Koordinatat: 8°V 38°L / 8°V 38°L / 8; 38

Ityop'iya Federalawi Demokrasiyawi Ripeblik
የኢትዮጵያ ፈደራላዊ ዲሞክራሲያዊ ሪፐብሊክ
Flag of Ethiopia.svg Emblema - Etiopia
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: s´ka
Vendndodhja - Etiopia

Etiopia (vjeter. Absinia) ndodhet në pjesën lindore të Afrkës dhe është vend kontinental. Në veri-lindje kufizohet me Eritren e Xhibutin, në jug-perendim me Somalin, në jug Keninë dhe pjesa tjeter në lindje dhe veri-lindje kufizohet me Sudanin.

HistoriaRedakto

Artikulli kryesor Historia e Etiopisë

ne etiopi gjendet rrafshnalta e etiopis Etiopia më parë ka qenë e njohur edhe si Abes-sinia apo Abesinia.[1]

Koha parahistorike: Etiopia konsiderohet si vendi i shfaqjes e te njerzeve moderne, Homo Sapiens (Latinisht: Njeri i menqur) ne kohen e Mesme Paleolitike rreth 200,000 vjet me heret. Eshtrat te para njerzore moderne u zbuluan ne pjesen jug lindore te Etiopise qe quhen 'mbetjet Omo'.

PolitikaRedakto

Artikulli kryesor Sistemi shtetror

Njësitë administrativeRedakto

Artikulli kryesor Njësit administrative

GjeografiaRedakto

Artikulli kryesor Gjeografia e Etiopisë

Sipërfaqja e përgjithshme e Etiopisë është 1,127,127 km2 nga e cila 7,444 km2 janë ujë dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 8 00 V, 38 00 L.

Etiopia nuk ka bregdet për këtë ka një vijë kufitare 5,328 km.

Klima e Etiopisë është klimë tropiku e ndikuar shumë nga topografia e relievit.

Relievi e Etiopisë përshkohet nga rrafshnalta me në qendër vargmalet që ndahen në rrafshin e madh të Rifit. Pika më e ultë e relievit është -125 m në luginën e quajtur "Denakil" dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 4,620 metrave në vendin e quajtur "Ras Dejen", në veri të kryeqytetit Adis Abejtë.

EkonomiaRedakto

Artikulli kryesor Ekonomia e Etiopisë

DemografiaRedakto

Artikulli kryesor Demografia e Etiopisë

KulturaRedakto

Artikulli kryesor Kultura e Etiopisë

Burimi i të dhënaveRedakto

  1. ^ Der Grosse Brock Haus, Band 1 - Wiesbaden 1984 ISBN 3-7653-0363-1

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Etiopia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  Commons: Etiopia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
  • Qeveria :
  • Kryetari :
  • Parlamenti :
  • Ministria :  Ky artikull në lidhje me gjeografinë e Afrikës është i cunguar. Ndihmoni edhe ju në përmirësimin e këtij artikulli!