Johannesburg është qyteti më i madh në Afrikën e Jugut. Është kryeqyteti i provincës Gauteng, e cila është provinca më e pasur në Afrikën e Jugut. Qyteti u themelua më 1886.

Johannesburg
Qytet
Njohur si Jo'burg; Jozi; Joni (në gjuhën tsonga); Egoli (Vendi i arit); Maboneng (Qyteti i dritës)
Motoja Bashkimi në zhvillim
noform
Stema_figura
Stema e Johannesburgut
Flag of Johannesburg, South Africa.svg
Flamuri i Johannesburgut
Administrimi
Shteti Flamuri Afrika e Jugut
Provinca Gauteng
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 334.81 km2
 •  aglomerati 1,644.96 km2
Lartësia 1,753 m (m.n.d.)
Popullsia 957,441 banorë
Dendësia 2,900 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1886
Kodi Postal 2001
Prefiksi 011
Faqja Zyrtare www.joburg.org.za

KlimaRedakto

Johannesburgu ka klimë subtropikale. Nga tetori deri në prill janë muaj të verës, e cila ka ditë të nxehta dhe mbrëmje të ftohta. Nga maji deri në shtator janë muaj të dimrit, e cila ka netë të ftohta. Temperatura më të ulëta të regjistruara gjatë natës është −8.2 °C, ndërsa gjatë ditës, u regjistrua me 1.5 °C më 19 qershor 1964.

BinjakëzimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto