UEFA Liga e Kombeve 2020–21

UEFA Liga e Kombeve 2020–21 është sezoni i dytë i UEFA Ligës së Kombeve, një garë ndërkombëtare futbolli i shoqatave që përfshin ekipet kombëtare të meshkujve të 55 shoqatave anëtare të UEFA-s.[1] Gara po mbahet nga shtatori deri në nëntor 2020 (faza e ligës), shtator ose tetor 2021 (Finalet e Ligës së Kombeve) dhe mars 2022 (play-out-et e rënies).[2]

2020–21 UEFA Liga e Kombeve
Detajet
DatatFazat e Ligës:
3 shtator – 18 nëntor 2020
Finalet e Ligës së Kombeve:
6-10 tetor 2021
Play-outs të rënies:
24–29 mars 2022
Skuadrat55
Statistikat
Ndeshje të luajtura160
Gola të shënuar362 (2.26 për ndeshje)
Pjesëmarrja102.538 (641 për ndeshje)
Golashënuesi më i mirëNorvegjia Erling Haaland (6 gola)
Të dhënat janë përditësuar më18 nëntor 2020.

Portugalia ishte kampione në mbrojtje, pasi kishte fituar finalet inauguruese të vitit 2019. Sidoqoftë, ata nuk arritën të kualifikohen në finalet e 2021 pasi përfunduan të dytët në grupin e tyre pas Francës.[3] Asnjë nga skuadrat që ishin kualifikuar në finalet e mëparshme të UEFA Ligës së Kombeve nuk u kualifikua në ngjarjen 2021.

FormatiRedakto

Më 24 shtator 2019, UEFA njoftoi se një format i rishikuar do të përdorej për edicionin 2020–21, sezoni i dytë i konkursit.[4] 55 ekipet kombëtare të UEFA-s u ndanë në katër liga, me Ligat A, B dhe C me 16 skuadra secila, të ndara në katër grupe me nga katër ekipe. Liga D do të paraqesë 7 ekipe të ndara në dy grupe, me një që përmban katër ekipe dhe tjetra me tre. Skuadrat u caktuan në liga bazuar në renditjen e përgjithshme të Ligës së Kombeve UEFA 2018–19. Secila skuadër tani do të luajë gjashtë ndeshje brenda grupit të saj, me përjashtim të një grupi në Ligën D që do të luajë katër, duke përdorur formatin vajtje-ardhje brenda dhe jashtë në ditët e dyfishta të ndeshjeve në shtator, tetor dhe nëntor 2020. Ky format siguron që për pothuajse të gjitha grupet, skuadrat në të njëjtin grup luajnë ndeshjet e tyre të fundit në të njëjtën kohë. Ai gjithashtu rrit numrin e ndeshjeve totale të fazës së ligës nga 138 në 162 dhe minimizon numrin e ndeshjeve miqësore.[5][6]

Në divizionin e lartë, Ligën A, skuadrat garojnë për t'u bërë kampionë të UEFA Ligës së Kombeve. Të katër fituesit e grupeve të Ligës A kualifikohen në Finalet e Ligës së Kombeve, i cili luhet në një format nokaut i përbërë nga gjysmëfinale, play-off i vendit të tretë dhe finale. Çiftet gjysmëfinale do të përcaktohen me anë të një barazimi të hapur. Vendi pritës do të zgjidhet midis katër skuadrave të kualifikuara nga Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s, me fituesit e finales të kurorëzuar si kampionë të Ligës së Kombeve. Sistemi i ndihmësit të videos në gjyq (VAR) do të përdoret në Finalet e Ligës së Kombeve.[7]

Ekipet gjithashtu garojnë për ngritje dhe rënie në një kampionat më të lartë ose më të ulët. Në Ligat B, C dhe D, fituesit e grupeve ngriten, ndërsa ekipet e vendosura në fund të secilit grup në Ligat A dhe B zbriten. Ndërsa Liga C ka katër grupe ndërsa League D ka vetëm dy, dy skuadrat e Ligës C që do të zbresin do të përcaktohen nga play-out në mars 2022. Bazuar në renditjen e përgjithshme të Ligës së Kombeve të ekipeve të vendit të katërt, ekipi i renditur në radhë të parë do të përballet me ekipin e katërt, dhe ekipi i renditur i dyti do të përballet me ekipin e renditur në të tretën. Dy ndeshje do të luhen në dy këmbë, me secilën skuadër që luan një ndeshje në shtëpi (ekipi me renditje më të lartë do të presë ndeshjen e dytë). Skuadra që do të shënojë më shumë gola në dy ndeshjet do të mbetet në Ligën C, ndërsa humbësi do të kalojë në Ligën D. Nëse rezultati i përgjithshëm është i nivelit, zbatohet rregulli i golave jashtë, me kohën shtesë të luajtur nëse golat janë jashtë gjithashtu të barabartë. Rregulli i golave në vizitë zbatohet përsëri pas kohës shtesë, me një gjuajtje penalltish të përdorur për të vendosur fituesin nëse nuk shënohen gola gjatë kohës shtesë.

Shorti për renditjen në grupRedakto

Nëse dy ose më shumë skuadra në të njëjtin grup janë të barabartë në pikë pas përfundimit të fazës së ligës, zbatohen kriteret e mëposhtme të thyerjes së barazimit:

 1. Numër më i madh i pikëve të marra në ndeshjet e luajtura midis ekipeve në fjalë;
 2. Diferenca superiore e golave në ndeshjet e luajtura ndërmjet ekipeve në fjalë;
 3. Numër më i madh i golave të shënuar në ndeshjet e luajtura midis ekipeve në fjalë;
 4. Numër më i madh i golave të shënuar jashtë shtëpisë në ndeshjet e luajtura midis ekipeve në fjalë;
 5. Nëse, pasi kanë aplikuar kriteret 1 deri 4, ekipet kanë ende një renditje të barabartë, kriteret 1 deri në 4 ri-aplikohen ekskluzivisht në ndeshjet midis ekipeve në fjalë për të përcaktuar renditjen e tyre përfundimtare. Nëse kjo procedurë nuk çon në një vendim, zbatohen kriteret 6 deri në 10;
 6. Diferenca e golit superior në të gjitha ndeshjet e grupeve;
 7. Numër më i lartë i golave të shënuar në të gjitha ndeshjet e grupeve;
 8. Numër më i lartë i golave të shënuar jashtë në të gjitha ndeshjet e grupeve;
 9. Numër më i madh i fitoreve në të gjitha ndeshjet e grupeve;
 10. Numër më i madh i fitoreve jashtë në të gjitha ndeshjet e grupeve;
 11. Total i pikëve më të ulëta disiplinore në të gjitha ndeshjet e grupeve (1 pikë për një karton të verdhë të vetëm, 3 pikë për një karton të kuq si pasojë e dy kartoneve të verdhë, 3 pikë për një karton të kuq të drejtpërdrejtë, 4 pikë për një karton të verdhë të ndjekur nga një i kuq i drejtpërdrejtë kartelë).
 12. Pozicioni në listën e hyrjes në Ligën e Kombeve UEFA 2020–21.

Kualifikimi në FIFA Kupa e Botës 2022Redakto

Liga e Kombeve do të lidhet pjesërisht me kualifikimin evropian për Kupën Botërore FIFA 2022 në Katar, me formatin e konfirmuar nga Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s gjatë takimit të tyre në Nyon, Zvicër më 4 dhjetor 2019.[8][9] Struktura kualifikuese do të varet nga rezultatet nga Liga e Kombeve, edhe pse në një shkallë më të vogël se play-offet kualifikuese të UEFA Euro 2020. Dhjetë fituesit e grupeve pas raundit të parë (faza e grupeve) do të kualifikohen direkt për Kupën e Botës. Pastaj, raundi i dytë (play-off) do të kontestohet nga dhjetë nënkampionët e grupeve, së bashku me dy fituesit më të mirë të grupeve të Ligës së Kombeve, bazuar në renditjen e përgjithshme të Ligës së Kombeve, që përfundoi jashtë dy të parëve të grupit të tyre kualifikues.[10] Play-off-et do të ndahen në tre rrugë play-off, të luajtura në dy raunde me eliminim direkt (gjysmëfinale dhe finale, me ekipet vendase që do të tërhiqen), nga të cilat gjithashtu tre skuadra shtesë do të kualifikohen.

ProgramiRedakto

Më poshtë është orari i UEFA Ligës së Kombeve 2020–21.[11]

Fazat Raundet Datat
Faza e ligës Dita e parë e ndeshjes 3–5 shtator 2020
Dita e dytë e ndeshjes 6–8 shtator 2020
Dita e tretë e ndeshjes 10–11 tetor 2020
Dita e katërt e ndeshjes 13–14 tetor 2020
Dita e pestë e ndeshjes 14-15 nëntor 2020
Dita e gjashtë e ndeshjes 17–18 nëntor 2020
Finale Gjysmëfinalet Shtator ose tetor 2021
Play-off i vendit të tretë
Finalja
Ndeshjet e eliminimit të zbritjeve Ndeshja e parë 24–25 mars 2022
Ndeshja e dytë 28–29 mars 2022

Lista origjinale e ndeshjeve u konfirmua nga UEFA më 3 mars 2020 pas hedhjes së shortit.[12]

KlasifikimiRedakto

 
Harta që tregon ligat në të cilat do të marrë pjesë çdo ekip kombëtar. ██ Liga A██ Liga B██ Liga C██ Liga D

Të 55 ekipet kombëtare të UEFA-s do të hyjnë në garë. Për shkak të ndryshimit të formatit të konkursit, asnjë ekip nuk u zhvendos nga sezoni 2018–19. Përveç fituesve të grupeve, ekipet e vendit të dytë në Ligën C dhe D, së bashku me ekipin e renditur më së miri në vendin e tretë të Ligës D, u ngritën gjithashtu.

League A
Pot Ekipi Prv Rank
1   Portugalia (title holders) 1
  Holanda 2
  Anglia 3
  Zvicra 4
2   Belgjika 5
  Franca 6
  Spanja 7
  Italia 8
3   Bosnja dhe Hercegovina   9
  Ukraina   10
  Danimarka   11
  Suedia   12
4   Kroacia   13
  Polonia   14
  Gjermania   15
  Islanda   16
League B
Pot Ekipi Prv Rank
1   Rusia 17
  Austria 18
  Uellsi 19
  Republika Çeke 20
2   Skocia   21
  Norvegjia   22
  Serbia   23
  Finlanda   24
3   Sllovakia   25
  Turqia   26
  Irlanda   27
  Irlanda Veriore   28
4   Bullgaria  * 29
  Izraeli  * 30
  Hungaria  * 31
  Rumania  * 32
League C
Pot Ekipi Prv Rank
1   Greqia 33
  Shqipëria 34
  Mali i Zi 35
  Gjeorgjia   36
2   Maqedonia e Veriut   37
  Kosova   38
  Bjellorusia   39
  Qiproja   40
3   Estonia   41
  Sllovenia   42
  Lituania   43
  Luksemburgu  * 44
4   Armenia  * 45
  Azerbajxhani  * 46
  Kazakistani  * 47
  Moldavia  * 48
League D
Pot Ekipi Rank
1   Gjibraltari 49
  Ishujt Faroe 50
  Letonia 51
  Lihtenshtajni 52
2   Andorra 53
  Malta 54
  San Marino 55

Shorti për fazën e ligës u zhvillua në Qendrën e Konferencave Beurs van Berlage në Amsterdam, Holandë më 3 mars 2020, në orën 18:00 CET.[13][14][15][16]

Liga ARedakto

Grupi A1Redakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikim ose rënie        
1   Polonia 4 2 1 1 5 2 +3 7 Kualifikohet në Finalet e Ligës së Kombeve 0–0 18 Nov 3–0
2   Italia 4 1 3 0 3 2 +1 6 15 Nov 1–1 1–1
3   Holanda 4 1 2 1 2 2 0 5 1–0 0–1 15 Nov
4   Bosnja dhe Hercegovina (Y) 4 0 2 2 2 6 −4 2 Bie në Ligën B 1–2 18 Nov 0–0
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
(Y) S'mund ta fitojë grupin.

Grupi A2Redakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikim ose rënie        
1   Belgjika (X) 4 3 0 1 10 4 +6 9 Kualifikohet në Finalet e Ligës së Kombeve 18 Nov 15 Nov 5–1
2   Danimarka (X) 4 2 1 1 4 2 +2 7 0–2 0–0 15 Nov
3   Anglia (X) 4 2 1 1 3 2 +1 7 2–1 0-1 18 Nov
4   Islanda (R) 4 0 0 4 2 11 −9 0 Bie në Ligën B 1-2 0–3 0–1
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
(R) Relegated; (X) S'mund të bjerë.

Grupi A3Redakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikim ose rënie        
1   Portugalia (X) 4 3 1 0 9 1 +8 10 Kualifikohet në Finalet e Ligës së Kombeve 14 Nov 4–1 3–0
2   Franca (X) 4 3 1 0 7 3 +4 10 0–0 4–2 17 Nov
3   Kroacia (Y) 4 1 0 3 6 11 −5 3 17 Nov 1–2 2–1
4   Suedia (Y) 4 0 0 4 1 8 −7 0 Bie në Ligën B 0–2 0–1 14 Nov
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
(X) S'mund të bjerë; (Y) S'mund ta fitojë grupin.

Grupi A4Redakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikim ose rënie        
1   Spanja 4 2 1 1 6 2 +4 7 Kualifikohet në Finalet e Ligës së Kombeve 17 Nov 4–0 1–0
2   Gjermania 4 1 3 0 7 6 +1 6 1–1 14 Nov 3–3
3   Ukraina 4 2 0 2 4 7 −3 6 1–0 1–2 2–1
4   Zvicra 4 0 2 2 5 7 −2 2 Bie në Ligën B 14 Nov 1–1 17 Nov
Përditësuar më 13 tetor 2020. Burimi: UEFA

Liga BRedakto

Grupi B1Redakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje ose rënie        
1   Austria (X) 4 3 0 1 6 4 +2 9 Ngritet në Ligën A 18 Nov 15 Nov 2–3
2   Norvegjia (X) 4 3 0 1 11 3 +8 9 1–2 1–0 4–0
3   Irlanda Veriore (Y) 4 0 1 3 2 8 −6 1 0–1 1–5 18 Nov
4   Rumania (Y) 4 1 1 2 4 8 −4 4 Bie në Ligën C 0–1 15 Nov 1–1
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
(X) S'mund të bjerë; (Y) S'mund të ngritet.

Grupi B2Redakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje ose rënie        
1   Skocia (X) 4 3 1 0 5 2 +3 10 Ngritet në Ligën A 1–0 1–1 1–0
2   Republika Çeke 4 2 0 2 6 5 +1 6 1–2 15 Nov 18 Nov
3   Izraeli 4 1 2 1 6 6 0 5 18 Nov 1–2 1–1
4   Sllovakia (Y) 4 0 1 3 4 8 −4 1 Bie në Ligën C 15 Nov 1–3 2–3
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
(X) S'mund të bjerë; (Y) S'mund të ngritet.

Grupi B3Redakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje ose rënie        
1   Rusia (X) 4 2 2 0 7 4 +3 8 Ngritet në Ligën A 0–0 1–1 3–1
2   Hungaria 4 2 1 1 4 3 +1 7 2–3 18 Nov 15 Nov
3   Turqia 4 0 3 1 3 4 −1 3 15 Nov 0–1 2–2
4   Serbia (Y) 4 0 2 2 3 6 −3 2 Bie në Ligën C 18 Nov 0–1 0–0
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
(X) S'mund të bjerë; (Y) S'mund të ngritet.

Grupi B4Redakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje ose rënie        
1   Uellsi (X) 4 3 1 0 3 0 +3 10 Ngritet në Ligën A 18 Nov 15 Nov 1–0
2   Finlanda (X) 4 3 0 1 4 1 +3 9 0–1 1–0 2–0
3   Irlanda (Y) 4 0 2 2 1 3 −2 2 0–0 0–1 18 Nov
4   Bullgaria (Y) 4 0 1 3 1 5 −4 1 Bie në Ligën C 0–1 15 Nov 1–1
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
(X) S'mund të bjerë; (Y) S'mund të ngritet.

Liga CRedakto

Grupi C1Redakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P PQ        
1   Luksemburgu (X) 4 3 0 1 6 3 +3 9 Ngritet në Ligën B 0–1 17 Nov 2–0
2   Mali i Zi (X) 4 3 0 1 6 2 +4 9 1–2 2–0 17 Nov
3   Azerbajxhani 4 1 1 2 2 4 −2 4 1–2 14 Nov 0–0
4   Qiproja (Y) 4 0 1 3 0 5 −5 1 Kualifikohet në Play-outs e rënies 14 Nov 0–2 0–1
Përditësuar më 13 tetor 2020. Burimi: UEFA
(X) S'mund të bjerë; (Y) S'mund të ngritet.

Grupi C2Redakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P PQ        
1   Maqedonia e Veriut 4 1 3 0 7 6 +1 6 Ngritet në Ligën B 1–1 2–1 15 Nov
2   Gjeorgjia 4 1 3 0 5 4 +1 6 1–1 15 Nov 18 Nov
3   Armenia 4 1 2 1 6 5 +1 5 18 Nov 2–2 2–0
4   Estonia 4 0 2 2 4 7 −3 2 Kualifikohet në Play-outs e rënies 3–3 0–1 1–1
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA

Grupi C3Redakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P PQ        
1   Sllovenia (X) 4 3 1 0 6 0 +6 10 Ngritet në Ligën B 0–0 15 Nov 1–0
2   Greqia (X) 4 2 2 0 4 1 +3 8 18 Nov 0–0 2–0
3   Kosova (Y) 4 0 2 2 2 4 −2 2 0–1 1–2 18 Nov
4   Moldavia (Y) 4 0 1 3 1 8 −7 1 Kualifikohet në Play-outs e rënies 0–4 15 Nov 1–1
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
(X) S'mund të bjerë; (Y) S'mund të ngritet.

Grupi C4Redakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P PQ        
1   Bjellorusia 4 2 1 1 6 5 +1 7 Ngritet në Ligën B 15 Nov 0–2 2–0
2   Lituania 4 1 2 1 3 4 −1 5[a] 2–2 0–0 0–2
3   Shqipëria 4 1 2 1 2 1 +1 5[a] 18 Nov 0–1 15 Nov
4   Kazakistani 4 1 1 2 3 4 −1 4 Kualifikohet në Play-outs e rënies 1–2 18 Nov 0–0
Përditësuar më 14 tetor 2020. Burimi: UEFA
Notes:
 1. ^ a b Ranked on head-to-head points: Lithuania 4, Albania 1.

Ndeshjet e eliminimit të zbritjeveRedakto

Liga DRedakto

Grupi D1Redakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje        
1   Ishujt Faroe 4 3 1 0 7 3 +4 10 Ngritet në Ligën C 3–2 1–1 2–0
2   Malta 4 1 2 1 4 4 0 5 17 Nov 1–1 14 Nov
3   Letonia (Y) 4 0 3 1 2 3 −1 3 14 Nov 0–1 0–0
4   Andorra (Y) 4 0 2 2 0 3 −3 2 0–1 0–0 17 Nov
Përditësuar më 13 tetor 2020. Burimi: UEFA
(Y) S'mund të ngritet.

Grupi D2Redakto

Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Ngritje      
1   Gjibraltari 2 2 0 0 2 0 +2 6 Ngritet në Ligën C 17 Nov 1–0
2   Lihtenshtajni 3 1 1 1 2 1 +1 4 0–1 0–0
3   San Marino (Y) 3 0 1 2 0 3 −3 1 14 Nov 0–2
Përditësuar më 13 tetor 2020. Burimi: UEFA
(Y) S'mund të ngritet.

ReferimeRedakto

 1. ^ "UEFA Nations League receives associations' green light" (në anglisht). UEFA. 27 mars 2014.
 2. ^ "Regulations of the UEFA Nations League, 2020/21" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 13 tetor 2019. Marrë më 13 tetor 2019.
 3. ^ "Portugal 0–1 France: N'Golo Kante winner sends Blues into finals". BBC Sport (në anglisht). 14 nëntor 2020. Marrë më 17 nëntor 2020.
 4. ^ "Format change for 2020/21 UEFA Nations League". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019.
 5. ^ "UEFA Nations League: all you need to know". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 3 mars 2020. Marrë më 17 qershor 2020.
 6. ^ "What is the UEFA Nations League?". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019.
 7. ^ "VAR to be introduced in 2019/20 UEFA Champions League". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 27 shtator 2018. Marrë më 27 shtator 2018.
 8. ^ "UEFA Executive Committee agenda for Nyon meeting". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 27 nëntor 2019. Marrë më 28 nëntor 2019.
 9. ^ "UEFA Nations League format and schedule approved" (në anglisht). UEFA.com. 4 dhjetor 2014.
 10. ^ "2020/21 UEFA Nations League: All you need to know". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 3 mars 2020. Marrë më 17 qershor 2020.
 11. ^ "How the 2020/21 UEFA Nations League will line up". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019.
 12. ^ "2020–21 UEFA Nations League fixture list" (PDF). UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 3 mars 2020. Marrë më 3 mars 2020.
 13. ^ "League Phase Draw". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. Marrë më 27 shkurt 2020.
 14. ^ "Game changer: group stage for UEFA Women's Champions League". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 4 dhjetor 2019. Marrë më 4 dhjetor 2019.
 15. ^ "2020/21 UEFA Nations League: League Phase draw". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 9 dhjetor 2019. Marrë më 13 dhjetor 2019.
 16. ^ "44th Ordinary UEFA Congress in Amsterdam". UEFA.com (në anglisht). Union of European Football Associations. 4 shkurt 2020. Marrë më 4 shkurt 2020.

Lidhje të jashtmeRedakto