsenali i "kthen reston" Dortmundit". Panorama Sport. 7 nëntor 2013. Marrë më 7 shkurt 2019.
 53. ^ a b "Fitore e hidhur, Napoli mbetet jashtë Champions-it". Panorama Sport. 12 dhjetor 2013. Marrë më 7 shkurt 2019.
 54. ^ "Napoli shkel Romën, siguron finalen". Lajmi.net. 12 shkurt 2014. Marrë më 7 shkurt 2019.
 55. ^ "Napoli vs Lazio, final score 4–2: Higuain treble sinks Lazio" [Napoli vs Lazio, rezultati final 4–2: Tripleta e Higuain mbyt Lazion] (në anglisht). SBS Nation. 13 prill 2014. Marrë më 15 prill 2014.
 56. ^ "Napoli fiton Kupën e Italisë, përgjaket Roma (VIDEO)". Gazeta Express. 3 maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 7 shkurt 2019.
 57. ^ "Games played by Gonzalo Higuain in 2013/2014" [Ndeshje të luajtur nga Gonzalo Higuain në 2013/2014] (në anglisht). Soccerbase. Marrë më 7 shkurt 2019.
 58. ^ "Fiton Interi ndaj Cesenas, Napoli shkel Veronan". Gazeta Dita. 27 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2019. Marrë më 7 shkurt 2019.
 59. ^ "Napoli me rezultat tenistik ndaj Veronës 6-2". Indeks.mk. 27 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 7 shkurt 2019.
 60. ^ "Diferencën e bëjnë penalltitë, Napoli i merr Juves Superkupën". Gazeta Shqip. 23 dhjetor 2014. Marrë më 7 shkurt 2019.
 61. ^ "Shkëlqen Higuain, fitojnë Evertoni e Sevilla". Gazeta Express. 12 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 7 shkurt 2019.
 62. ^ "Higuain i lumtur që shkatërroi rusët (VIDEO)". Gazeta Express. 13 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2016. Marrë më 7 shkurt 2019.
 63. ^ "Lacio i Canës e Berishës shkon në Champons, mposht Napolin javën e fundit". Gazeta Panorama. 31 maj 2015. Marrë më 7 shkurt 2019.
 64. ^ "Napoli i Hysajt fiton me shumë vështirësi ndaj Udineses (Video)". Gazeta Express. 8 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 8 shkurt 2019.
 65. ^ Denis Hakanaj (30 nëntor 2015). "Gonzalo Higuain ndëshkon Interin, Napoli merr kreun". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 8 shkurt 2019.
 66. ^ "VIDEO/ Napoli thyen Interin dhe merr kreun e renditjes në Serinë A". Gazeta Panorama. 30 nëntor 2015. Marrë më 8 shkurt 2019.
 67. ^ "Napolin nuk e ndal as Sassuolo". Vizion Plus. 17 janar 2016. Marrë më 8 shkurt 2019.
 68. ^ "Video: Higuain del me të kuq, i sulmon të gjithë". Gazeta Mapo. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 17 janar 2016. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 8 shkurt 2019.
 69. ^ "Napoli humbet Higuain për 4 ndeshje". Gazeta Mapo. 5 prill 2016. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2019. Marrë më 8 shkurt 2019.
 70. ^ "Higuain ban reduced" [Pezullimi i Higuain reduktohet] (në anglisht). Football Italia. 15 prill 2016. Marrë më 16 prill 2016.
 71. ^ "Kjo sduhet humbur: Cmendet Higuain, por komentatorët edhe më shumë". Klan Kosova. 15 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 8 shkurt 2019.
 72. ^ Denis Hakanaj (27 maj 2017). "Realizoi 36 gola me Napoli, Higuain shpërblehet një vit më pas". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 8 shkurt 2019.
 73. ^ "Napoli shkatërroi Frosinonen, Interi e mbylli sezonin me humbje (Video)". Gazeta Express. 14 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 8 shkurt 2019.
 74. ^ "Serie A Statistics 2015–16" [Statistikat e Serie A 2015–16] (në anglisht). ESPN FC. 14 maj 2016. Marrë më 14 maj 2016.
 75. ^ "Gonzalo Higuain zyrtarisht në Juventus". Klan Kosova. 26 korrik 2016. Marrë më 8 shkurt 2019.
 76. ^ "Juventus me super përforcim". Botasot.info. 26 korrik 2016. Marrë më 8 shkurt 2019.
 77. ^ Denis Hakanaj (28 korrik 2016). "Gonzalo Higuain: Ja përse u largova nga Napoli". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2019. Marrë më 8 shkurt 2019.
 78. ^ "Higuain ia dhuron fitoren e parë Juventusit (Video)". Zëri.info. 20 gusht 2016. Marrë më 8 shkurt 2019.
 79. ^ "Juventus kryeson në serinë A". Vizion Plus. 20 gusht 2016. Marrë më 8 shkurt 2019.
 80. ^ "Hysaj bën maksimumin, por Higuain mposht Napolin (VIDEO)". Gazeta Panorama. 29 tetor 2016. Marrë më 8 shkurt 2019.
 81. ^ "Napoli fiton, por e eliminon Higuain". Top-Channel.tv. 5 prill 2016. Marrë më 8 shkurt 2019.
 82. ^ "Dybala show, dopietë e Higuain, Chievo k.o". Tirana Observer. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 8 prill 2016. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 8 shkurt 2019.
 83. ^ "Juventus, një hap më afër historisë. Muntari merr urrejtjen e rrjeteve sociale". Tirana Observer. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 15 prill 2016. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2019. Marrë më 8 shkurt 2019.
 84. ^ "12 tituj, Real Madrid mposht Juventusin në finalen e Champions". Top-Channel.tv. 3 qershor 2016. Marrë më 8 shkurt 2019.
 85. ^ Denis Hakanaj (3 qershor 2017). "Bota përkulet para dyshes Real-Ronaldo: Legjenda e Championsit". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2019. Marrë më 8 shkurt 2019.
 86. ^ "Higuain arrin rekord në Serie A, 100 gola më shpejt se Trezeguet, Shevchenko e Ibra". Telegrafi.com. 31 tetor 2017. Marrë më 9 shkurt 2019.
 87. ^ "Higuain barazon rekordin e Ibrahimovicit". Botasot.info. 29 tetor 2017. Marrë më 9 shkurt 2019.
 88. ^ "Tottenham "kockë" e fortë për Juventusin". Vizion Plus. 14 shkurt 2018. Marrë më 9 shkurt 2019.
 89. ^ "Juventus përmbys gjithçka dhe eliminon Totenhamin". Alsat-m.tv. 7 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 9 shkurt 2019.
 90. ^ "Notat e Tottenham-Juventus/ "Zonja e Vjetër" nuk vdes kurrë. Nga 'vrasësi' Higuain te 'monstruozi' Chiellini". BalkanWeb.com. 8 mars 2018. Marrë më 9 shkurt 2019.
 91. ^ "Bonucci tek Juve, Higuain tek Milan". TV Klan. 31 korrik 2018. Marrë më 3 shkurt 2019.
 92. ^ "Gonzalo Higuain pranon të huazohet te Milani". Telegrafi.com. 31 korrik 2018. Marrë më 3 shkurt 2019.
 93. ^ "comunicato 02082018 accordi con milan ita.pdf" (PDF) (në italisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2 gusht 2018. Marrë më 9 shkurt 2019.
 94. ^ "ZYRTARE/ Higuain firmos te Çelsi, ja fjalët e para si "londinez"". Panorama Sport. 23 janar 2019. Marrë më 23 janar 2019.
 95. ^ "Chelsea mposht lehtësisht Sheffieldin, vazhdon tutje në FA Cup". Telegrafi.com. 27 janar 2019. Marrë më 3 shkurt 2019.
 96. ^ "Higuian-Hazard nga 2 gola, Chelsea me "5 yje"". Konica.al. 2 shkurt 2019. Marrë më 3 shkurt 2019.
 97. ^ "Higuain rikthehet te Juventusi". RTK Live. 1 korrik 2019. Marrë më 19 shtator 2020.
 98. ^ Erjon Halili (12 shtator 2019). "Higuain: Askush nuk më kërkoi largimin, ja pse zgjodha numrin 21". Supersport.al. Marrë më 19 shtator 2020.
 99. ^ "Gola, emocione dhe rikthim – Juventusi fiton trilerin e shtatë golave ndaj Napolit". Telegrafi.com. 31 gusht 2019. Marrë më 19 shtator 2020.
 100. ^ Shkëlqim Xhaqkaj (17 shtator 2019). "Gonzalo Higuain largohet nga Juventusi". Kallxo.com. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2021. Marrë më 19 shtator 2020.
 101. ^ "ZYRTARE: Higuain në Inter Miami". Lajmi.net. 18 shtator 2020. Marrë më 19 shtator 2020.
 102. ^ "Here's how Gonzalo Higuain fared on his Inter Miami debut". Major League Soccer (në anglisht). 27 shtator 2020. Marrë më 28 shtator 2020.
 103. ^ "Gonzalo Higuain scores first MLS goal for Inter Miami with stunning free kick golazo". Major League Soccer (në anglisht). 7 tetor 2020. Marrë më 8 tetor 2020.
 104. ^ "Gonzalo Higuaín smashes 27-minute hat-trick for Inter Miami". en.as.com (në anglisht). 31 korrik 2022. Marrë më 20 qershor 2023.
 105. ^ "Higuain to retire at end of 2022 MLS campaign" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 tetor 2022.
 106. ^ "Pedro Arico Suárez" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2019. Marrë më 3 shkurt 2019.
 107. ^ "Constantino Urbieta Sosa" (në anglisht). FIFA.com. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2019. Marrë më 3 shkurt 2019.
 108. ^ "La Celeste y Blanca pesa" (në spanjisht). Olé. 10 nëntor 2006. Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2006. Marrë më 3 shkurt 2019.
 109. ^ "Domenech turns to uncapped tyros" [Domenech rikthehet te fillestarët pa ndeshje] (në anglisht). UEFA. 9 nëntor 2006.
 110. ^ ""Higuain to choose Argentina over France"" [Higuain do të zgjedhë Argjentinën para Francës] (në anglisht). Yahoo sports. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 3 shkurt 2019.
 111. ^ "Higuaín called up for friendly against Guatemala" [Higuain thirret për miqësoren ndaj Guatemalës] (në anglisht). Lanacion.com.ar. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 26 qershor 2010.
 112. ^ "Argentina vs. Peru 2 – 1" (në anglisht). Soccerway. 10 tetor 2009. Marrë më 3 shkurt 2019.
 113. ^ Rupert Fryer (19 maj 2010). "World Cup 2010: Argentina Squad - Maradona Announces Final 23-Man Roster". Goal.com (në anglisht). Marrë më 6 mars 2024.
 114. ^ Jonathan Stevenson (17 qershor 2010). "Argentina 4–1 South Korea" [Argjentina 4–1 Koreja e Jugut] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 17 qershor 2010.
 115. ^ Richard Williams (17 qershor 2010). "Argentina 4–1 South Korea , World Cup 2010 match report" [Argjentina 4–1 Koreja e Jugut, raporti i ndeshjes së Kupës së Botës 2010] (në anglisht). Mbretëria e Bashkuar: The Guardian. Marrë më 26 qershor 2010.
 116. ^ Paul Wilson (28 qershor 2010). "World Cup 2010: Carlos Tevez drives Argentina to victory over Mexico" [Kupa e Botës 2010: Carlos Tevez dërgon Argjentinën drejt fitores ndaj Meksikës] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 3 shkurt 2019.
 117. ^ Edwards, Daniel (17 korrik 2011). "Argentina 1–1 Uruguay (AET, 4–5 pens.): Carlos Tevez penalty miss proves costly as hosts crash out of Copa America" [Argjentina 1–1 Uruguaji (pksh, 4–5 pen): Humbja e penalltisë nga Carlos Tevez i kushton vendasve që eliminohen nga Copa America] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 20 qershor 2015.
 118. ^ "Javë perfekte për Higuain". Gazeta Express. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 9 tetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 5 shkurt 2019.
 119. ^ "Argjentina shkaterron Kilin". Top-Channel.tv. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 9 tetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2019. Marrë më 5 shkurt 2019.
 120. ^ "Argjentina, 4 gola Ekuadorit, Mesi shënon si...baba". BalkanWeb.com. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 4 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 5 shkurt 2019.
 121. ^ "Argjentina, barazim 1-1 në Peru". Top-Channel.tv. 12 shtator 2012. Marrë më 9 shkurt 2019.
 122. ^ "Askush nuk e ndal Argjentinën (VIDEO)". Sport.albeu.com. 23 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 9 shkurt 2019.
 123. ^ "2014 FIFA World Cup Brazil Preliminaries: South America: Top Scorers" [Eleminatioret e 2014 FIFA Kupës së Botës 2014: Shënuesit më të mirë] (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2013. Marrë më 22 qershor 2014.
 124. ^ "Argjentina, ja lista për në "Brazil 2014"". Gazeta Panorama. 4 qershor 2014. Marrë më 9 shkurt 2019.
 125. ^ "Shënon Messi, Argjentina fiton ndaj Bosnjës". Gazeta Tema. 16 qershor 2014. Marrë më 9 shkurt 2019.
 126. ^ "Botërori, Mesi shpëton Argjentinën, Gana ndali Gjermaninë në barazim". Shqiptarja.com. 21 qershor 2014. Marrë më 9 shkurt 2019.
 127. ^ "Triumfon Argjentina, shkon në gjysmëfinale". Panorama Sport. 5 korrik 2014. Marrë më 9 shkurt 2019.
 128. ^ E. Lubani (21 prill 2018). "Ish-trajneri i Argjentinës ankohet: Prej tij humbëm finalen e Kupës së Botës 2014..." Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2019. Marrë më 10 shkurt 2019.
 129. ^ "Triumfon Gjermania, është kampione Bote". Panorama Sport. 14 korrik 2014. Marrë më 10 shkurt 2019.
 130. ^ "Argjentina merr kreun në Grupin B (Video)". Portalb.mk. 21 qershor 2015. Marrë më 10 shkurt 2019.
 131. ^ "Kupa e Amerikës, Argjentina kalon në finale. Fitore me rezultat tenistik ndaj Paraguajit". Top-Channel.tv. 1 korrik 2015. Marrë më 10 shkurt 2019.
 132. ^ "Kupa e Amerikës, Kili shpallet kampion për herë të parë. Argjentina mposhtet 4-1 me penallti". Top-Channel.tv. 5 korrik 2015. Marrë më 10 shkurt 2019.
 133. ^ "VIDEO/ Kili fiton Kupën e Amerikës, mposht me penallti Argjentinën e Mesit". Gazeta Panorama. 5 korrik 2015. Marrë më 10 shkurt 2019.
 134. ^ Denis Hakanaj (21 maj 2016). "Argjentina, Martino lë jashtë ekipit Dybala dhe Tevez". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 11 shkurt 2019.
 135. ^ "Argjentina në gjysmëfinale të Copa Americas (Video)". Telegrafi.com. 19 qershor 2016. Marrë më 11 shkurt 2019.
 136. ^ Emanuel Demaj (22 qershor 2016). "VIDEO/ Argjentina në finale, shkatërron SHBA-në". First-Channel.tv. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2019. Marrë më 11 shkurt 2019.
 137. ^ "Kupa e Amerikës – Kili mposht sërish Argjentinën në finale, Messi lë kombëtaren". Trt.net.tr. 27 qershor 2016. Marrë më 11 shkurt 2019.
 138. ^ "Argjentina dështon sërish, Kili fiton Kupën e Amerikës (Video)". Gazeta Express. 27 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 11 shkurt 2019.
 139. ^ "2018 FIFA World Cup Profile: Gonzalo Higuaín" [2018 FIFA Kupa e Botës Profili: Gonzalo Higuaín] (në anglisht). FIFA.com. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2018. Marrë më 1 korrik 2018.
 140. ^ "Mauro Icardi jashtë Botërorit, thirren Higuain dhe Dybala". Tirana Post. 21 maj 2018. Marrë më 12 shkurt 2019.
 141. ^ "Franca, çerekfinalistja e parë e Botëtorit, mposht Argjentinën 4-3". Radio Televizioni Shqiptar. 30 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2019. Marrë më 12 shkurt 2019.
 142. ^ "VIDEO/ Franca përmbys Argjentinën, Mbape çon Mesin në shtëpi". Panorama Sport. 30 qershor 2018. Marrë më 12 shkurt 2019.
 143. ^ "Higuain tërhiqet nga Argjentina: Tani, shumë do të lumturohen…". Panorama Sport. 29 mars 2019. Marrë më 29 mars 2019.
 144. ^ "E BUJSHME/ Befason sulmuesi argjentinas, i jep fund aventurës me kombëtaren". Panorama Sport. 28 mars 2019. Marrë më 29 mars 2019.
 145. ^ Amy Lawrence (9 korrik 2015). "Every club wants one but where have all the (good) strikers gone?" [Çdo klub do një por ku kanë vajtur të gjithë sulmuesit (e mirë)] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 22 nëntor 2015.
 146. ^ "Prandelli: 'Higuain best around'" [Prandelli: 'Higuain më i mirë përqark'] (në anglisht). Football Italia. 29 tetor 2015. Marrë më 22 nëntor 2015.
 147. ^ "Prima Squadra – SSC Napoli" [Ekipi i parë – SSC Napoli] (në italisht). S.S.C. Napoli. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2015. Marrë më 14 shkurt 2015.
 148. ^ "How brilliant is Juventus' Gonzalo Higuaín" [Sa brilant është Gonzalo Higuaín i Juventusit] (në anglisht). UEFA.com. 14 mars 2017. Marrë më 15 mars 2017.
 149. ^ Eric Beard (14 shtator 2012). "Higuaín Finds Comfort in Columbus" [Higuaín gjen rehati në Columbus] (në anglisht). The New York Times. Marrë më 20 mars 2017.
 150. ^ "Crespo: 'Play Icardi with Higuain'" [Crespo: ’Luaj Icardin me Higuainin’] (në anglisht). Football Italia. 6 shkurt 2018. Marrë më 2 shtator 2018.
 151. ^ Darren Lewis (12 prill 2017). "With Arsene Wenger struggling, Juventus' Max Allegri gave Arsenal food for thought with spot-on tactics to stun Barcelona" [Me Arsene Wenger që po vuan, Max Allegri i Juventusit i dha Arsenalit ushqim me taktika të gjetura për të shtangur Barcelonën] (në anglisht). The Daily Mirror. Marrë më 2 shtator 2018.
 152. ^ Daniel Edwards (18 tetor 2011). "Hernan Crespo: Real Madrid's Gonzalo Higuain is my natural successor in the Argentina national team" [Hernan Crespo: Gonzalo Higuain i Real Madridit është pasuesi im natyral në ekipin kombëtar të Argjentinës] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 11 janar 2016.
 153. ^ Rex Gowar (28 prill 2014). "Penpix of likely Argentina squad for World Cup finals" (në anglisht). Reuters. Marrë më 20 mars 2017.
 154. ^ Joel del Río (5 qershor 2017). "Higuain's grim record in finals" [Rekordi i zymtë i Higuainit në finale] (në anglisht). Marca.com. Marrë më 6 qershor 2017.
 155. ^ "FIFA 15 – Svelata la Cover Italiana" [FIFA 15 – zbluohet kopertina italiane] (në italisht). EA Sports. 30 gusht 2014. Marrë më 21 shtator 2014.
 156. ^ a b c d e f "Gonzalo Higuaín" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 5 shkurt 2019.
 157. ^ "Higuain Statistics" [Statistikat e Higuainit] (në anglisht). ESPN FC. Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2009. Marrë më 30 tetor 2008.
 158. ^ "Gonzalo Higuaín" (në anglisht). World Football. Marrë më 19 shtator 2020.
 159. ^ a b Benjamin Strack-Zimmerman. "Gonzalo Higuaín" (në anglisht). National Football Teams. Marrë më 5 shkurt 2019.
 160. ^ "Chile 0–0 Argentina (Chile win 4–1 on penalties)" [Kili 0–0 Argjentina (Kili fiton 4–1 me penallti)] (në anglisht). BBC Sport. 5 korrik 2010. Marrë më 5 korrik 2015.
 161. ^ "South American Team of the Year" [Ekipi i Vitit Amerikano Jugor] (në anglisht). RSSSF. 16 janar 2009. Marrë më 17 prill 2014.
 162. ^ "Conte miglior allenatore del 2013–14, ma Agnelli: "È permaloso"" [Conte trajneri më i mirë i 2013–14, por Agnelli: "Ai është prekës"] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. 15 dhjetor 2014. Marrë më 18 tetor 2015.
 163. ^ "Gran Galà del calcio, la Juventus fa incetta di premi" [Gran Galà del calcio, Juventus merr çmimet] (në italisht). Il Corriere della Sera. 31 janar 2017. Marrë më 31 janar 2017.
 164. ^ "Buffon named best player" [Buffon emërohet lojtari më i mirë] (në anglisht). Football Italia. 27 nëntor 2017. Marrë më 8 shkurt 2019.
 165. ^ "UEFA Europa League squad of the season" [Skuadra e sezonit të UEFA Ligës së Evropës] (në anglisht). UEFA. 3 qershor 2015. Marrë më 7 korrik 2015.
 166. ^ "Das Ist das ESM-Team der Saison: Die Top-11 des Europäischen Fußballs". kicker.de (në gjermanisht). Marrë më 9 maj 2017.
 167. ^ "2016 World 11: the reserve teams – FIFPro World Players' Union" (në anglisht). FIFPro.org. 9 janar 2017. Arkivuar nga origjinali më 9 prill 2019. Marrë më 1 tetor 2017.
 168. ^ "Gonzalo Higuain, MVP of the season!" [Gonzalo Higuain, MVP i sezonit!] (në anglisht). Juventus F.C. 20 maj 2017. Marrë më 21 maj 2017.
 169. ^ "Gonzalo Higuain wins MVP of the Year!" [Gonzalo Higuain fiton MVP e vitit!] (në anglisht). Juventus F.C. 18 maj 2018. Marrë më 18 maj 2018.
 170. ^ "Luca Toni: Hellas Verona striker shares Serie A golden boot at 38" [Luca Toni: Sulmuesi i Hellas Veronës ndan këpucën e artë të Serie A në moshën 38 vjeç] (në anglisht). BBC Sport. 31 maj 2015. Marrë më 1 qershor 2015.
 171. ^ "Higuain vendos rekord në Serie A". Telegrafi.com. 14 maj 2018. Marrë më 8 shkurt 2019.

Lidhje të jashtme Redakto