X (rrjet social)

Faqe e rrjeteve sociale amerikane
(Përcjellë nga Twitter)

X, më parë njohur si Twitter,[a][b][17] është një shërbim i rrjetit social në internet i operuar nga kompania amerikane X Corp., pasardhësi i Twitter, Inc.

Twitter
Logoja në përdorim prej korrik 2023
Webfaqja
Tipi i faqesShërbim i rrjetit social
RegjistrimI domosdoshëm
Gjuha(t) e gjendshmeShumëgjuhësh
përdoruesitIncrease 541 million MAU (July 2023)[1][2]
Written in
Pronari
Krijuar nga
Lëshuar më15 korrik 2006; 18 vite më parë (2006-07-15)
Gjendja e tanishmeAktive
[3][4][5][6][7][8][9][10][11]

Në Twitter, përdoruesit mund të postojnë tekste, foto dhe video të njohura si "cicërima" (tweets në anglisht).[18][19] Përdoruesit e regjistruar mund të postojnë, pëlqejnë, ripostojnë, komentojnë dhe të citojnë postimet, si dhe t'i dërgojnë mesazhe direkte përdoruesve tjerë të regjistruar. Përdoruesit mund t'i qasen Twitter-it përmes shfletuesve apo sipërfaqeve mobile, ose në mënyrë programatike përmes ndërfaqes së programimit të aplikacioneve (API-ve).

Twitter u krijua nga Jack Dorsey, Noah Glass, Biz Stone, dhe Evan Williams në mars 2006 dhe u lancua në korrik të atij viti. Ish-kompania e saj prind, Twitter, Inc., i pati selitë në San Francisko, Kaliforni dhe pati më shumë se 25 zyre anë e mbanë botës.[20] Deri në 2012, më shumë se 100 milionë përdorues prodhonin 340 milionë cicërima çdo ditë,[21] dhe shërbimi merrej me mesatarisht 1.6 miliardë kërkime çdo ditë.[22][23][24] Në 2013, ishte një ndër dhjetë webfaqet më të vizituara në internet dhe është përshkruar si "SMS-ja e internetit".[25] Kah fillimi i vitit 2019, Twitter pati më se 330 milionë përdoruesë mujorë aktiv, Në praktikë, shumica dërrmuese e cicërimave prodhohen prej një përqindje e vogël e përdoruesve.[26][27] Në 2020, sipas një matjeje u vlerësua që afro 48 milionë llogari (15% e krejt llogarive) ishin të rreme.[28]

Më 27 tetor 2022, miliarderi Elon Musk bleu platformën Twitter për 44 miliardë dollarë amerikanë, duke marrë kontrollin e saj të plotë.[29][30][31][32] Që prej blerjes, platforma u qortua për mundësimin e përmbajtjes me gjuhë të urrejtjes.[33][34] Linda Yaccarino e pasoi Musk-un si shef ekzekutiv më 5 qershor 2023.[35] Më 23 korrik 2023, Musk njoftoi që Twitter do të ribrendohej si "X" dhe që logoja e zogut të Twitter-it do të nxirrej jashtë me kalimin e kohës.[36][37]

Historiku

Redakto

2006-2007: Krijimi dhe reagimi fillor

Redakto
 
Një skicë, rr. 2006, nga Jack Dorsey, duke e pikturuar një rrjet social me bazë në SMS

Origjina e Twitter qëndrojn në një "seancë ditore", mbajtur nga anëtarët e bordit të kompanisë Odeo. Jack Dorsey, atëherë një student universitar në Universitetin e Nju Jorkut, prezantoi idenë e një individi nëpërmjet një shërbimi SMS për të komunikuar me një vendim të një grupi të vogël. Vendimi ishte gjithashtu pjesërisht për shkak të faktit se Twitteri ishte tashmë në përdorim, dhe ajo ishte gjashtë muaj pas fillimit të twitterit dhe ndryshoi emrin e shërbimit të Twitter. Zhvilluesit fillimisht konsiderohet "10958" si një kod të shkurtër, por më vonë e ndryshoi atë në "40404". Puna në këtë projekt ka filluar më 21 mars 2006, kur Dorsey publikoi mesazhin e parë në Twitter "lehtësinë e përdorimit dhe e paharrueshme.": Pacific Standard Time (PST). Si kryeshef ekzekutiv, Dorsey pa fillimin përmes dy raundeve të financimit të kapitalit nga ana e kapitalistëve që kanë mbështetur kompaninë. Më 16 tetor 2008, Williams mori përsipër rolin e CEO, dhe Dorsey u bë kryetar i bordit. Më 4 tetor 2010, Williams njoftoi se ai ishte duke dhënë dorëheqjen si CEO. Dick Costolo, ish shefi i Twitter operativ, u bë CEO. Më 4 tetor 2010, Williams bëri një njoftim duke thënë se ai do të qëndrojë me kompaninë dhe do të përqendrohet plotësisht në strategjinë e produktit.

Referime

Redakto
 1. ^ Musk, Elon (2023-07-28). "𝕏 monthly users reach new high in 2023". Twitter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2023-07-28. Marrë më 28 korrik 2023.
 2. ^ "Elon Musk says X monthly users on a 'new high', rebranding comes to iPhones". The Times of India. ISSN 0971-8257. Marrë më 2023-08-06. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Main, Nikki (30 mars 2023). "Elon's Ego Can Rest Easy Knowing He Now Has the Most Followers on Twitter". Gizmodo (në anglisht).
 4. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Dorsey2006
 5. ^ "US SEC: FY2021 Form 10-K Twitter, Inc". U.S. Securities and Exchange Commission. Marrë më 27 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Twitter – Company". about.twitter.com. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2019. Marrë më 30 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Twitter coding
 8. ^ Humble, Charles (4 korrik 2011). "Twitter Shifting More Code to JVM, Citing Performance and Encapsulation As Primary Drivers". InfoQ. Marrë më 15 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura launch
 10. ^ Dang, Sheila (26 tetor 2022). "Exclusive: Twitter is losing its most active users, internal documents show". Reuters. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Frier, Sarah (5 qershor 2023). "Twitter's New CEO Linda Yaccarino Has First Day in the Role". Bloomberg News. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Ashworth, Louis (24 korrik 2023). "The logo of X, formerly Twitter, wasn't actually stolen". Financial Times. Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2023. Marrë më 25 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Stampa:Cite tweet
 14. ^ "Twitter". Twitter (në anglisht). Marrë më 30 korrik 2023.
 15. ^ "Contact us". help.twitter.com (në anglisht). Marrë më 2 gusht 2023.
 16. ^ "Use Cases, Tutorials, & Documentation". developer.twitter.com (në anglisht). Marrë më 30 korrik 2023.
 17. ^ Binder, Matt (24 korrik 2023). "Twitter's rebrand to X has its website looking like a mess". Mashable SEA (në anglisht). Marrë më 27 korrik 2023.
 18. ^ Rosen, Aliza (7 nëntor 2017). "Tweeting Made Easier". Twitter Blog (në anglishte amerikane). Marrë më 7 nëntor 2017.
 19. ^ Pahwa, Nitish; Stern, Mark Joseph (10 prill 2023). "Twitter Isn't a Company Anymore". Slate. Marrë më 10 prill 2023. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Company: "About Twitter"". Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2016. Marrë më 24 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Twitter turns six". Twitter. 21 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "The Engineering Behind Twitter's New Search Experience". Twitter Engineering Blog. Twitter. 31 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2014. Marrë më 7 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "The Engineering Behind Twitter's New Search Experience". Twitter Engineering Blog. Twitter. 31 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2014. Marrë më 7 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Twitter turns six". Twitter. 21 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ D'Monte, Leslie (29 prill 2009). "Swine flu's tweet tweet causes online flutter". Business Standard. Marrë më 4 shkurt 2011. Also known as the 'SMS of the internet', Twitter is a free social networking service {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Carlson, Nicholas (2 qershor 2009). "Stunning New Numbers on Who Uses Twitter". Business Insider. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Wojcik, Stefan; Hughes, Adam (24 prill 2019). "Sizing Up Twitter Users". Pew Research Center. Marrë më 25 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Rodrıguez-Ruiz, Jorge; Mata-Sanchez, Javier Israel; Monroy, Raul; Loyola-Gonzalez, Octavio; Ĺopez-Cuevas, Armando (prill 2020). "A one-class classification approach for bot detection on Twitter". Computers & Security. 91: 101715. doi:10.1016/j.cose.2020.101715. S2CID 212689495. Marrë më 17 qershor 2022. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Isaac, Mike; Hirsch, Lauren (25 prill 2022). "Musk's deal for Twitter is worth about $44 billion". The New York Times. ISSN 0362-4331. Marrë më 26 prill 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Feiner, Lauren (25 prill 2022). "Twitter accepts Elon Musk's buyout deal". CNBC. Marrë më 25 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Kay, Grace; Hays, Kali. "Elon Musk is officially Twitter's new owner, and he's firing executives already". Business Insider. Marrë më 28 tetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Olmstead, Todd (28 tetor 2022). "Twitter Purchased by Elon Musk: A Timeline of How It Happened". WSJ. Marrë më 7 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Sato, Mia (2 dhjetor 2022). "Hate speech is soaring on Twitter under Elon Musk, report finds". The Verge (në anglishte amerikane). Marrë më 13 prill 2023.
 34. ^ "New Data Suggests that Hate Speech is on the Rise on Twitter 2.0". Social Media Today (në anglishte amerikane). Marrë më 13 prill 2023.
 35. ^ Miller, Monica (21 dhjetor 2022). "Elon Musk to quit as Twitter CEO when replacement found". BBC News (në anglishte britanike). Marrë më 21 dhjetor 2022.
 36. ^ Valinsky, Jordan (24 korrik 2023). "Twitter X logo: Elon Musk rebrands social media platform | CNN Business". CNN (në anglisht). Marrë më 25 korrik 2023.
 37. ^ "Elon Musk reveals rebranding of Twitter as X - and what he wants us to now call a tweet". Sky News (në anglisht). Marrë më 25 korrik 2023.


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>