Erling Braut Haaland (Håland; lindur më 21 korrik 2000) është një futbollist profesionist norvegjez i cili luan si sulmues për klubin anglez Manchester City dhe kombëtaren norvegjeze. Ai njihet për atleticizmin, shpejtësinë dhe finalizimin, si dhe konsiderohet si një nga lojtarët më të mirë në botë.[5]

Erling Haaland

Haaland me Red Bull Salzburg në vitin 2019
Të dhënat vetjake
Emri i plotëErling Braut Haaland[1]
Emri i lindjesErling Braut Håland[4]
Datëlindja (2000-07-21) 21 korrik 2000 (23 vjeç)[2]
VendlindjaLeeds, West Yorkshire, Angli
Gjatësia1.95 m (6 ft 5 in)[3]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Manchester City
Numri9
Karriera me të rinjtë
2005–2016Bryne
2017Molde
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2015–2016Bryne 214(18)
2016–2017Bryne16(0)
2017Molde 24(2)
2017–2019Molde39(14)
2019–2020Red Bull Salzburg16(17)
2020–2022Borussia Dortmund67(62)
2022–Manchester City65(63)
Karriera ndërkombëtare
2015Norvegjia U154(4)
2016Norvegjia U1617(1)
2017Norvegjia U175(2)
2017Norvegjia U186(6)
2018Norvegjia U196(6)
2019Norvegjia U205(11)
2018Norvegjia U213(0)
2019–Norvegjia31(27)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 14 maj 2024
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 26 mars 2024

Haaland nisi karrierën e tij me Bryne, fillimisht duke luajtur me ekipin e rezervave dhe më pas ekipin e parë. Në vitin 2017, ai u transferua te Molde ku do të luante për dy vitet e ardhshme (përfshirë edhe me ekipin rezervë). Në janar 2019, Haaland ju bashkua Red Bull Salzburg në Bundesligën Austriake, duke fituar dy kampionate dhe një kupë. Në dhjetor 2019, ai i transferua në Gjermani te Borussia Dortmund, duke fituar kupën në sezonin 2020–21. Në verën e vitit 2022, Haaland firmosi me Manchester Cityn në Angli.

Haaland ka fituar disa trofe individual dhe ka thyer disa rekorde gjatë karrierës së tij. Gjatë sezonit 2019–20 me Salzburgun, ai u bë adoleshenti i parë që shënon në pesë ndeshje rresht në UEFA Ligën e Kampioneve. Pas kësaj, ai u shpall golashënuesi më i morë në edicionin e sezonit 2020–21. Në vitin 2020, ai fitoi çmimin Golden Boy kurse në vitin 2021 u shpall lojtari i vitit në Bundesligë si dhe u përfshi në FIFA FIFPro World11.

Haaland ka përfaqsuar Norvegjinë në të gjitha kategoritë e moshave. Në Kupën e Botës nën-20 në vitin 2019, ai fitoi Këpucën e Artë pasi shënoi plot nëntë gola në një ndeshje, duke vendosur një rekord. Ai debutoi zyrtarisht me ekipin e parë në shtator 2019.

Jeta e hershme Redakto

Haaland ka lindur më 21 korrik 2000 në Leeds të Anglisë, kjo pasi babai i tij Alfie Haaland luante për Leeds United në Premier Ligë në atë kohë.[6] Në vitin 2004, kur ai ishte vetëm tre vjeç, familja e tij u zhvendos në Bryne, e cila ishte qyteti i lindjes së prindërve të tij.[7][8]

Përveç futbollit, Haaland luante edhe sporte të tjera, përfshirë handball, golf dhe track and field.[9] Sipas disa raportimeve jo të konfirmuara, Haaland vendosi një rekord botëror për moshën e tij në kategorinë e kërcimit të gjatë kur ai ishte vetëm pesë vjeç, duke regjistruar distancën 1.63 metra në vitin 2006.[10]

Karriera me klube Redakto

Bryne Redakto

Karriera futbollistike e Haaland nisi kur ai ishte vetëm pesë vjeç, duke u regjistuar në akademinë e klubit të Bryne.[11][12] Në sezonin 2015–16, ai luajti për ekipin rezervë të Bryne dhe zhvilloi paraqitje mbreslënëse, duke regjistuar 18 gola në 14 ndeshje.[13] Në maj 2016, Gaute Larsen u shkarkua si trajneri i ekipit të parë dhe u zëvëndësua nga trajneri i ekipit rezervë Berntsen, i cili u vendos përkohësisht në atë rol. Nën drejtimin e tij, Haaland luajti ndeshjen e parë si titullar, tre muaj para ditëlindjes së tij të gjashtëmbëdhjetë.[14][12] Debutimi i tij erdhi në ligën e dytë norvegjeze (1. divisjon) kundër Ranheim më 12 maj.[15]

Pasi kishte luajtur fillimisht si anësor, Berntsen filloi ta aktivizonte Haalandin si qëndër sulmues, i cili ishte roli i tij i preferuar. Pavarësisht se nuk shënoi në sezonin e tij të parë si profesionist, atij ju afrua një provë te klubi gjerman 1899 Hoffenheim, por në fund ai u transferua te Molde ku luajti nën drejtimin e trajnerit Ole Gunnar Solskjær.[14] Haaland luajti gjithsej 16 ndeshje me Bryne.[13]

Molde Redakto

 
Haaland duke luajtur për Molden në vitin 2018.

Më 1 shkurt 2017, Molde njoftoi se kishte firmosur me 16-vjeçarin Haaland.[16] Ai debutoi zyrtarisht me klubin e tij të ri më 26 prill në një ndeshje kupe kundër Volda TI, duke shënuar një nga golat e fitores 3–2.[17] Debutimi i Haaland në Eliteserien erdhi më 4 qershor kundër Sarpsborg 08, duke u aktivizuar si zëvëndësues në minutën e 71të; pasi mori një karton të verdhë vetëm një minutë pasi kishte hyrë në fushë, Haaland shënoi golin e fitores në minutën e 77të, duke regjistruar golin e parë në elitën e futbollit norvegjez.[18] Goli i tij i dytë erdhi më 17 shtator në fitoren 3–2 ndaj Viking FK; pas përfundimit të ndeshjes, Haaland u kritikua nga shoku i ekipit Björn Bergmann Sigurðarson pasi festoi golin e tij para tifozëve të Viking.[19] Haaland e mbylli sezonin e parë si lojtar i Moldes me katër gola në njëzet ndeshje.[20]

Më 1 korrik 2018, Haaland shënoi katër gola në 21 minutat e para të ndeshjes ndaj Brann, duke i dhënë Moldes një fitore 4–0 ndaj një ekipi që vinte në këtë ndeshje si kryesues i kampionatit pa asnjë humbje. Pas ndeshjes, trajneri Solskjær krahasoi stilin e lojës së Haaland me atë të sulmuesit belg Romelu Lukaku, si dhe shtoi se klubi kishte refuzuar disa oferta për të.[21] Në ndeshjen e rradhës një javë më vonë, Haaland vazhdoi me formën e tij të shkëlqyer duke shënuar edhe dy gola të tjerë, me Molden që arriti një fitore komode 5–1 kundër Vålerenga Fotball.[22] Goli i tij i parë në kompeticionet evropiane erdhi më 26 korrik në një fitore 3–0 kundër Laçit në fazën kualifikuese të Ligës së Evropës.[23] Haaland humbi tre ndeshjet e fundit të sezonit për shkak të një ndrydhje në kyçin e djathë të këmbës.[24] Në fund të sezonit, ai u shpall "Zbulimi i Vitit" në Eliteserien.[25] Haaland ishte gjithashtu edhe golashënuesi më i mirë i Moldes, duke regjistruar 16 gola në 30 ndeshje në të gjitha kompeticionet.[26]

Red Bull Salzburg Redakto

 
Haaland me Red Bull Salzburg, 23 tetor 2019.

Më 19 gusht 2018, Red Bull Salzburg njoftoi transferimin e Haaland në një kontratë pesë-vjeçare; transferimi do të zyrtarizohej më 1 janar 2019.[27] Gazetari i The Athletic, Phil Hay, raportoi se para kësaj marrëveshje, Haaland ishte pranë transferimit te Leeds United.[28] Ai debutoi zyrtarisht për klubin austriak më 19 shkurt në ndeshjen çerek-finale të kupës kundër Wiener Neustädter, si dhe shënoi golin e parë më 12 maj në fitoren 2–1 kundër LASK në kampionat. Më 19 korrik, Haaland shënoi tregolësh në suksesin 7–1 kundër SC-ESV Parndorf,[29] kurse më 10 gusht regjistroi një tjetër tregolësh në një fitore 5–2 kundër Wolfsberger AC në kampionat.[30] Më 14 shtator, ai shënoi një tjetër tregolësh në një tjetër fitore tenistike 7–2 kundër TSV Hartberg; kjo ishte ndeshja e gjashtë rresht ku Haaland kishte shënuar.[31] Tre ditë më pas, Haaland bëri debutimin e tij në UEFA Ligën e Kampioneve, duke shënuar shënuar një tjetër tregolësh, i katërti gjithsej si lojtar i Salzburgut, në fitoren 6–2 kundër ekipit belg Genk në fazën e grupeve.[32]

Në dy ndeshjet e rradhës në Ligën e Kampioneve, Haaland shënoi një gol kundër LiverpoolitAnfield dhe dy të tjerë kundër Napolit, duke u bërë adoleshenti i parë pas Karim Benzemas në historinë e kompeticionit që shënon gol në tre ndeshjet e para.[33] Pasi shënoi me penallti kundër Napolit, Haaland u bë adoleshenti i parë që shënonte në katër ndeshje rresht si dhe lojtari i katërt i çdo moshe që e arrin këtë gjë (pas Zé CarlosAlessandro Del Pieros dhe Diego Costës).[34] Ai më pas shënoi të tre golat e fitores 3–0 kundër Wolfsberger AC; ky ishte tregolëshi i pestë për Haaland në sezonin 2019–20 si dhe i dyti kundër Wolfsberger AC.[35]

Më 27 nëntor, në ndeshjen e kthimit ndaj Genk, Haaland u aktivizua si zëvëndësues dhe shënoi në ndeshjen e tij të pestë në Ligën e Kampioneve.[36] Me këtë gol, ai ju bashkua Del Pieros, Serhii RebrovitNeymaritCristiano Ronaldos dhe Robert Lewandowskit si lojtarët e vetëm që kanë shënuar në pesë ndeshje rresht në këtë kompeticion.[37] Pavarësisht se Haaland shkëlqeu gjatë fazës së grupeve, Red Bulli nuk arriti dot ta kalonte grupin. Norvegjezi dështoi të shënonte në ndeshjen e fundit kundër Liverpoolit, e cila i mposhti austriakët 2–0 dhe konfirmoi eliminimin e tyre.[38] Kjo ndeshje rezultoi të ishte e fundit për Haaland si lojtar i Salzburgut; largimi i tij u konfirmua më 29 dhjetor. Ai regjistroi gjithsej 29 gola me klubin, 28 prej të cilëve erdhën në gjysmën e parë të sezonit 2019–20.[39]

Borussia Dortmund Redakto

Haaland ishte objektiv i Manchester United dhe Juventusit gjatë merkatos dimërore. Pavarësisht kësaj, klubi gjerman Borussia Dortmund njoftoi transferimin e tij më 29 dhjetor 2019, tre ditë para se merkatoja dimërore të hapej zyrtarisht. Haaland firmosi për katër vite kurse Dortmundi pagoi 20 milion € për shërbimet e tij.[40][41]

2019–20: Sezoni debutues në Gjermani Redakto

Haaland bëri debutimin e tij më 18 janar 2020 në transfertën kundër Augsburgut, duke u aktivizuar si zëvëndësues. Ai shënoi plot tre gola në 23 minuta duke i dhënë ekipit një fitore 5–3.[42] Ai u bë lojtari i dytë në historinë e Dortmundit pas Pierre-Emerick Aubameyang që shënon tre gola në debutimin në Bundesligë.[43] Gjashtë ditë më pas, në ndeshjen e tij të dytë, Haaland u aktivizua sërisht si zëvëndësues në derbin lokal kundër 1. FC Köln, duke shënuar edhe dy gola të tjerë; i pari erdhi dymbëdhjetë minuta pasi kishte hyrë në fushë kurse i dyti dhjetë minuta më pas, me Dortmundin që fitoi lehtësisht me rezultatin 5–1.[44] Këto gola e bënë Haalandin lojtarin e parë në historinë e Bundesligës që shënon pesë herë në dy ndeshjet e para, si dhe lojtari më i shpejtë që e arriti këtë gjë (56 minuta).[45] Pavarësisht se kishte luajtur më pak se një orë, Haaland u shpall Lojtari i muajit i Bundesligës për janarin.[46] Pas dopietës së shënuar më 1 shkurt kundër Union Berlinit, Haaland vendosi një tjetër rekord si lojtari i vetëm në historinë e kampionatit që shënon shtatë gola në tre ndeshjet e para.[47]

Më 18 shkurt, Haaland shënoi të dy golat e Dortmundit në fitoren 2–1 kundër ekipit francez Paris Saint-Germain në ndeshjen e parë të raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve. Ai arriti në kuotën e dhjetë golave në vetëm tetë ndeshje, duke llogaritur edhe golat e shënuar në fazën e grupeve me Salzburgun.[48] Dortmundi u mposht në ndeshjen e kthimit në Paris me rezultatin 2–0 dhe u eliminua, duke shkaktuar eliminimin e dytë të Haaland për këtë sezon.[49] Dy muaj më vonë, pas rifillimit të sezonit mes Pandemisë COVID-19, Haaland regjistoi golin e 10të sezonal në një fitore 4–0 kundër Schalke 04 më 16 maj.[50] Më 20 qershor, Haaland shënoi të dy golat e fitores 2–0 kundër RB Leipzig që konfirmoi vendin e dytë në kampionat për Dortmundin si dhe kualifikimin në Ligën e Kampioneve sezonin e ardhshëm.[51] Norvegjezi e mbylli sezonin 2019–20 me 44 gola në 40 ndeshje për Dortmundin dhe Salzburgun.[52]

2020–21: Lojtari i Sezonit i Bundesligës dhe golashënuesi i Ligës së Kampioneve Redakto

 
Haaland në aksion me Borussia Dortmundin në 2020.

Haalandi e nisi sezonin e ri me një dopietë në fitoren 3–0 të Dortmundit kundër Borussia Mönchengladbach në ndeshjen hapëse të Bundesligës më 19 shtator.[53] Ai më pas shënoi në humbjen 2–3 kundër Bayern MünchenDer Klassiker për Superkupën e Gjermanisë më 30 shtator,[54] si dhe i shënoi sërisht në takimin në kampionat më 7 nëntor, ku Dortmund u mposht sërisht 2–3.[55] Më 21 nëntor, norvegjezi shënoi plot katër gola brënda 32 minutave në fitoren 5–2 kundër Hertha BSC.[56] Me pesë gola të shënuar, Haaland u emërua Lojtari i Muajit i Bundesligës për muajin nëntor, duke e fituar këtë çmim për herë të dytë në karrierë.[57] Haaland vazhdoi të thyente rekorde të tjera në Ligën e Kampioneve, duke shënuar gjashtë gola në katër ndeshjet e para të fazës së grupeve; dopieta e shënuar kundër Club Brugge më 24 nëntor e bëri norvegjezin lojtarin më të shpejtë që shënon pesëmbëdhjetë gola në këtë kompeticion, duke e arritur në vetëm dymbëdhjetë ndeshje të luajtura.[58] Disa orë para fillimit të ndeshjes së pestë të Dortmundit në fazën e grupeve kundër Lazios më 2 dhjetor, klubi njoftoi se Haaland kishte pësuar një dëmtim në kofshë, që do ta mbante jashtë fushave për rreth një muaj.[59]

Haaland u rikthye nga dëmtimi më 3 janar 2021 në ndeshjen kundër VfL Wolfsburg.[60] Gjashtë ditë më pas, ai shënoi një dygolësh në suksesin 3–1 ndaj RB Leipzig,[61] të cilën e pasoi me të tjetër dygolësh në humbjen 4–2 kundër Mönchengladbach më 22 janar.[62] Më 17 shkurt, Haaland ishte protagonisti kryesor i fitores 3–2 kundër Seviljes në ndeshjen e parë të raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve, duke shënuar dy gola dhe asistuar të tretin.[63] Ai më pas shënoi një dopietë brënda dhjetë minutave të para të ndeshjes kundër Bayern München në Allianz Arena më 6 mars, duke i dhënë Dortmundit një avantazh të përkohshëm. Në përfundim të pjesës së parë, u zbulua se Haaland kishte pësuar një dëmtim, duke bërë që të zëvëndësohej. Bayerni arriti të përmbyste rezultatin dhe të fitonte 4–2.[64] Më këto gola, Haaland arriti në shifren e 100 golave si futbollist profesionist, një shifër e arritur në vetëm 146 ndeshje.[65]

Haaland shënoi edhe dy gola të tjerë kundër Seviljes në ndeshjen e kthimit në Ligën e Kampioneve, duke i dhënë ekipit një barazim 2–2 dhe kualifikimin në çerek-finale me rezultatin e përgjithshëm 5–4.[66] Me vetëm katërmbëdhjetë ndeshje të luajtura, Haaland u bë lojtari më i ri dhe më i shpejtë që shënon njëzet gola në këtë kompeticion, si dhe lojtari i parë dhe i vetëm që shënon dy ose më shumë gola në katër ndeshje rresht.[67] Në përballjen kundër Manchester Cityt në çerek-finale, Haaland asistoi golin e Marco Reus në ndeshjen e parë, por dështoi të shënonte në të dy ndeshjet,[68] me Dortmundin që u mposht në të dyja rastet me rezultatin 2–1.

Pasi humbi dy ndeshje për shkak të një dëmtimi,[69] Haaland u rikthye si titullar më 13 maj në finalen e Kupës së Gjermanisë kundër RB Leipzig; ai shënoi dy gola në fitoren 4–1 të Dortmundit, duke fituar trofeun e parë me klubin.[70] Ai e mbylli sezonin me 41 gola në të gjitha kompeticionet, përfshirë 27 në kampionat. Ai u votua nga tifozët si Lojtari i Sezonit i Bundesligës,[71] u shpall golashënuesi më i mirë në Ligën e Kampioneve si dhe fitoi çmimin e sulmuesit më të mirë.[72][73]

2021–22: Dëmtimet e shumta dhe sezoni i fundit me Dortmundin Redakto

Haaland e nisi sezonin 2021–22 me një tregolësh kundër Wehen Wiesbaden në raundin e parë të kupës më 7 gusht.[74] Një javë më vonë, në ndeshjen hapëse të Bundesligës, Haaland shënoi dy gola dhe asistoi dy të tjerë me Dortmundin që arriti një fitore të madhe 5–2 kundër Eintracht Frankfurtit.[75] Pavarësisht nisjes pozitive të sezonit, Haaland do të mungonte për diçka më shumë se dy muaj për shkak të një dëmtimi në kofshë. Ai u rikthye në aksion më 16 tetor në suksesin 3–1 kundër Mainzit, duke shënuar dy gola.[76] Pak pas kësaj, Haaland pësoi një dëmtim në legen që e mbajti jashtë fushave për rreth dy muaj të tjerë.[77] Rikthimi i tij ndodhi më 27 nëntor në ndeshjen e fituar 3–1 kundër Wolfsburgut, duke shënuar një gol. Ky ishte goli i tij i 50të në Bundesligë, duke u bërë lojtari më i ri që e arrin këtë shifër.[78]

Më 10 maj 2022, Borussia Dortmund njoftoi se Haaland do të largohej nga klubi në përfundim të sezonit në drejtim të klubit të Premier Ligës, Manchester City.[79] Katër ditë më pas, ai i dha lamtumirën klubit dhe tifozëve në Westfalenstadion para ndeshjes së fundit të Dortmundit kundër Hertha BSC. Në ndeshjen e tij të fundit si lojtar i klubit gjerman, Haaland shënoi dhe i dha fitoren Dortmundit me rezultatin 2–1.[80]

Manchester City Redakto

Më 10 maj 2022, anglezët e Manchester Cityt njoftuan se kishin arritur marrëveshjen për transferimin e Haaland pasi kishin aktivizuar klauzolën e lirimit e cila ishte 60 milion €.[81] Transferimi u zyrtarizua më 13 qershor dhe klubi njoftoi se Haaland do ti bashkohej ekipit më 1 korrik për nisjen e sezonit të ri; norvegjezi firmosi një kontratë pesë-vjeçare.[82]

Haaland bëri debutimin e tij zyrtar më 30 korrik, duke luajtur 90 minuta të plota në humbjen 3–1 kundër Liverpoolit në FA Community Shield 2022.[83] Më 7 gusht, ai shënoi dy gola në debutimin e tij në Premier Ligë në fitoren 2–0 në transfertë kundër West Ham United.[84] Më 27 gusht, Haaland shënoi tregolëshin e tij të parë në Premier Ligë në fitoren 4–2 kundër Crystal PalaceEtihad Stadium,[85] të cilën e pasoi me një tjetër tregolësh në fitoren 6–0 kundër Nottingham Forest katër ditë më pas.[86] Ai u bë lojtari më i shpejtë që shënon dy tregolësha në Premier Ligë, duke e arritur këtë gjë në vetëm pesë ndeshje.[87] Më 6 shtator, Haaland debutoi në Ligën e Kampioneve si lojtar i Manchester Cityt, duke shënuar dy gola në fitoren 4–0 kundër Seviljes në ndeshjen hapëse të fazës së grupeve; ai u bë lojtari i parë në histori që shënon 25 gola në vetëm 20 ndeshje në këtë kompeticion.[88]

Më 2 tetor, Haaland shënoi një tregolësh në fitoren 6–3 në shtëpi në derbin kundër Manchester United,[89] duke u bërë lojtari i parë në historinë e Premier Ligës që shënon tre tregolësha rresht në ndeshjet në shtëpi.[90] Ai u bë gjithashtu lojtari i dytë në historinë e klubit (pas Francis Lee në vitin 1970) që shënon tregolësh në derbi.[90]

Karriera ndërkombëtare Redakto

Të rinjtë Redakto

Haaland ka luajtur me të gjitha ekipet e moshave të Norvegjisë, nga ekipi nën-15 e deri në ekipin nën-21. Më 27 mars 2018, gjatë kohës që po luante me ekipin nën-19, Haaland shënoi një tregolësh kundër Skocisë, duke kualifikuar Norvegjinë në UEFA Kampionatin Evropian nën-19 2018.[91] Gjatë turnamentit, Haaland shënoi me penallti në barazimin 1–1 kundër Italisë; ky ishte goli i tij i vetëm në këtë turnament.[92]

Më 30 maj 2019, Haaland shënoi nëntë gola në fitoren rekord 12–0 të Norvegjisë nën-20 kundër HondurasitFIFA Kupën e Botës nën-20 2019LublinPolonisë.[93] Disa rekorde u vendosën në këtë ndeshje: kjo ishte fitorja më e thellë e Norvegjisë nën-20 si dhe humbja më e madhe e Hondurasit. Haaland u bë lojtari që kishte shënuar më shumë gola në një ndeshje të vetme kurse kjo ishte fitorja më e madhe në historinë e Kupës së Botës nën-20.[94][95] Pavarësisht se Norvegjia u eliminua në fazën e grupeve dhe Haaland nuk shënoi në dy ndeshjet e tjera, ai sërisht fitoi Këpucën e Artë si golashënuesi më i mirë i turnamentit.[96]

Ekipi i parë Redakto

Haaland u thirr për herë të parë në ekipin e parë nga trajneri Lars Lagerbäck më 28 gusht 2019 për ndeshjet kualifikuese të Euro 2020 kundër Maltës dhe Suedisë; ai debutoi zyrtarisht më 5 shtator në takimin e parë ndaj Maltës.[97] Goli i parë i Haaland me Norvegjinë erdhi më 4 shtator 2020 në humbjen 2–1 kundër AustrisëUEFA Ligën e Kombeve B 2020–21.[98] Tre ditë më pas, ai shënoi dy gola në fitoren 5–1 kundër Irlandës së Veriut.[99] Më 11 tetor, Haaland shënoi tregolëshin e parë në futbollin ndërkombëtar në fitoren 4–0 kundër Rumanisë në Ligën e Kombeve B, duke shkuar në kuotën e gjashtë golave në gjashtë ndeshje me ekipin e parë.[100]

Gjatë ndeshjeve të shtatorit 2021, Haaland shënoi pesë gola në tre ndeshje kualifikuese për Kupën e Botës 2022, përfshirë edhe tregolëshin e dytë për Norvegjinë në fitoren 5–1 kundër Gjibraltarit.[101]

Profili i lojtarit Redakto

Stili i lojës Redakto

Haaland konsiderohet si sulmuesi më i mirë në botë dhe një nga lojtarët më të mirë në botë.[102][103] Ai është konsideruar gjerësisht nga analistët si një sulmues i kompletuar. Haaland shfrytëzon gjatësinë dhe forcën fizike për të mbajtur zotërimin e topit dhe për të përfshirë shokët e skuadrës në aksionet sulmuese.[104] Pavarësisht se është një sulmues zone, Haaland është aktiv në ndërtimin e aksioneve sulmuese, dhe është parë shpesh në mesfushë për të ndihmuar ekipin.[105] Ai shquhet më së miri për aftësitë për të shënuar gol me të dyja këmbët si dhe me kokë. Në zonën e penalltisë, ai bën lëvizje të shpeshta dhe të shpejta për t'i krijuar hapësirë vetes për të marrë topin dhe t'i largohet mbrojtësve kundërshtar.[106][107]

Haaland gjithashtu spikat në lojën me kurriz nga porta: ai shfrytëzon fizikun e tij për të ruajtur zotërimin e topit dhe për të tërhequr mbrojtësit kundërshtar, duke krijuar hapsira për shokët e tjetë të ekipit.[104][105] Pavarësisht gjatësisë dhe peshës, Haaland është një futbollist shumë i shpejtë me top dhe pa top, duke qënë një rrezik i vazhdueshëm për mbrojtjet kundërshtare në kundër-sulme.[106][107]

Idhujt e Haalandit janë Zlatan Ibrahimović dhe Cristiano Ronaldo,[108] por gjithashtu frymëzohet nga lojtarë si Michu,[109] Jamie Vardy,[110] Sergio Agüero dhe Robin van Persie. Ai ka thënë se Virgil van Dijk dhe Sergio Ramos janë mbrojtësit më të vështirë me të cilët është përballur.[111]

Jeta personale Redakto

Haaland është djali i ish futbollistit norvegjez Alfie Haaland, i cili në të kaluarën ka luajtur si mbrojtës për klube si Nottingham Forest, Leeds United dhe Manchester City si dhe për kombëtaren norvegjeze, si dhe Gry Marita Braut, e cila në të kaluarën ka qënë atlete.[112] Kushuriri i tij Jonatan Braut Brunes është futbollist dhe luan për klubin norvegjez Lillestrøm.[113] Brunes u bë lojtari më i ri që luante një ndeshje për Bryne (15 vjeç, 9 muaj, 9 ditë) kur ai u aktivivua më 16 maj 2016 në një ndeshje kundër KFUM Oslos, duke thyer rekordin që Haaland kishte vendosur vetëm katër ditë më pas.[114] Kushuri i tij i vogël, Albert Tjåland, është gjithashtu futbollist, i cili shënoi mbi 60 gola në më pak se 40 ndeshje me të rinjtë e Moldes.[115] Në shkurt 2017, në një intervistë me gazetën norvegjeze Aftenposten, Haaland deklaroi se ëndrra e tij ishte të fitonte Premier Ligën me Leeds United.[116] Më 30 gusht 2016, Flow Kingz publikuan bë YouTube këngën "Kygo Jo"; ky grup përbëhej nga Haaland dhe shokët e tij te Norvegjia nën-18, Erik Botheim dhe Erik Tobias Sandberg. Që nga publikimi, kënga ka më shumë se 8.2 milion shikime dhe më shumë se 250,000 pëlqime.[117]

Haaland ka deklaruar se atij i pëlqen meditimi.[118] Pasi shënoi për Dortmundin kundër Paris Saint-Germain në Ligën e Kampioneve në shkurt 2020, ai festoi duke kopjuar pozën "zen", një tregues që ai praktikon meditimin.[119] Dortmundi do të eliminohej nga francezët në atë përballje; një nga autorët e golave, Neymar, festoi duke kopjuar festimin e Haaland. E gjithë skuadra e PSG-së u bashkua për të bërë pozën "zen" pas përfundimit të ndeshjes. Sipas raportimeve, kjo u bë me qëllim për t'u "hakmarrë" ndaj Haalandit, i cili sipas disa burimeve të pakonfirmuara kishte bërë një status në rrjetet sociale para fillimit të ndeshjes ku e quante Parisin "qyteti i tij".[120] Pavarësisht disa burimeve që raportin se postimi kishte qënë i rremë,[121] Haaland sërisht tha se nuk ishte i shqetësuar nga festimi i lojtarëve të PSG-së, duke deklaruar: "Mendoj se ata më ndihmuan shumë për t'i shfaqur botës meditimin dhe për t'i treguar botës që meditimi është i rëndësishëm kështu që jam mirënjohës."[122]

Statistikat e karrierës Redakto

Klube Redakto

Redaktuar më 21 gusht 2022
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa[a] Kupa e Ligës[b] Kontinenti Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Bryne 2 2015[123] 3. divisjon 3 2 3 2
2016[123] 3. divisjon 11 16 11 16
Gjithsej 14 18 14 18
Bryne 2016[123] 1. divisjon 16 0 0 0 16 0
Molde 2 2017[123] 3. divisjon 4 2 4 2
Molde 2017[123] Eliteserien 14 2 6 2 20 4
2018[123] Eliteserien 25 12 0 0 5[c] 4 30 16
Gjithsej 39 14 6 2 5 4 50 20
Red Bull Salzburg 2018–19[124] Bundesliga Austriake 2 1 2 0 1[c] 0 5 1
2019–20[124] Austrian Bundesliga 14 16 2 4 6[d] 8 22 28
Gjithsej 16 17 4 4 7 8 27 29
Borussia Dortmund 2019–20[124] Bundesliga 15 13 1 1 2[d] 2 18 16
2020–21[124] Bundesliga 28 27 4 3 8[d] 10 1[e] 1 41 41
2021–22[124] Bundesliga 24 22 2 4 3[d] 3 1[e] 0 30 29
Gjithsej 67 62 7 8 13 15 2 1 89 86
Manchester City 2022–23 Premier League 3 3 0 0 0 0 0 0 1[f] 0 4 3
Gjithsej karriera 159 116 17 14 0 0 25 27 3 1 204 158
 1. ^ Përfshirë Kupën e Norvegjisë, Kupën e Austrisë, DFB-Pokal dhe FA Cup
 2. ^ Përfshirë EFL Cup
 3. ^ a b Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Evropës
 4. ^ a b c d Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Kampioneve
 5. ^ a b Ndeshje në DFL-Supercup
 6. ^ Ndeshje në FA Community Shield

Kombëtarja Redakto

Redaktuar më 12 qershor 2022[125]
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Norvegjia 2019 2 0
2020 5 6
2021 8 6
2022 6 8
Gjithsej 21 20

Trofe Redakto

Klube Redakto

Red Bull Salzburg[124]
Borussia Dortmund[124]

Kombëtarja Redakto

Norvegjia U17

Personale Redakto

Referime Redakto

 1. ^ "Derfor byttet han fra Håland til Haaland" [Arsyeja pse ai ndryshoi nga Håland në Haaland]. Dagbladet (në norvegjisht). 19 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2020. Marrë më 19 dhjetor 2019.
 2. ^ "Erling Haaland: Overview" [Erling Haaland: Përmbledhje] (në anglisht). ESPN FC. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2020. Marrë më 27 nëntor 2020.
 3. ^ "Inside City 398: Erling Haaland Special" (në anglisht). Manchester City F.C. 14 qershor 2022. Marrë më 16 qershor 2022.
 4. ^ "FIFA U-20 World Cup Poland 2019: List of Players: Norway" [FIFA Kupa e Botës nën-20 Poloni 2019: Lista e lojtarëve: Norvegjia] (PDF) (në anglisht). FIFA. 13 qershor 2019. fq. 13. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 6 shkurt 2020.
 5. ^ "Is Erling Haaland the best striker in the world?" [A është Erling Haaland sulmuesi më i mirë në botë?] (në anglisht). Optus Sport. 25 nëntor 2020. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2021. Marrë më 13 mars 2021.
 6. ^ Beren Cross (9 korrik 2018). "Wonderkid Haaland would pick Leeds United over Man Utd every time" [Djaloshi magjik Haalad do të zgjidhte Leeds United para Man Utd në çdo kohë]. Leeds Live (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2021. Marrë më 22 nëntor 2019. Erling Braut Haaland ka lindur në Leeds në korrik 2000, pak kohë pasi babai i tij ,Alf-Inge, u largua nga Elland Road për te Manchester City pas tre vitesh në West Yorkshire.
 7. ^ Ole Johnny Eriksrud Hansen (29 nëntor 2018). "Erling Braut Haaland: – Har sagt til meg selv at jeg vil bli verdens beste spiller". Nettavisen (në norvegjisht). Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2021. Marrë më 31 tetor 2020.
 8. ^ Gary Rose (2 tetor 2019). "Erling Braut Haaland: Is Red Bull Salzburg striker really 'the next Zlatan Ibrahimovic'?" [Erling Braut Haaland: A është sulmuesi i Red Bull Salzburg 'Zlatan Ibrahimovic i ardhshëm'] (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2019. Marrë më 28 tetor 2019.
 9. ^ "Erling Haaland: "I clicked with Jadon Sancho, Marco Reus and Thorgan Hazard straight away"" [Erling Haaland: "Klikova me Jadon Sancho, Marco Reus and Thorgan Hazard"]. bundesliga.com (në anglisht). Bundesliga. 14 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2020. Marrë më 20 shkurt 2021.
 10. ^ Mudeet Arora (19 shkurt 2020). "Stunning Report Reveals Erling Braut Haaland is a World Record Holder in Athletics" [Raporti shtangës zbulon se Erling Braut Haaland është mbajtësi i rekorsit botëror në atletikë]. 90min (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2021. Marrë më 20 shkurt 2021.
 11. ^ Øyvind Godø (30 janar 2020). "Slik ble Erling Braut Haaland en av heteste fotballspillere – Han kunne ikke løpe skikkelig". Dagbladet (në norvegjisht). Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2020. Marrë më 2 shtator 2020.
 12. ^ a b "Erling Haaland's journey: from Bryne to Borussia Dortmund" [Udhëhimi i Erling Haaland: nga Bryne te Borussia Dortmund] (në anglisht). Bundesliga. Arkivuar nga origjinali më 31 maj 2020. Marrë më 2 shtator 2020.
 13. ^ a b "In Profile: Erling Braut Håland" [Në profil: Erling Braut Haaland]. FOTBALLBEN (në norvegjisht). 13 korrik 2018. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2018. Marrë më 13 korrik 2018.
 14. ^ a b Nicklas König; Maximilian Schmeckel. "Behind Haaland's Unstoppable Rise" [Mbrapa rritjes së pandalshme të Haaland]. Goal.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2020. Marrë më 2 shtator 2020.
 15. ^ "Rødt kort og tap da Håland debuterte". Jærbladet (në norvegjisht). 12 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2018. Marrë më 30 prill 2018.
 16. ^ "HÅLAND KLAR FOR MOLDE FK" (në norvegjisht). Molde FK. 1 shkurt 2017. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2018. Marrë më 30 prill 2018.
 17. ^ "Solskjær hyller stortalentet Erling Braut Håland (17): – Ekkel å spille mot" [Solskjær vlerëson talentin e madh Erling Braut Håland (17): – E vështirë të luash kundër tij]. Verdens Gang (në norvegjisht). 6 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2018. Marrë më 30 prill 2018.
 18. ^ "Alfies sønn (16) fikk Molde-debut: Gult kort etter 65 sekunder" [Djali i Alfies (16) debuton me Molden: Karton i verdhë pas 65 sekondash]. Verdens Gang (në norvegjisht). 5 qershor 2017. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2020. Marrë më 30 prill 2018.
 19. ^ Arilas Berg Ould-Saada (18 shtator 2017). "Molde-helten (17) refses av lagkamerat: – Det får han ikke gjøre igjen". Verdens Gang (në norvegjisht). Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2019. Marrë më 23 tetor 2019.
 20. ^ "alyomfotball.no: Erling Braut Haaland – Tipico Bundesliga" (në norvegjisht). alt om fotball. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2020. Marrë më 2 shtator 2020.
 21. ^ "Manchester United scout watches wonderkid Erling Haaland score FOUR goals" [Skauti i Manchester United shikon talentin Erling Haaland të shënojë katër gola]. Manchester Evening News (në anglisht). 2 korrik 2018. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2018. Marrë më 7 korrik 2018.
 22. ^ "LEKESTUE!" [LEKESTUE!] (në norvegjisht). Molde FK. 8 korrik 2018. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2018. Marrë më 8 korrik 2018.
 23. ^ "Håland-scoring da Molde dominerte mot albanske Laci" (në norvegjisht). Eurosport. 26 korrik 2018. Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2018. Marrë më 26 korrik 2018.
 24. ^ Arilas Berg Ould-Saada (1 nëntor 2018). "Skadet Håland trolig ferdigspilt i Molde". Verdens Gang (në norvegjisht). Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2020. Marrë më 23 tetor 2019.
 25. ^ a b "Alle vinnerne på fotballfesten" (në norvegjisht). Eliteserien. 25 nëntor 2018. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2018. Marrë më 20 mars 2019.
 26. ^ "Erling Braut Haaland: – Har sagt til meg selv at jeg vil bli verdens beste spiller" [Erling Braut Haaland: – I thash vetes se doja të bëhesha lojtari më i mirë në botë] (në norvegjisht). Nettavisen. 28 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali më 14 dhjetor 2019. Marrë më 2 mars 2020.
 27. ^ "Servus in Salzburg Erling Halend" (në gjermanisht). FC Red Bull Salzburg. 19 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2018. Marrë më 19 gusht 2018.
 28. ^ "Phil Hay says Leeds United attempted to sign Erling Haaland last year" [Phil Hay thotë se Leeds United tentoi të firmoste me Erling Haaland vitin e kaluar]. Sportslens.com (në anglisht). 18 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2020. Marrë më 4 janar 2020.
 29. ^ "Parndorf vs. Salzburg 1–7" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 1 shtator 2021.
 30. ^ "Salzburg vs. Wolfsberger AC 5–2" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 1 shtator 2021.
 31. ^ "Salzburg vs. Hartberg 7–2" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 1 shtator 2021.
 32. ^ "Champions League roundup: Håland makes history in Salzburg romp as Barça are held" [Përmbledhje e Ligës së Kampioneve: Haaland bën historinë në fitoren e Salzburgut, Barça ndalohet]. The Guardian (në anglisht). 17 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2019. Marrë më 17 shtator 2019.
 33. ^ "Salzburg's Haaland matches Drogba's Champions League record" [Haalandi i Salzburgut barazon rekordin e Drogbas në Ligën e Kampioneve]. Goal.com (në anglisht). 24 tetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2020. Marrë më 5 nëntor 2019.
 34. ^ "Haaland ballert sich zum Rekord" (në gjermanisht). Sport1. 5 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2019. Marrë më 5 nëntor 2019.
 35. ^ "Erling Braut Haaland bags fifth hat-trick of the season" [Erling Haaland shënon tregolëshin e pestë të sezonit]. Diario AS (në anglisht). 10 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2020. Marrë më 19 dhjetor 2019.
 36. ^ "Genk 1–4 Red Bull Salzburg: Erling Braut Haaland breaks more scoring records" [Genk 1–4 Red Bull Salzburg: Erling Braut Haaland thyen rekorde të tjera shënimi]. BBC Sport (në anglisht). 27 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2019. Marrë më 19 dhjetor 2019.
 37. ^ "Erling Haaland makes Champions League history" [Erling Haaland bën historinë në Ligën e Kampioneve]. Diario AS (në anglisht). 27 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2020. Marrë më 19 dhjetor 2019.
 38. ^ "Red Bull Salzburg 0–2 Liverpool: Reds reach Champions League knockout stages with win" [Red Bull Salzburg 0–2 Liverpool: Të kuqtë arrijnë fazën me eliminim direkt me këtë fitore] (në anglisht). BBC Sport. 10 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2019. Marrë më 19 dhjetor 2019.
 39. ^ "Dortmund sign Man Utd target Haaland" [Dortmund firmos me objektivin e Man Utd Haaland] (në anglisht). Sky Sports. 30 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2019. Marrë më 30 dhjetor 2019.
 40. ^ "BVB verplichtet Erling Haaland" (në gjermanisht). Borussia Dortmund. 29 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2020. Marrë më 29 dhjetor 2019.
 41. ^ "Erling Braut Haaland: Borussia Dortmund sign striker from Red Bull Salzburg" [Erling Braut Haaland: Borussia Dortmund firmos me sulmuesin nga Red Bull Salzburg] (në anglisht). BBC Sport. 29 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2019. Marrë më 31 dhjetor 2019.
 42. ^ "FC Augsburg 3–5 Borussia Dortmund: Erling Braut Haaland scores hat-trick on debut" [FC Augsburg 3–5 Borussia Dortmund: Erling Braut Haaland shënon tregolësh në debutim] (në anglisht). BBC Sport. 18 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2020. Marrë më 18 janar 2020.
 43. ^ Matias Grez (18 janar 2020). "Teen sensation Erling Braut Håland scores debut hat-trick to save Borussia Dortmund" [Adoleshenti i talentuar Erling Braut Haaland shënon tregolësh në debutim për të shpëtuar Borussia Dortmundin] (në anglisht). CNN. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2020. Marrë më 20 janar 2020.
 44. ^ "Haaland glänzt auch beim Heimdebüt: BVB schießt Köln ab". kicker (në gjermanisht). Olympia-Verlag. Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2020. Marrë më 25 janar 2020.
 45. ^ "Haaland's Bundesliga record – five goals in 56 minutes" [Rekordi i Haaland në Bundesligë – pesë gola në 56 minuta] (në anglisht). Borussia Dortmund. Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2020. Marrë më 25 janar 2020.
 46. ^ "Haaland wins Player of the Month award after an hour on pitch" [Haalan fiton çmimin lojtari i muaji5 pas vetëm një ore në fushë] (në anglisht). ESPN FC. 15 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2020. Marrë më 18 shkurt 2020.
 47. ^ "Borussia Dortmund 5–0 Union Berlin: Jadon Sancho and Erling Braut Haaland break records" [Borussia Dortmund 5–0 Union Berlin: Jadon Sancho dhe Erling Braut Haaland thyejnë rekorde] (në anglisht). BBC Sport. 3 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2020. Marrë më 1 shkurt 2020.
 48. ^ Phil Dawkes (18 shkurt 2020). "Borussia Dortmund 2–1 Paris St-Germain: Erling Braut Haaland scores twice" [Borussia Dortmund 2–1 Paris St-Germain: Erling Braut Haaland shënon dy herë] (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2020. Marrë më 19 shkurt 2020.
 49. ^ Saj Chowdhury (11 mars 2020). "Paris St-Germain 2–0 Borussia Dortmund: Neymar scores as French champions reach last eight" [Paris St-Germain 2–0 》Borussia Dortmund: Neymar shënon, kampionët francez arrijnë në tetë më të mirat] (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2020. Marrë më 11 mars 2020.
 50. ^ "Dortmund's Haaland scores Bundesliga's first goal upon league's return" [Haalandi i Dortmundit shënon golin e parë të Bundesligës pas rikthimit të ligës] (në anglisht). ESPN FC. 16 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2020. Marrë më 18 maj 2020.
 51. ^ "Haaland goals secure Bundesliga runner-up spot for Dortmund" [Golat e Haalandit sigurojnë vendin e dytë për Dortmundin]. Associated Press News (në anglisht). 20 qershor 2020. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2020. Marrë më 26 qershor 2020.
 52. ^ "Borussia Dortmund's Erling Haaland: "Talking about winning titles alone is not enough"" [Erling Haaland i Borussia Dortmund: "Të flasësh për fitimin e titujve nuk mjafton"]. bundesliga.com (në anglisht). Bundesliga. 29 korrik 2020. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2020. Marrë më 4 gusht 2020.
 53. ^ "Jung, entschlossen, talentiert – Borussia Dortmund begeistert zum Start". bundesliga.com (në gjermanisht). Bundesliga. 19 shtator 2020. Marrë më 31 gusht 2022.
 54. ^ "Bayern Munich beat Borussia Dortmund to claim German Super Cup" [Bayern Mynihu mposht Borussia Dortmundin dhe fiton Superkupën e Gjermanisë] (në anglisht). ESPN FC. 30 shtator 2020. Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2020. Marrë më 7 nëntor 2020.
 55. ^ "Bayern hold on to win Klassiker thriller" [Bayern mbahet dhe fiton Klassiker emocionuese]. Sky Sports (në anglisht). 7 nëntor 2020. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2021. Marrë më 7 nëntor 2020.
 56. ^ "Haaland scores four as BVB come from behind to win in Berlin" [Haaland shënon katër, BVB fiton me përmbysje në Berlin] (në anglisht). Borussia Dortmund. 21 nëntor 2020. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2020. Marrë më 22 nëntor 2020.
 57. ^ a b "Erling Haaland named Bundesliga Player of the Month for November" [Erling Haaland emërohet Lojtari i Muajit i Bundesligës për muajin nëntor]. BuliNews.com (në anglisht). 18 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2020. Marrë më 19 dhjetor 2020.
 58. ^ "Erling Braut Haaland: Will Borussia Dortmund striker fill Lionel Messi & Cristiano Ronaldo's shoes?" [Erling Braut Haaland: A do jetë sulmuesi i Borussia Dortmundit në lartësinë e Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos] (në anglisht). BBC Sport. 24 nëntor 2020. Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2021. Marrë më 24 nëntor 2020.
 59. ^ "Borussia Dortmund's Haaland to miss rest of 2020 through injury" [Haaland i Borussia Dortmundit do të humbasi pjesën e mbetur të 2020 për shkak dëmtimi] (në anglisht). ESPN FC. 2 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2020. Marrë më 3 dhjetor 2020.
 60. ^ "Haaland back in action as Bundesliga returns from mini-break" [Haaland rikthehet në aksion, Bundesliga rikthehet nga pushimi i shkurtër]. BeSoccer.com (në anglisht). 1 janar 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2021. Marrë më 17 shkurt 2021.
 61. ^ "Erling Haaland hits brace as Borussia Dortmund overcome RB Leipzig" [Erling Haaland shënon dopietë, Borussia Dortmund tejkalon RB Leipzig]. bundesliga.com (në anglisht). Bundesliga. 9 janar 2021. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2021. Marrë më 17 shkurt 2021.
 62. ^ "Borussia Mönchengladbach leapfrog Borussia Dortmund in six-goal thriller" [Borussia Mönchengladbach mposht Borussia Dortmundin në ndeshjen emocionuese me gjashtë gola]. bundesliga.com (në anglisht). Bundesliga. 22 janar 2021. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2021. Marrë më 17 shkurt 2021.
 63. ^ "Sevilla 2–3 Borussia Dortmund: Erling Braut Haaland puts Dortmund in charge of Champions League tie" [Sevilla 2–3 Borussia Dortmund: Erling Braut Haaland vendos Dortmundin në krye në përballjen e Ligës së Kampioneve] (në anglisht). BBC Sport. 17 shkurt 2021. Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2021. Marrë më 17 shkurt 2021.
 64. ^ "Robert Lewandowski reminds Erling Haaland of the Bundesliga pecking order" [Robert Lewandowski i kujton Erling Haaland se kush është më i miri] (në anglisht). ESPN FC. 6 mars 2021. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2021. Marrë më 7 mars 2021.
 65. ^ Rob Hoskin (7 mars 2021). "Haaland, Messi or Ronaldo: Who scored 100 goals quickest in their career?" [Haaland, Messi apo Ronaldo: Kush shënoi 100 gola më shpejtë në karrierën e tyre?]. GiveMeSport (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2021. Marrë më 7 mars 2021.
 66. ^ "Borussia Dortmund 2–2 Sevilla" (në anglisht). BBC Sport. 9 mars 2021. Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2021. Marrë më 9 mars 2021.
 67. ^ "Erling Haaland fastest and youngest to reach 20 Champions League goals" [Erling Haaland lojtari më i shpejtë dhe i ri që shënon 20 gola në Ligën e Kampioneve]. UEFA.com (në anglisht). 9 mars 2021. Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2021. Marrë më 9 mars 2021.
 68. ^ "AUDITION PASSED Erling Haaland didn't score for Borussia Dortmund against Manchester City but power, pace and creativity on display in front of Pep Guardiola amid transfer rumours – so what did Phil Foden whisper to him?" [Audicioni i kaluar. Erling Haaland nuk shënoi për Borussia Dortmundin kundër Manchester Cityt por shfaqi forcë, shpejtësi dhe krijueshmëri para Pep Guardiolës mes zërave të merkatos – çfarë i pëshpëriti Phil Foden]. Talksport (në anglisht). 7 prill 2021. Marrë më 31 gusht 2022.
 69. ^ "Dortmund wait on injured Haaland for DFB Pokal final" [Dortmundi pret të dëmtuarin Haaland për finalen e kupës]. BeSoccer.com (në anglisht). 8 maj 2021. Marrë më 14 maj 2021.
 70. ^ "RB Leipzig 1–4 Borussia Dortmund". dfb.de (në gjermanisht). Federata Gjermane e Futbollit. 13 maj 2021. Marrë më 1 shtator 2022.
 71. ^ a b "BVB: Erling Haaland zum Spieler der Saison in der Bundesliga gekürt". Goal.com (në gjermanisht). 25 maj 2021. Marrë më 1 shtator 2022.
 72. ^ "Champions League top scorer: Haaland finishes out in front" [Golashënuesi më i mirë i Ligës së Kampioneve: Haaland përfundon në krye] (në anglisht). UEFA. 29 maj 2021. Marrë më 29 maj 2021.
 73. ^ a b "Champions League Forward of the Season: Erling Haaland" [Sulmuesi i Sezonit i Ligës së Kampioneve: Erling Haaland] (në anglisht). UEFA. 26 gusht 2021. Marrë më 26 gusht 2021.
 74. ^ "Haaland startet mit drei Toren in die Saison" [Haaland e nis sezonin me tre gola] (në gjermanisht). Spiegel Sport. 7 gusht 2021. Marrë më 7 gusht 2021.
 75. ^ "Erling Haaland orchestrates big Borussia Dortmund win against Eintracht Frankfurt" [Erling Haaland orkestron fitoren e madhe të Borussia Dortmundit kundër Eintracht Frankfurtit] (në anglisht). Bundesliga. 14 gusht 2021. Marrë më 14 gusht 2021.
 76. ^ "Haaland volta após lesão, marca duas vezes, e Borussia Dortmund vence o Mainz no Alemão" (në portugalisht). Lance. 16 tetor 2021. Marrë më 16 tetor 2021.
 77. ^ "Haaland de regresso ao Borussia Dortmund após lesão muscular" (në portugalisht). O Jogo. 27 nëntor 2021. Arkivuar nga origjinali më 26 nëntor 2021. Marrë më 27 nëntor 2021.
 78. ^ "Haaland chega aos 50 golos na Bundesliga e faz história" [Haaland arrin 50 gola në Bundesligë dhe bën historinë]. maisfutebol.iol (në portugalisht). Mais Futebol. 27 nëntor 2021. Marrë më 27 nëntor 2021.
 79. ^ "ERLING HAALAND'S MANCHESTER CITY TRANSFER CONFIRMED WITH FORWARD TO LEAVE BORUSSIA DORTMUND, REPLACED BY KARIM ADEYEMI" [Konfirmohet transferimi i Erling Haaland te Manchester City. Sulmuesi do të largohet nga Borussia Dortmund dhe do të zëvëndësohet nga Karim Adeyemi] (në anglisht). EuroSport. 11 maj 2022. Marrë më 26 maj 2020.
 80. ^ "Haaland bids farewell to Borussia Dortmund, scores against Hertha Berlin" [Haaland i jep lamtumirën Borussia Dortmundit, shënon kundër Hertha Berlinit] (në anglisht). Anadolu Agency. 14 maj 2022. Marrë më 26 maj 2020.
 81. ^ "Erling Haaland: Manchester City agree to sign Norway striker from Borussia Dortmund for £51.2m" [Erling Haaland: Manchester City firmos me sulmuesin e Norvegjisë nga Borussia Dortmundi për 51.2 milion £] (në anglisht). BBC Sport. 10 maj 2022. Marrë më 10 maj 2022.
 82. ^ "City Complete Haaland Transfer" [City kompleton transferimin e Haaland] (në anglisht). Manchester City F.C. 13 qershor 2022. Marrë më 13 qershor 2022.
 83. ^ Rob Swan (30 korrik 2022). "Liverpool 3–1 Man City: Darwin Nunez silences doubters as Erling Haaland misses sitter" [Liverpool 3–1 Man City: Darwin Nunez hesht dyshuesit, Erling Haaland humbet me port bosh]. GiveMeSport (në anglisht). Marrë më 30 korrik 2022.
 84. ^ "Erling Haaland 'born to score goals', says Pep Guardiola after City victory" [Erling Haaland është 'lindur për të shënuar gola', thotë Pep Guardiola pas fitores së Cityt] (në anglisht). The Guardian. 7 gusht 2022. Marrë më 8 gusht 2022.
 85. ^ "Haaland's 19-minute Manchester City hat-trick puts out Crystal Palace's fire" [Tregolëshi i Haaland për Manchester Cityn në 19 minuta shuan zjarrin e Crystal Palace] (në anglisht). The Guardian. 27 gusht 2022. Marrë më 27 gusht 2022.
 86. ^ "Haaland scores hat-trick as Manchester City hit Nottingham Forest for six" [Haaland shënon tregolësh, Manchester City godet Nottingham Forest me gjashtë gola]. The Guardian (në anglisht). 31 gusht 2022. Marrë më 31 gusht 2022.
 87. ^ "Vetëm pak javë në Angli, "makineria" Haland thyen rekordet e para në Premier Ligë". Panorama Sport. 31 gusht 2022. Marrë më 1 shtator 2022.
 88. ^ "Haland futet në historinë e Champions-it, bëhet lojtari i parë që…". Panorama Sport. 6 shtator 2022. Marrë më 6 shtator 2022.
 89. ^ "VIDEO/ Haland dhe Foden shkëlqejnë me tripletë, Siti turpëron me 6 gola Junajtid në derbin e Mançesterit". Panorama Sport. 2 tetor 2022. Marrë më 2 tetor 2022.
 90. ^ a b "Çmenduritë e Haland nuk kanë fund, ja rekordet që vendosi sulmuesi norvegjez në derbin e Mançetserit". Panorama Sport. 2 tetor 2022. Marrë më 2 tetor 2022.
 91. ^ "Scotland U19s miss out on Euro 2019 qualification after incredible defeat to Norway" [Skocia nën-19 humbet kualifikimin në Euro 2019 pas një disfate të jashtëzakonshme ndaj Norvegjizë]. Daily Record (në anglisht). 27 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2018. Marrë më 27 mars 2018.
 92. ^ "Kean fires Italy level after Håland's penalty" [Kean barazon për Italinë pas penalltisë së Haaland] (në anglisht). UEFA. 22 korrik 2018. Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2018. Marrë më 24 korrik 2018.
 93. ^ "Erling Braut Haaland: Norway player scores nine goals in U20 World Cup win" [Erling Braut Haaland: Lojtari i Norvegjisë shënon nëntë gola në fitoren në Kupën e Botës nën-20] (në anglisht). BBC Sport. 30 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2019. Marrë më 28 gusht 2019.
 94. ^ "Nine-goal Haland and Norway make history" [Haaland me nëntë gola dhe Norvegjia bëjnë historinë]. FIFA.com (në anglisht). FIFA. 30 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2019. Marrë më 31 maj 2019.
 95. ^ "FIFA U-20 World Cup 2019: Erling Haaland scores record triple hat-trick as Norway thrash Honduras 12–0" [FIFA Kupa e Botës nën-20 2019: Erling Haaland shënon tre tregolësha, Norvegjia shkatërron Hondurasin 12–0] (në anglisht). Fox Sports Asia. 31 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 31 maj 2019. Marrë më 31 maj 2019.
 96. ^ a b "Lee, Lunin headline award winners at Poland 2019" [Lee, Lunin prezantojnë fituesit e çmimeve në Poloni 2019]. FIFA.com (në anglisht). FIFA. 15 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 17 qershor 2019. Marrë më 16 qershor 2019.
 97. ^ "Her er Norges landslagstropp mot Malta og Sverige" (në norvegjisht). Federata Norvegjeze e Futbollit. 27 gusht 2019. Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2019. Marrë më 1 shtator 2019.
 98. ^ "Norway 1–2 Austria" [Norvegjia 1–2 Austria] (në anglisht). UEFA. 4 shtator 2020. Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2021. Marrë më 4 shtator 2020.
 99. ^ Guy Atkinson (7 shtator 2020). "Northern Ireland 1–5 Norway: Two-goal Haaland stars in emphatic win" [Irlanda e Veriut 1–5 Norvegjia: Haalandi me dy gola shkëlqen në fitoren e madhe]. Goal.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2020. Marrë më 8 shtator 2020.
 100. ^ "Norway 4–0 Romania: Erling Braut Haaland scores a hat-trick for hosts" [Norvegjia 4–0 Rumania: Erling Braut Haaland shënon tregolësh për vendasit] (në anglisht). BBC Sport. 11 tetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2020. Marrë më 11 tetor 2020.
 101. ^ "Norway 5–1 Gibraltar: Erling Braut Haaland scores hat-trick" [Norvegjia 5–1 Gjibraltari: Erling Braut Haaland shënon tregolësh] (në anglisht). BBC Sport. 7 shtator 2021. Marrë më 8 shtator 2021.
 102. ^ "Haaland te Manchester City? Flet Pep Guardiola: Ai është sulmuesi më i mirë në botë…". indeksonline.net. 19 mars 2021. Marrë më 2 shtator 2022.
 103. ^ "Lewandowski: Haaland do bëhet më i miri në botë, por pas meje!". Gazeta Blic. 9 prill 2021. Marrë më 2 shtator 2022.
 104. ^ a b "Erling Haaland: Premier League Player Watch" [Erling Haaland: Shikimi i lojtarit të Premier Ligës]. The Coaches' Voice (në anglisht). 25 shkurt 2020. Marrë më 26 maj 2022.
 105. ^ a b "Player Analysis: Erling Haaland" [Analiza e lojtarit: Erling Haaland] (në anglisht). Breaking The Lines. 12 prill 2021. Marrë më 26 maj 2022.
 106. ^ a b "Erling Haaland – Player Analysis" [Erling Haaland – Analiza e lojtarit] (në anglisht). The Master Mind Site. 9 mars 2021. Marrë më 26 maj 2022.
 107. ^ a b "Erling Braut Håland: A complete analytical breakdown of why he is so special" [Erling Braut Haaland: Një analizë e plotë se pse ai është kaq i veçantë]. onenil.medium.com (në anglisht). 29 tetor 2020. Marrë më 26 maj 2022.
 108. ^ "Meet Erling Haaland, the teenage striker who idolizes Zlatan, eats like Ronaldo and scores goals like them both" [Njihuni me Erling Haaland, sulmuesin adoleshent që ka idhull Zlatanin, han si Ronaldo dhe shënon gola si të dy] (në anglisht). ESPN FC. 1 tetor 2019. Marrë më 2 shtator 2022.
 109. ^ "Erling Braut Haaland has an unusual footballing hero in ex-Swansea star Michu" [Erling Braut Haaland ka një idhull jo të zakontë. Ai është ish ylli i Swansea, Michu] (në anglisht). BBC Sport. 25 shkurt 2020. Marrë më 19 prill 2022.
 110. ^ "Erling Haaland: Borussia Dortmund striker on Jamie Vardy inspiration, Flow Kingz reunion and more" [Erling Haaland: Sulmuesi i Borussia Dortmundit flet për frymëzimin që ka nga Jaime Vardy, bashkimin e Flow Kingz dhe më shumë] (në anglisht). Sky Sports. 27 janar 2022. Arkivuar nga origjinali më 27 janar 2022.
 111. ^ "Haaland: Këta janë tre mbrojtësit më të mirë në botë". kosovapress.com. Marrë më 2 shtator 2022.
 112. ^ "Molde starlet Erling Braut Haland wants to follow father Alf-Inge and play for Leeds United" [Ylli i Moldes Erling Braut Haaland do të ndjeki hapat e babait të tij Alf-Inge dhe të luajë për Leeds United.] (në anglisht). Talksport. 10 shkurt 2017. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2018. Marrë më 3 janar 2018.
 113. ^ "Jonatan Braut Brunes – Profil". fotball.no – Norges Fotballforbund (në norvegjisht). Marrë më 20 gusht 2021.
 114. ^ Tarjei Sel (16 maj 2016). "(+) Tidenes to yngste seriedebutanter". Jærbladet (në norvegjisht). Marrë më 20 gusht 2021.
 115. ^ "Haaland's cousin is making waves in Norway... with 64 goals in 37 matches!" [Kushuriri i Haaland po dominon në Norvegji...me 64 gola në 37 ndeshje!]. Marca (në anglisht). 5 mars 2021. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2021. Marrë më 7 mars 2021.
 116. ^ "Vraket utlandet for å spille under Solskjær". Aftenposten (në norvegjisht). Marrë më 17 shtator 2019.
 117. ^ "Millioner har sett Haaland-hiten: – På sin plass". VG (në norvegjisht). Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2021. Marrë më 6 nëntor 2020.
 118. ^ Elaine Teng (5 nëntor 2020). "Why Dortmund star Erling Haaland could become the world's best footballer" [Ja arsyet se pse Erling Haaland mund të bëhet futbollisti më i mirë në botë] (në anglisht). ESPN FC. Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2021. Marrë më 20 shkurt 2021.
 119. ^ "Dortmund's Haaland on 'Zen' celebration: I love meditation" [Haalandi i Dortmundit mbi festimin 'Zen': E dua meditimin] (në anglisht). ESPN FC. 6 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2020. Marrë më 20 shkurt 2021.
 120. ^ Chris Wright (12 mars 2020). "Neymar and Mbappe lead PSG in mocking Haaland celebration" [Neymar dhe Mbappe tallen me festimin e Haaland] (në anglisht). ESPN FC. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2021. Marrë më 20 shkurt 2021.
 121. ^ Kat Lucas (12 mars 2020). "Erling Haaland's social media 'post' that caused PSG to ridicule him was fake" [Postimi në rrjetet sociale i Erling Haaland që bëri që PSG-ja ta tallte mund të ketë qënë i rremë]. GiveMeSport (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2021. Marrë më 20 shkurt 2021.
 122. ^ "Dortmund's Haaland: 'American Dream' Reyna can go right to the top, Ronaldo an inspiration" [Haalandi i Dortmundit: 'Ëndërra Amerikane' Reyna mund të shkojë në majë, Ronaldo një frymëzim] (në anglisht). ESPN FC. 30 prill 2020. Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2020. Marrë më 20 shkurt 2021.
 123. ^ a b c d e f "Erling Braut Haaland: Klubbstatistikk" [Erling Braut Haaland: Statistikat me klubet] (në norvegjisht). Federata Norvegjeze e Futbollit. Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2019. Marrë më 27 nëntor 2020.
 124. ^ a b c d e f g "Erling Haaland" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 14 maj 2022.
 125. ^ "Erling Haaland" (në anglisht). National Football Teams. Marrë më 25 gusht 2022.
 126. ^ "G16: Historisk finaleseier" (në norvegjisht). Federata Norvegjeze e Futbollit. 3 shtator 2016. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2020. Marrë më 8 mars 2020.
 127. ^ "Erling Haaland ist Österreichs Fußballer des Jahres". Sky Sport Austria (në gjermanisht). 18 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2020. Marrë më 25 maj 2020.
 128. ^ "Haaland erhielt Pokal als Österreichs Fußballer des Jahres". Bundesliga.at (në gjermanisht). 24 janar 2020. Marrë më 10 gusht 2021.
 129. ^ "Champions League breakthrough team of 2019" (në anglisht). UEFA. 30 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2019. Marrë më 25 janar 2020.
 130. ^ "Bundesliga Player of the Month" [Lojtari i Muajit i Bundesligës] (në anglisht). Bundesliga. Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2020. Marrë më 14 shkurt 2020.
 131. ^ "Erling Haaland named April Player of the Month!" [Erling Haaland emërohet lojtari i muajit prill!] (në anglisht). Bundesliga. 5 maj 2021. Marrë më 9 maj 2021.
 132. ^ "Bundesliga Rookie Award" [Çmimi i Fillestarit në Bundesligë] (në anglisht). Bundesliga. Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2019. Marrë më 10 shkurt 2020.
 133. ^ "Bundesliga Goal of the Month" [Goli i Muajit i Bundesligës] (në anglisht). Bundesliga. Marrë më 18 nëntor 2021.
 134. ^ "The 2020/21 Bundesliga Team of the Season!" [Ekipi i Sezonit i Bundesligës 2020/21] (në anglisht). Bundesliga. 15 maj 2021. Marrë më 17 maj 2021.
 135. ^ "The EA Sports Bundesliga Team of the Season 2021/22 is here!" [Ekipi i Sezonit 2021/22 i Bundesligës nga EA Sports] (në anglisht). Bundesliga. 13 maj 2022. Marrë më 13 maj 2022.
 136. ^ "ESM reveal Team of the Year for 2019/20" [ESM zbulon ekipin e vitit për 2019/20] (në anglisht). Marca. 31 gusht 2020. Marrë më 31 gusht 2020.
 137. ^ "WORLD YOUTH TEAM OF THE YEAR 2020 (U20)" [Ekipi botëror i të rinjëve i vitit (nën-20)] (në anglisht). IFFHS. 3 prill 2021. Marrë më 9 dhjetor 2021.
 138. ^ "Erling Haaland beats Sancho, Ansu Fati to the 2020 Golden Boy award" [Erling Haaland mposht Sanchon, Ansu Fatin për çmimin e Golden Boy] (në anglisht). futaa. 21 nëntor 2020. Arkivuar nga origjinali më 21 nëntor 2020. Marrë më 21 nëntor 2020.
 139. ^ "Erling Braut Haaland ha sido galardonado con el Balón de Oro noruego 2020" (në spanjisht). AS. 20 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2020. Marrë më 21 dhjetor 2020.
 140. ^ "Kniksens hederspris til Erling Braut Haaland" (në norvegjisht). NFF. 23 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2020. Marrë më 23 dhjetor 2020.
 141. ^ "Braut Haaland vant sportsjournalistenes pris" (në norvegjisht). Dagsavisen. 31 dhjetor 2020. Marrë më 4 gusht 2021.
 142. ^ "UEFA Champions League Squad of the Season" [Ekipi i Sezonit i UEFA Ligës së Kampioneve] (në anglisht). UEFA. 31 maj 2021. Marrë më 1 qershor 2021.
 143. ^ "Champions League top scorer: Haaland finishes out in front" [Golashënuesi më i mirë i Ligës së Kampioneve: Haaland e mbyll në krye] (në anglisht). UEFA. 29 maj 2021. Marrë më 28 dhjetor 2021.
 144. ^ "UEFA Nations League Top Scorers" [Golashënuesit më të mirë të UEFA Ligës së Kombeve] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 11 tetor 2021.

Lidhje të jashtme Redakto